USA zaatakowały skład broni w Syrii. Korzystał z niego Iran

Stany Zjednoczone po raz drugi w ostatnich tygodniach przeprowadziły uderzenie na skład amunicji we wschodniej Syrii.

Publikacja: 09.11.2023 05:07

Cel w Syrii zaatakowały dwa myśliwce F-15

Cel w Syrii zaatakowały dwa myśliwce F-15

Foto: US DoD

arb

Pentagon poinformował, że skład amunicji był wykorzystywany przez Irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej i przez związane z nim zbrojne grupy.

Amerykańscy żołnierze na Bliskim Wschodzie celami ataków

Do ataku doszło w czasie, gdy na Bliskim Wschodzie narasta napięcie, w związku z wojną jaką Izrael prowadzi z wspieranym przez Iran Hamasem. W ostatnich tygodniach siły USA i ich koalicjantów na Bliskim Wschodzie były atakowane w Iraku i Syrii co najmniej 40 razy przez wspierane przez Iran milicje. W wyniku tych ataków 45 amerykańskich żołnierzy doznało obrażeń.

W środę w pobliżu Jemenu rebelianci Huti, wspierani przez Iran, zestrzelili amerykański dron MQ-9 nad Morzem Czarnym. Dron został zestrzelony prawdopodobnie w czasie, gdy znajdował się nad wodami międzynarodowymi.

Czytaj więcej

Były szef Mossadu: Iran nie wiedział o szykowanym przez Hamas ataku

W wydanym oświadczeniu sekretarz obrony USA, Lloyd Austin poinformował, że atak na cel w Syrii przeprowadziły dwa myśliwce F-15.

Austin dodał, że była to reakcja na ostatnie ataki na wojska USA w regionie.

900

Tylu żołnierzy USA stacjonuje w Syrii

Sekretarz obrony USA oświadczył też, że ataki na amerykańskie wojska na Bliskim Wschodzie muszą ustać.

- Jeśli ataki popleczników Iranu na siły USA będą trwać, nie zawahamy się sięgnąć po dalsze konieczne środki, aby chronić naszych ludzi - ostrzegł Austin.

Przedstawiciel Pentagonu, który pragnął zachować anonimowość, poinformował, że amerykańska armia obserwowała cel znajdujący się w muhafazie Dajr az-Zaur od pewnego czasu. Amerykanie byli pewni, że atak na ten cel nie pociągnie za sobą cywilnych ofiar.

W momencie ataku w rejonie celu miało znajdować się "kilka osób", ale USA są przekonane, że nie byli to cywile. Trwa analiza, która ma wyjaśnić, czy w ataku ktoś zginął.

Czytaj więcej

Hamas ma nadzieję na "trwałą wojnę". Celem nie jest poprawa sytuacji w Gazie

USA chcą odstraszyć Iran, by ten nie wsparł Hamasu w jego wojnie z Izraelem

Poprzedni atak lotnictwa USA na cele w Syrii miał miejsce 26 października. Wówczas zaatakowane zostały dwa obiekty wykorzystywane przez Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej i związane z nim grupy zbrojne.

W Syrii nadal stacjonuje ok. 900 żołnierzy USA. Kolejnych 2,5 tys. stacjonuje w Iraku. Obecność amerykańskich żołnierzy w tych krajach ma na celu przeciwdziałanie odrodzeniu się tzw. Państwa Islamskiego, które w 2014 roku utworzyło samozwańczy kalifat na części terytorium Iraku i Syrii.

W związku z wojną w Izraelu USA wysłały we wschodnią część Morza Śródziemnego dwie grupy bojowe lotniskowców, a ostatnio w rejon ten dotarł też amerykański okręt podwodny o napędzie atomowym. USA zwiększyły też liczebność swoich samolotów bojowych w regionie. Wszystko to ma na celu odstraszyć Iran i nie dopuścić do tego, by wojna Izraela z Hamasem rozszerzyła się na cały Bliski Wschód.

Konflikty zbrojne
Rosja ogłosiła, że tworzy „pas bezpieczeństwa” na terytorium Ukrainy
Konflikty zbrojne
Statek z pomocą humanitarną dla Gazy ostrzelany u wybrzeży Malty. Nadał sygnał SOS
Konflikty zbrojne
Izraelski atak powietrzny na Damaszek. Ostrzeżenie dla nowych władz Syrii
Konflikty zbrojne
Władimir Putin tymczasowo zmienia cele wojny na Ukrainie?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1163
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne