Rada Bezpieczeństwa ONZ przeciwko atakowi na Rafah? Jest projekt rezolucji

Stany Zjednoczone zaproponowały projekt rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ wzywającej do tymczasowego zawieszenia broni w wojnie między Izraelem a Hamasem. Rezolucja miałaby sprzeciwić się izraelskiej ofensywie lądowej w Rafah.

Publikacja: 19.02.2024 23:12

Zdaniem autorów rezolucji atak na Rafah gwałtownie powiększyłby kryzys humanitarny w Gazie

Zdaniem autorów rezolucji atak na Rafah gwałtownie powiększyłby kryzys humanitarny w Gazie

Foto: SAID KHATIB / AFP

Amerykanie chcą, by w tekście znalazł się akapit mówiący o tym, że „ustala się, że w obecnych okolicznościach wielka ofensywa lądowa na Rafah spowodowałaby dalsze szkody dla ludności cywilnej i jej dalsze przesiedlenia, w tym prawdopodobnie do krajów sąsiednich”.

Izrael planuje szturm na Rafah, gdzie szuka schronienia ponad milion z 2,3 miliona Palestyńczyków w Gazie. Wzbudziło to międzynarodowe obawy, że takie posunięcie gwałtownie pogorszyłoby kryzys humanitarny w Gazie.

Poważne konsekwencje dla pokoju i bezpieczeństwa w regionie

Projekt rezolucji USA stwierdza, że takie posunięcie „miałoby poważne konsekwencje dla pokoju i bezpieczeństwa w regionie, w związku z czym podkreśla, że w obecnych okolicznościach tak duża ofensywa lądowa nie powinna mieć miejsca”.

Nie było od razu jasne, kiedy i czy projekt uchwały zostanie poddany głosowaniu na 15-osobowej Radzie. Aby uchwała została przyjęta, potrzeba co najmniej dziewięciu głosów za i braku weta ze strony Stanów Zjednoczonych, Francji, Wielkiej Brytanii, Rosji i Chin.

Stany Zjednoczone przedstawiły tekst po tym, jak w sobotę Algieria zwróciła się do rady o głosowanie w sprawie projektu rezolucji, która wymagałaby natychmiastowego humanitarnego zawieszenia broni w wojnie między Izraelem a Hamasem. Ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield szybko zasygnalizowała, że zostanie ona zawetowana.

W obecnych okolicznościach tak duża ofensywa lądowa nie powinna mieć miejsca.

projekt rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ

Ponad dwa tygodnie temu Algieria przedstawiła wstępny projekt rezolucji. Thomas-Greenfield stwierdziła jednak, że tekst może zagrozić „delikatnym negocjacjom” w sprawie zakładników. Stany Zjednoczone, Egipt, Izrael i Katar starają się wynegocjować przerwę w wojnie i uwolnienie zakładników przetrzymywanych przez Hamas.

Waszyngton umywa ręce

Waszyngton tradycyjnie chroni swojego sojusznika czyli Izrael przed działaniami ONZ i od 7 października dwukrotnie zawetował uchwały rady. Jednak dwukrotnie wstrzymał się od głosu, umożliwiając radzie przyjęcie uchwał mających na celu zwiększenie pomocy dla Gazy i wzywających do pilnych i dłuższych przerw humanitarnych w walkach.

Projekt amerykańskiego tekstu potępia wezwania niektórych ministrów izraelskiego rządu do przeniesienia się żydowskich osadników do Gazy i odrzuca wszelkie próby zmian demograficznych lub terytorialnych w Gazie, które naruszałyby prawo międzynarodowe.

Czytaj więcej

26 krajów UE ostrzega Izrael przed „katastrofalną” ofensywą w Rafah

W rezolucji odrzucono także „wszelkie działania którejkolwiek strony, które tymczasowo lub na stałe zmniejszają terytorium Gazy, w tym poprzez oficjalne lub nieoficjalne ustanawianie tzw. stref buforowych, a także powszechne, systematyczne niszczenie infrastruktury cywilnej .”

W grudniu agencja Reuters podała, że Izrael powiedział kilku państwom arabskim, że chce wyznaczyć strefę buforową w granicach Gazy, aby zapobiec atakom

Zgromadzenie Ogólne ONZ żąda zawieszenia broni

Według izraelskich danych wojna rozpoczęła się, gdy bojownicy z grupy bojowników Hamasu, która rządzi Gazą, zaatakowali Izrael 7 października, zabijając 1200 osób i biorąc do niewoli 253 zakładników. W odwecie Izrael przypuścił atak militarny na Gazę, w wyniku którego według ministerstwa zdrowia Gazy zginęło ponad 28 000 Palestyńczyków, a tysiące kolejnych ciał prawdopodobnie znajdują się wśród ruin.

Czytaj więcej

153 kraje ONZ chcą zawieszenia broni w Strefie Gazy. Joe Biden ostrzega Izrael

W grudniu ponad trzy czwarte Zgromadzenia Ogólnego ONZ liczącego 193 członków głosowało za żądaniem natychmiastowego zawieszenia broni. Rezolucje Zgromadzenia Ogólnego nie są wiążące, ale mają wagę polityczną i odzwierciedlają globalny pogląd na wojnę.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres od dawna wzywa do humanitarnego zawieszenia broni w Strefie Gazy. Szef pomocy ONZ Martin Griffith ostrzegł w zeszłym tygodniu, że operacje wojskowe w Rafah „mogą doprowadzić do rzezi”.

Konflikty zbrojne
Decyzja zapadła. "Reakcja na atak Iranu jest koniecznością, ale Izrael zachowa rozsądek"
Konflikty zbrojne
Wojna w Gazie. Putin i Raisi wzywają strony konfliktu do "rozsądnej powściągliwości"
Konflikty zbrojne
Izraelskie ataki w Strefie Gazy. Celem Rafah i Beit Hanoun
Konflikty zbrojne
Prezydent Ukrainy Zełenski podpisał ustawę o mobilizacji
Konflikty zbrojne
Zełenski o ataku na elektrociepłownię: Skończyły nam się rakiety