23:50
16.03.2024

Kontynuacja relacji

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 753
23:48
16.03.2024

Profesor z Jekaterynburga aresztowana w czasie głosowania w Rosji

Sąd w Jekaterynburgu aresztował Emilię Nosową, profesor Uralskiego Uniwersytetu Federalnego, na 15 dni za „próbę fałszowania kart do głosowania” - przekazała propagandowa agencja RIA Nowosti, powołując się na komunikat biura prasowego sądu. Kobieta miała próbowała zalać zieloną farbą urnę wyborczą, wpisując się w serię podobnych protestów w Rosji. Zatrzymana profesor od 19 lat pracuje na uczelni. Rozprawę doktorską (z chemii) obroniła w 2012 roku.

23:30
16.03.2024

Macron: Nie pójdziemy drogą eskalacji, nie potrzebujemy kolejnej wojny

— Ale jesteśmy gotowi powiedzieć, że nie mamy ograniczeń i będziemy reagować na zachowanie Rosji — tłumaczył Emmanuel Macron w rozmowie z ukraińskimi mediami. 

Czytaj więcej

Emmanuel Macron: Tak, odbiorę telefon od Władimira Putina. „To mój obowiązek”
23:19
16.03.2024

Zmasowany rosyjski atak na Odessę

W przeciągu kilkunastu minut Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy opublikowały trzy komunikaty o kolejnych falach rosyjskiego ataku na Odessę z użyciem dronów. Kanały monitorujące na Telegramie informują o wybuchach, słyszanych w mieście.

Pojawiają się również doniesienia o wybuchach w mieście Dniepr.

23:02
16.03.2024

Rosyjskie drony lecą w kierunku Odessy

W kilku obwodach Ukrainy ogłoszono alert powietrzny. Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy w opublikowanym na Telegramie komunikacie poinformowały o rosyjskich dronach, zmierzających znad Morza Czarnego w kierunku Odessy. Z kolei w obwodach czernihowskim i połtawskim występuje zagrożenie rakietowe.

22:44
16.03.2024

Miedwiediew odpowiedział na rezolucję PE ws. kradzionego złota

W reakcji na dokument, przyjęty przez Parlament Europejski, były zmiennik Putina na Kremlu Dmitrij Miedwiediew oświadczył, że Rumuni to nie naród lecz „styl życia”, a europejscy przywódcy są „idiotami, słabeuszami i miernotami”.

Czytaj więcej

Gdzie jest złoto, które Rosja skradła Rumunii? Moskwa przetrzymuje je już ponad sto lat
22:06
16.03.2024

Emmanuel Macron wybiera się na Ukrainę

W rozmowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim prezydent Francji Emmanuel Macron potwierdził swoją wizytę na Ukrainie w najbliższej przyszłości. O sprawie poinformował w ukraińskiej telewizji zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy, doradca dyplomatyczny prezydenta Ihor Żółkiew. — Wizyta pana Macrona na Ukrainie została już potwierdzona i ta wizyta będzie istotna — powiedział Żółkiew.

Według niego podczas wizyty dojdzie do podpisania „szeregu dokumentów”. Zółkiew zastrzegł, że nie będą one dotyczyć wysłania francuskich żołnierzy na Ukrainę. — Dziś nie mówimy o Siłach Zbrojnych Francji czy innych krajów na terytorium Ukrainy z jednego powodu: do tego potrzebna jest odpowiednia decyzja. Wszystkie te kraje są członkami NATO — mówił.

21:27
16.03.2024

Zełenski omówił z Syrskim sytuację na froncie

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski omówił sytuację operacyjną na froncie z Naczelnym Dowódcą Sił Zbrojnych Ukrainy Oleksandrem Syrskim. Poinformował o tym w swoim wieczornym przemówieniu. — Odnosi się wrażenie, że Siły Zbrojne Ukrainy stają się silniejsze — mówił. Podziękował także wszystkim jednostkom Sił Zbrojnych walczącym na linii frontu. — Zwłaszcza na tych kierunkach, gdzie walki są najbardziej intensywne — (kierunek) pokrowski, kurachowski, obwód doniecki, kierunek kupiański, południe — wymienił.

20:50
16.03.2024

Ukraiński wywiad: Mieszkańcy obwodu biełgorodzkiego opuszczają region

Mieszkańcy obwodu biełgorodzkiego, w którym walczą Legion Wolność Rosji, Rosyjski Korpus Ochotniczy i Batalion Syberyjski, próbują opuścić tereny przygraniczne - twierdzi ukraiński wywiad, powołując się na przechwycone rozmowy cywilów. Na opublikowanym nagraniu słychać kobietę, która przekonuje, że z Biełgorodu „ludzie masowo wyjeżdżają, kto może, kto jest bogatszy, kto chyba ma dokąd wyjechać”. Nagrana opowiada też o rzekomym ewakuowaniu mieszkańców Grajworonu do Rakitnoje. - Jest obawa przed tym, co się tutaj dzieje - mówi Rosjanka.

20:13
16.03.2024

Jak długo mogą trwać rządy Putina? Znany rosyjski pisarz odpowiedział

Jeżeli Zachód nie zmieni swojej retoryki wobec Rosjan, rządy Władimira Putina potrwają długo - ocenił Borys Akunin, znany rosyjski pisarz pochodzenia gruzińsko-żydowskiego. - Tylko naród rosyjski może obalić dyktatora, to aksjomat - stwierdził w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

Czytaj więcej

Borys Akunin: Tak, jesteśmy winni, że Rosja stała się potworem
19:39
16.03.2024

Gen. Skrzypczak: To Rosja obawia się konfrontacji z NATO

Zdaniem byłego dowódcy Wojsk Lądowych Rosja nie była i nie jest obecnie „ani gotowa ani zdolna do prowadzenia długotrwałej wojny”.

Czytaj więcej

Gen. Waldemar Skrzypczak: Konfrontacja z NATO skończyłaby się katastrofą Rosji
19:06
16.03.2024

Kadyrow głosował w wyborach w Rosji

Wódz Czeczenii Ramzan Kadyrow wziął udział w wyborach prezydenckich w Rosji. Wraz z rodziną przybył do lokalu wyborczego w rodzinnej wsi Achmat-Jurta, a nagranie z tego wydarzenia opublikowało biuro prasowe miejscowych władz. — Ludzie przychodzą (do lokali wyborczych - red.) w odświętnym nastroju, wybierając swoją przyszłość na sześć lat. Ludzie oczekują dobrych wyników - mówi w nagraniu czeczeński przywódca.

18:32
16.03.2024

Nowy bilans rosyjskiego ataku na Odessę

W Odessie służby ratunkowe wciąż pracują w miejscu wczorajszego rosyjskiego ataku rakietowego. Wiadomo już, że uszkodzone zostały 64 domy. Informację taką podał w sobotę mer miasta Giennadij Truchanow.

„Wiadomo, że uszkodzeniu uległy 64 domy mieszkańców Odessy, 4 kolejne domy prywatne uległy całkowitemu zniszczeniu. Sprawdzanie trwa. (...) Służby komunalne eliminują skutki i wspólnie z organizacjami charytatywnymi i fundacjami pomagają w uszczelnianiu okien” - napisał Truchanow na Telegramie.

17:55
16.03.2024

Putin rozmawiał telefonicznie z Łukaszenką

Białoruski dyktator Aleksander Łukaszenko rozmawiał w sobotę telefonicznie z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem na temat „bieżących kwestii w stosunkach dwustronnych i sytuacji w regionie” – poinformował kanał Puł Pierwogo na Telegramie, określany przez media jako „bliski służbom prasowym Łukaszenki”. Rozmowę zapowiadał wcześniej rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

