04:32
04.12.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 649
23:43
03.12.2023

Kończymy relację

O najnowszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

23:24
03.12.2023

Rosyjskie Ministerstwo Obrony chce zmienić system badań lekarskich przy przyjęciu do służby wojskowej

Jak podaje RBC, rosyjskie Ministerstwo Obrony zaproponowało zmianę organizacji badań lekarskich obywateli cierpiących na choroby niemające istotnego wpływu na zdolność do pełnienia obowiązków służby wojskowej, z uwzględnieniem doświadczenia z działań wojennych.

Dokument wprowadzi zmiany w Regulaminie wojskowych badań lekarskich, który w szczególności zawiera wykaz chorób, w przypadku których obywatelom przypisuje się tę lub inną kategorię zdolności do służby wojskowej, a także reguluje proces badania  z chwilą podjęcia służby wojskowej

22:48
03.12.2023

Duży pożar w Moskwie

Palą się magazyny specjalistycznej fabryki pojazdów.

22:27
03.12.2023

Nie żyje współautor Ustawy o Deklaracji Niepodległości Ukrainy

W niedzielę w wieku 87 lat zmarł Leontij Iwanowycz Sanduliak, pierwszy Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Ukrainy w Rumunii, współautor Aktu Deklaracji Niepodległości Państwowej Ukrainy, honorowy mieszkaniec Czerniowiec. Był także jednym z założycieli partii Ukraiński Ruch Ludowy - pierwszą partii opozycyjnej na sowieckiej Ukrainie.

Narodowe Muzeum Historii Ukrainy podaje, że projekt Aktu Deklaracji Niepodległości Ukrainy został napisany przez Lwa Łukianienkę wspólnie z Leontijem Sanduliakiem 23 sierpnia 1991 r. Lew Łukianenko zmarł 7 lipca 2018 r.

21:54
03.12.2023

Stoltenberg ostrzega

W wywiadzie dla ARD szef NATO powiedział, że "wojny toczą się fazami" i Ukrainę sojusznicy powinni wspierać zarówno w dobrych, jak i w złych czasach.

Czytaj więcej

Stoltenberg: NATO powinno być przygotowane na złe wieści z Ukrainy
21:21
03.12.2023

Sekretarz obrony USA: Wojna na Ukrainie  zdefiniuje globalne bezpieczeństwo na dziesięciolecia

Na Forum Obrony Narodowej im. Reagana w Kalifornii sekretarz obrony USA Lloyd Austin oświadczył, że wojna na Ukrainie stanowi poważne i bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa w Europie i poza nią, a agresja Putina jest wyraźnym wyzwaniem dla sojuszników z NATO.

- Tak więc wynik tej walki zdefiniuje globalne bezpieczeństwo na nadchodzące dziesięciolecia. I nie możemy tego przeczekać – stwierdził amerykański polityk.

Lloyd Austin przekazał także, że celem prezydenta USA Joe Bidena jest istnienie wolnej i suwerennej Ukrainy, która dziś może się obronić i odstraszyć dalszą rosyjską agresję w przyszłości.

Jeśli nie przeciwstawimy się dziś otwartej agresji Kremla, jeśli nie odstraszymy innych potencjalnych agresorów, to tylko ich ośmielimy. Dlatego pracujemy wraz z naszymi sojusznikami i partnerami, aby pomóc Ukrainie zbudować przyszłe siły, które w nadchodzących latach będą w stanie odeprzeć większą rosyjską złość  – powiedział Lloyd Austin.

20:52
03.12.2023

Siły Powietrzne Ukrainy ostrzegają przed dronami  nadlatującymi z okupowanego Krymu

Siły Powietrzne Ukrainy ostrzegły o bezzałogowych  statkach  wystrzelonych przez rosyjskich najeźdźców z tymczasowo okupowanego Krymu.

W nocy 3 grudnia 2023 roku jednostki obrony powietrznej Ukrainy przechwyciły 10 z 12 wrogich dronów-samobójców.