17:19
16.03.2024

Zacharowa: Zachód prowokuje przejawy ekstremizmu podczas wyborów w Rosji

Zachód nawołuje obywateli Rosji do „angażowania się w ekstremizm” w lokalach wyborczych podczas wyborów prezydenckich w Rosji - przekonywała w sobotę rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa. - Dziś one (kraje Zachodu – red.) po prostu przeszły na działalność ekstremistyczną (...) Podżegają, podburzają ludzi, którzy są z nimi w jakiś sposób powiązani, żeby po prostu przyszli do lokali wyborczych i zaangażowali się w tę ekstremistyczną działalność. Nie mają do tego prawa - mówiła rosyjska propagandystka na wykładzie pod znamiennym hasłem „Siła i jedność - pozytywne zmiany w społeczeństwie rosyjskim”. Podkreśliła, że ​​zachodni dyplomaci w Moskwie, którzy - jej zdaniem - mają promować rozwój stosunków między swoimi krajami a Rosją, „zaczynają w dniach głosowania bez przerwy obrażać naszych (rosyjskich - red.) obywateli i robią wszystko, aby przeszkodzić w głosowaniu”.

16:44
16.03.2024

Rosyjskie drony nad obwodem chersońskim. Jedna kobieta ranna

27-letnia kobieta z obwodu chersońskiego została ranna „w wyniku zrzucenia materiałów wybuchowych z drona” - poinformowała państwowa administracja wojskowa w Chersoniu. Mieszkanka Berisława trafiła do szpitala.

16:16
16.03.2024

Rodzina dziennikarki, która zginęła od rosyjskiego ostrzału, pozywa amerykańską telewizję

Ołeksandra Kuwszynowa i jej operator Pierre Zakrzewski zginęli 14 marca 2022 r. w Horence, mieście na obrzeżach Kijowa, gdzie pojazd ekipy informacyjnej został ostrzelany przez Rosjan.

Czytaj więcej

Dziennikarka zginęła na Ukrainie. Jej rodzina pozywa Fox News
15:48
16.03.2024

Rafinerie w obwodzie samarskim zaatakowane przez ukraińskie drony

Trzy rafinerie w obwodzie samarskim w Rosji zostały zaatakowane przez drony Służby Bezpieczeństwa Ukrainy - podał serwis Ukrinform, powołując się na swoje źródła w organach ścigania. W depeszy podkreślono, że „nocny atak na rosyjskie rafinerie był skuteczny”. „Łącznie rafinerie te przerabiają około 25 mln ton ropy rocznie, co stanowi prawie 10 proc. całego przerobu ropy naftowej w Federacji Rosyjskiej” - podkreślono. „SBU w dalszym ciągu realizuje strategię osłabiania potencjału gospodarczego Federacji Rosyjskiej, który pozwala jej na prowadzenie wojny na Ukrainie” - dodano w informacji.

15:22
16.03.2024

Dmytro Kułeba rozmawiał z Antonym Blinkenem

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba podczas rozmowy z sekretarzem stanu USA Anthonym Blinkenem podkreślił potrzebę dalszego wsparcia amerykańskiego i międzynarodowego dla Ukrainy. O rozmowie szef ukraińskiego MSZ poinformował w mediach społecznościowych. Przy okazji publicznie podziękował swojemu amerykańskiemu odpowiednikowi za niedawny pakiet pomocy wojskowej. „Nie można pozwolić, aby Rosja wykorzystywała opóźnienia w udzieleniu pomocy (Ukrainie – red.) do posunięcia się naprzód, narażając całą Europę i świat demokratyczny na ryzyko jeszcze większej wojny” - podkreślił Kułeba.

14:52
16.03.2024

Eksplozja przy lokalu wyborczym w Skadowsku

Do eksplozji doszło około godziny 15.00 czasu lokalnego na centralnym placu Skadowska, w okupowanej części obwodu chersońskiego, w pobliżu lokalu wyborczego, podczas patrolowania okolicy przez siły rosyjskie. Pięciu rosyjskich żołnierzy zostało rannych i trafiło do szpitala.

14:29
16.03.2024

Wiele twarzy Putina

Gdy w ten weekend Władimir Putin zostanie ponownie wybrany na prezydenta Rosji, dla wielu otwartym pozostanie pytani, na co powinien przygotować się świat. Co tym razem Putin wymyśli?

Czytaj więcej

Metamorfozy Putina. Miał być nadzieją, stał się wrogiem
13:56
16.03.2024

Ukraińcy masowo przyjmują obywatelstwo rosyjskie. „Nie mają wyboru”

Rosja zmusiła do korzystania ze swoich paszportów prawie całą ludność okupowanej Ukrainy – wykazało dochodzenie Associated Press. Paszport jest niezbędny np. do tego, aby udowodnić własność nieruchomości, czy zachować dostęp do opieki zdrowotnej i dochodów emerytalnych. Odmowa może skutkować utratą prawa do opieki nad dziećmi, a nawet więzieniem. Nowe rosyjskie prawo stanowi, że każdy przebywający na terytoriach okupowanych, który do 1 lipca nie będzie posiadał rosyjskiego paszportu, podlega karze pozbawienia wolności jako „obcokrajowiec”.

Czytaj więcej

Przyspieszona rusyfikacja Ukraińców. „Bez paszportu nie da się przetrwać”
13:25
16.03.2024

Biełgorod: W lokalu wyborczym wybuchła bomba

W Rosji trwają trzydniowe wybory prezydenckie. Podczas głosowania w Biełgorodzie eksplodował ładunek wybuchowy.

12:51
16.03.2024

Biełgorod zamyka szkoły i centra handlowe

Gubernator obwodu biełgorodzkiego ogłosił w sobotę zamknięcie centrów handlowych i szkół w stolicy. „Biorąc pod uwagę obecną sytuację, zdecydowaliśmy, że w niedzielę i poniedziałek centra handlowe Biełgorodu będą zamknięte" – napisał w mediach społecznościowych Wiaczesław Gładkow. Dodał, że szkoły pozostaną zamknięte także w poniedziałek i wtorek w stolicy obwodu i ośmiu innych miejscowościach regionu.

12:22
16.03.2024

Rośnie bilans ofiar ataku na Odessę

Ukraińskie służby ratunkowe podały, że w piątkowym podwójnym rosyjskim ataku rakietowym na Odessę zginęło 21 osób. Ukraiński port został trafiony dwoma rakietami Iskander-M, wystrzelonymi z zaanektowanego Półwyspu Krymskiego. Ten atak na infrastrukturę cywilną jest najbardziej śmiercionośnym atakiem przeprowadzonym przez Rosję od wielu tygodni. Rannych zostało ponad 75 osób.

11:57
16.03.2024

Mieszkańcy Moskwy dostają wezwania do głosowania i groźby

Niezależny rosyjski portal Meduza podaje, że otrzymał informacje od mieszkańców Moskwy, którzy dostali za pośrednictwem Telegrama automatyczne wiadomości, w których oskarżono ich o „popieranie idei ekstremistycznych”. Zostali też wezwani do głosowania w trwających właśnie wyborach. Osoby, które otrzymały takie wiadomości, uważają, że otrzymały je, ponieważ poparły w tych wyborach Borysa Nadieżdina (który został skreślony z listy kandydatów) lub dlatego, że obserwują w mediach społecznościowych kanały zwolenników zmarłego niedawno w więzieniu opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.

11:25
16.03.2024

Rosyjska formuła pokojowa według Miedwiediewa. „Zjednoczenie Ukrainy z Rosją”

„Zapłata Rosji wszelkich należnych odszkodowań” i „przyjęcie ustawy o zjednoczeniu dawnych terytoriów Ukrainy z Federacją Rosyjską” – takie propozycje „formuły pokojowej” zaproponował wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Rosji Dmitrij Miedwiediew.

Czytaj więcej

Rosyjska formuła pokojowa według Miedwiediewa. „Zjednoczenie Ukrainy z Rosją”
10:55
16.03.2024

Rosyjska FSB zatrzymała „ukraińskiego agenta” planującego atak na kolej

Federalna Służba Bezpieczeństwa Rosji (FSB) zatrzymała 61-letniego Rosjanina pod zarzutem planowania „ataku terrorystycznego w imieniu Ukrainy” na węzeł kolei transsyberyjskiej na Uralu w górach Swierdłowska.