20:23
03.12.2023

Lokalne władze ostrzegają Estończyków

Estonia, w ślad za Finlandią,  w każdej chwili może zamknąć swoją granicę z Rosją.

Dlatego lokalne władze ostrzegają Estończyków przed podróżowaniem do Rosji gdyż mogą znaleźć się w sytuacji, w której powrót może okazać się trudny – powiedział szef estońskiej Straży Granicznej w rozmowie z Yle.

19:55
03.12.2023

Zełenski: Ukraina przygotowuje się do wzmocnienia obrony powietrznej

Na przyszły tydzień planowane jest przygotowanie nowych pakietów pomocy wojskowej od partnerów oraz wzmocnienie ukraińskiej obrony powietrznej - zapowiedział prezydent w cowieczornym wystąpieniu.

Ukraina, według słów Zełenskiego, w przyszłym tygodniu zwiększy możliwości swojego sektora obronnego i przemysłowego. "Przygotowujemy  nowe pakiety wsparcia wojskowego od partnerów. Przygotowujemy się także do wzmocnienia naszej obrony powietrznej – to jest niezmiennym priorytetem” - mówił prezydent.

19:26
03.12.2023

Rośnie liczba ofiar ataku na obwód chersoński

Liczba ofiar śmiertelnych rosyjskiego ataku artyleryjskiego na Chersoń wzrosła do dwóch osób. Obrażenia odniosło 7 osób.

18:57
03.12.2023

Łukaszenko przybył do Chin na rozmowy z Xi Jinpingiem

Samozwańczy prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka przybył z roboczą wizytą do Chin, gdzie 4 grudnia będzie prowadził rozmowy z  Xi Jinpingiem.

W porządku obrad znajdzie się kwestia handlu oraz współpracy gospodarczej, inwestycyjnej i międzynarodowej - informuje biuro prasowe Łukaszenki.

18:27
03.12.2023

Okupanci deportują z obwodu chersońskiego kolejnych 100 Ukraińców

W ciągu miesiąca do Rosji „ewakuowano” około 100 mieszkańców tymczasowo okupowanej części obwodu chersońskiego - twierdzi Ukraińskie Narodowe Centrum Oporu.

„Wróg kontynuuje politykę przesiedlania Ukraińców na tereny czasowo okupowane. W ciągu zaledwie miesiąca Rosjanie deportowali stu Ukraińców z czasowo okupowanych terytoriów obwodu chersońskiego. Deportacja odbywa się pod pozorem „ewakuacji” – czytamy w raporcie.

17:48
03.12.2023

Cameron: Jeśli Putin nie zostanie zatrzymany na Ukrainie, wróci po więcej

- Wiemy z naszej historii, że uspokajanie dyktatorów ostatecznie niszczy brytyjskie interesy i kosztuje Brytyjczyków życie - powiedział były premier, obecnie szef brytyjskiego MSZ.

17:08
03.12.2023

Sekretarz Generalny NATO: Im bardziej będziemy wspierać Ukrainę, tym szybciej wojna się skończy

- Sojusznicy NATO powinni w dalszym ciągu wspierać Ukrainę w obronie przeciwko rosyjskiej agresji, niezależnie od sytuacji na polu bitwy - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg  w wywiadzie dla niemieckiego nadawcy publicznego ARD

Stoltenberg powiedział, że zawsze jest ostrożny w przewidywaniu sytuacji na polu bitwy, ponieważ wojna jest z natury nieprzewidywalna.

16:41
03.12.2023

Trzecie przejście na granicy Polska-Ukraina otwarte od poniedziałku

Od 4 grudnia rusza odprawa pustych ciężarówek na przejściu Dołhobyczów-Uhrynów. Przepustowość wyniesie ok. 100 samochodów na dobę, szacuje minister rozwoju gmin, terytoriów i infrastruktury Ukrainy Oleksandr Kubrakow.

Czytaj więcej

Nowe przejście dla pustych tirów. Czy rozładuje sytuację na granicy z Ukrainą?
16:17
03.12.2023

Pyton uratowany z rosyjskiego czołgu został adoptowany

Trzymetrowy pyton, którego ukraiński żołnierz uratował z płonącego rosyjskiego czołgu podczas wyzwalania Kupiańska w obwodzie  charkowski, został adoptowany przez doktora biologii Dmytro Szabanowa.

 - Stworzyłem sztuczne warunki do zimowania dla pytona  poprzez długotrwałe obniżenie temperatury w terrarium. Niedawno dostałem samicę pytona. Wszystko wskazuje na to, że gady wkrótce będą miały potomstwo – powiedział Szabanow.

15:44
03.12.2023

Rosja uderzyła w budynek mieszkalny i 2 szpitale w Chersoniu

W niedzielę 3 grudnia siły rosyjskie uderzyły w apartamentowiec w mieście Chersoń, zabijając jednego cywila i raniąc kolejnych trzech.

Rosjanie rozpoczęli atak na dzielnicę Centralną w Chersoniu ze swoich pozycji na wschodnim brzegu Dniepru.

Jedna kobieta zginęła, a trzech innych cywilów zostało rannych po uderzeniu Rosjan w apartamentowiec.

Ostrzał uszkodził także budynki dwóch szpitali w Chersoniu.

15:08
03.12.2023

W ciągu tygodnia Rosjanie stracili ponad 7 tys. żołnierzy

W ciągu ostatniego tygodnia Rosjanie stracili  534 jednostki  sprzętu wojskowego i 7210 żołnierzy   – poinformował 3 grudnia w Telegramie pierwszy wiceminister obrony Ołeksandr Pawliuk.

Wcześniej tego dnia Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że od rozpoczęcia inwazji na pełną skalę 24 lutego 2022 r. Rosja straciła na Ukrainie 332 040 żołnierzy.

14:49
03.12.2023

Witalij Kliczko krytykuje prezydenta Zełenskiego

- Zełenski płaci za błędy, które popełnił - tak burmistrz Kijowa skomentował spadek popularności prezydenta Ukrainy, w rozmowie ze szwajcarskim portalem 20 Minuten. - Ludzie zadają sobie pytanie, dlaczego Ukraina nie była lepiej przygotowana do tej wojny. Dlaczego Zełenski do końca zaprzeczał, że do niej dojdzie. Dlaczego Rosjanie mogli tak szybko dojść do Kijowa. Było zbyt wiele informacji, które nie pasowały do rzeczywistości – mówił Witalij Kliczko

14:14
03.12.2023

Eksplozje w Chersoniu

Po atakach na okręg chersoński, ukraińskie źródła informują o licznych eksplozjach w samym Chersoniu.

13:49
03.12.2023

Ostrzał obwodu chersońskiego, zginęła jedna osoba

Wskutek ostrzału moździerzowego przeprowadzonego przez rosyjskie wojska śmierć poniosła jedna osoba, podał Ukrinform.

13:14
03.12.2023

Ukraińska opozycja uderza w Zełenskiego

Czy pomiędzy dowódcą armii a prezydentem zaatakowanego przez Rosję kraju doszło do poważnego konfliktu?

Czytaj więcej

Konflikt Zełenskiego z Załużnym? Zmęczenie wojną rodzi kłótnię wewnątrz Ukrainy
12:40
03.12.2023

Ukraina wkrótce ponownie otworzy lotnisko Boryspol

Andrij Jermak, szef sztabu prezydenta Zełenskiego zapewnił podczas międzynarodowej konferencji w Kijowie, że będzie to bezpieczne, ponieważ Ukraina jest na jego obronę przygotowana.

Czytaj więcej

Lotnisko w Kijowie ma wkrótce znów przyjmować samoloty. Pomogą Koreańczycy
11:35
03.12.2023

Poroszenko zamierzał się spotkać z Orbanem

Były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko planował spotkanie z premierem Węgier Viktorem Orbanem, co Rosja miała zamiar wykorzystać przeciwko Ukrainie - poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy. Rzecznik węgierskiego rządu odciął się od tych doniesień.