Czytaj więcej

Rosyjska FSB zatrzymała „ukraińskiego agenta” planującego atak na kolej
10:28
16.03.2024

Jedna Rosja informuje, że jej strona została zhakowana

Rosyjska partia rządząca Jedna Rosja poinformowała w mediach społecznościowych, że jej strona internetowa stała się ofiarą ataku hakerskiego i przez dłuższy czas nie była dostępna. Nikt nie przyznał się do ataku.

09:51
16.03.2024

Rosjanie chcą szybko wyeliminować skutki nocnego ataku na rafinerie

Władze regionu samarskiego współpracują z kierownictwem przedsiębiorstw, regionalną Dyrekcją Główną Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych Federacji Rosyjskiej i organami ścigania. Podejmowane są działania mające na celu szybkie wyeliminowanie skutków ataku, a centrala operacyjna już działa.

Czytaj więcej

Ukraińskie drony atakują podczas wyborów prezydenckich. Płonie rafineria ropy
09:19
16.03.2024

Ukraińskie drony zaatakowały dwa rosyjskie obwody

W nocy i w sobotę rano w obwodach kurskim i biełgorodzkim pojawiły się ukraińskie drony-kamikadze. Rosyjskie źródła twierdzą, że obrona przeciwlotnicza zestrzeliła pięć dronów nad terytorium obwodu kurskiego oraz trzy drony i dwie rakiety nad terytorium obwodu biełgorodzkiego.

08:57
16.03.2024

Drugi dzień wyborów prezydenckich w Rosji

W Rosji trwają trzydniowe wybory prezydenckie. Dziś drugi dzień głosowania. W pierwszym dniu wyborów doszło do prób niszczenia kart do głosowania, podpalenia lokalu wyborczego. Działacze opozycji wzywają Rosjan, aby stawili się przed lokalami wyborczymi w ostatnim dniu głosowania w południe. Władze zapowiedziały, że taka akcja zostanie uznana za działalność ekstremistyczną, za co grozi kara wieloletniego pozbawienia wolności.

08:21
16.03.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: Rosyjska armia straciła już 429 580 żołnierzy

Od początku inwazji na Ukrainę rosyjska armia straciła 429 580 żołnierzy. Ostatniej doby zginęło ich 1160. W piątek Rosjanie stracili też m. in. 21 czołgów, 25 samochody opancerzone, 26 systemów artyleryjskich

07:52
16.03.2024

Pożary w rafineriach w Syzraniu i Nowokujbyszewsku

 O pożarze w rafinerii w rosyjskim Syzraniu poinformowały władze miasta na Telegramie. Według ich informacji nie było żadnych ofiar, a pracowników ewakuowano. Niezależny rosyjski portal Baza podał, że pożar był skutkiem ataku ukraińskich dronów: "Pierwszy dron uderzył na terenie rafinerii ropy naftowej w Syzraniu. Wybuchł tam pożar. Obecnie powierzchnia pożaru wynosi 500 metrów kwadratowych. Na miejscu pracują służby ratunkowe. W tym samym czasie kilka innych dronów zaatakowało rafinerię w Nowokujbyszewsku. Tam również wybuchł pożar, który został ugaszony pół godziny później".

07:12
16.03.2024

W piątkowym ataku na Odessę zginęło ponad 20 osób

W piątek Rosja przeprowadziła dwa ataki rakietowe na Odessę. Był to najbardziej śmiercionośny atak na ludność miasta południowej Ukrainy od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji: zginęło co najmniej dwadzieścia osób, a siedemdziesiąt trzy zostały ranne.

06:51
16.03.2024

Rosjanie prowadzą ostrzał regionu sumskiego

W ciągu ostatniej doby Rosjanie przeprowadzili 69 ostrzałów terytoriów obwodu sumskiego. Prowadzili atak rakietami przeciwlotniczymi, rakietami, dronami i minami.

06:30
15.03.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 751