10:52
03.12.2023

Ukraińska prokuratura o śmierci jeńców zamordowanych przez Rosjan

Ukraińska prokuratura wszczęła postępowanie w związku z egzekucją dwóch ukraińskich jeńców przez Rosjan. Wcześniej wojskowi potwierdzili, że opublikowane w sobotę w internecie nagranie przedstawia zastrzelenie jeńców wojennych.

Czytaj więcej

Rosjanie dokonali egzekucji ukraińskich jeńców. Do sieci trafiło nagranie
10:25
03.12.2023

Co grozi LGBTQ w Rosji

Posunięcie Kremla, który chce zakazać wszelkiej działalności LGBTQ, może wykorzystać Władimir Putin w w nadchodzącej kampanii wyborczej.

Czytaj więcej

Po zakazie: wyjaśniamy, co grozi ruchowi LGBTQ w Rosji
09:54
03.12.2023

Ministerstwo Obrony Ukrainy dziękuje Polsce za dostawy Krabów

Ministerstwo Obrony Ukrainy podziękowało Polsce za wspieranie jej armii w wojnie z Rosją. W mediach społecznościowych w sobotę pojawił się komunikat: "Dziś pragniemy wyrazić wdzięczność polskim partnerom z @MON_GOV_PL za nieustające wsparcie, a w szczególności za dostarczenie nam haubicy samobieżnej AHS Krab. Krab stał się jedną z pierwszych broni artyleryjskich kalibru 155 mm w służbie ukraińskiej armii. Haubica ta stała się także koszmarem dla okupantów w sprawnych rękach artylerzystów Ukrainy".

09:26
03.12.2023

Ostatniej doby Rosjanie stracili 930 żołnierzy

W ciągu minionej doby Rosjanie stracili m. in. 930 żołnierzy, 4 czołgi, 11 wozów bojowych, 8 systemów artyleryjskich - informuje w codziennym zestawieniu Ukrinform.

08:59
03.12.2023

Straż Graniczna: Wczoraj z Ukrainy do Polski przybyło ponad 19 tys. osób

2 grudnia funkcjonariusze SG odprawili z Ukrainy do Polski 19,2 tys. osób, a z Polski do Ukrainy -  20,6 tys. osób. Od początku wojny - do Polski z Ukrainy wjechało ponad 17,471 mln osób, a wyjechało ponad 15,671 mln osób

08:27
03.12.2023

Ukraińcy zestrzelili 10 dronów

Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła w nocy 10 z 12 dronów, którymi zaatakowali Rosjanie. Wróg atakował dronami typu Shahed w obwodzie mikołajowskim i chmielnickim.

07:51
03.12.2023

W nocy Rosjanie ostrzeliwali Nikopol i Czerwonogrigorowsk

W nocy Rosjanie dwukrotnie ostrzeliwali Nikopol i gminę Czerwonogrigorowsk, podała agencja Ukrinform.

07:21
03.12.2023

Ukraińcy pokazali, jak niszczą rosyjski system rakietowy

Ukraińska armia udostępniła nagranie, na którym zarejestrowano moment zniszczenia rosyjskiego systemu rakietowego.

06:52
03.12.2023

Ukraińcy przechwytują wiadomości, jakie rosyjscy żołnierze wysyłają przez komunikatory

Korzystanie przez rosyjskich żołnierzy z komunikatorów na ukraińskim froncie zagraża bezpieczeństwu sił rosyjskich - podał amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie. Wszystkie wysyłane przez rosyjskich żołnierzy sms-y i treści na WhatsAppie, w tym zrzuty ekranu czy dokumenty,  mają być przechwytywane przez stronę ukraińską.

06:30
02.12.2023

Podsumowanie sobotnich wydarzeń:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 647