Rosyjskie okręty uciekły z Sewastopola. W porcie nie ma dużej części Floty Czarnomorskiej

Rosyjska armia przeniosła w ostatnim czasie część okrętów Floty Czarnomorskiej z okupowanego Sewastopola do Noworosyjska, portu w Kraju Krasnodarskim - zauważa think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Publikacja: 05.10.2023 07:06

Fregata Admirał Makarow

Fregata Admirał Makarow

Foto: PAP/EPA

Z raportu ISW wynika, że Rosjanie zdecydowali się na taki ruch, aby chronić okręty przed ukraińskimi atakami w Sewastopolu i w jego pobliżu.

Okrętu flagowego Floty Czarnomorskiej nie ma już w Sewastopolu

Jak czytamy w analizie zdjęcia satelitarne z 1 i 3 października wskazują, że z Sewastopola do Noworosyjska przeniesiono co najmniej 10 okrętów.

W porcie w Sewastopolu nie stoi już m.in. okręt flagowy Floty Czarnomorskiej, fregata Admirał Makarow, fregata Admirał Essen, trzy okręty podwodne, pięć okrętów desantowych i kilka mniejszych jednostek.

Zdjęcia satelitarne z 2 października pokazują, że w porcie w Sewastopolu stoją obecnie cztery okręty desantowe i jeden okręt podwodny.

Czytaj więcej

Gen. Ben Hodges: Joe Biden popełnił dwa błędy w sprawie wojny Rosji z Ukrainą

Zdjęcia z 2 października pokazują też, że okręt patrolowy Projektu 22160 po raz pierwszy pojawił się w porcie Teodozja na wschodnim Krymie, co - jak ocenia ISW - jest oznaką iż Rosjanie przebazowują okręty Floty Czarnomorskiej, kierując je do baz na głębszym zapleczu. 

ISW ocenia, że Rosjanie mogli przenieść okręty do innych niż Sewastopol baz, by uchronić je przed atakami ukraińskiej armii, która w ostatnich tygodniach przeprowadziła udany atak m.in. na dowództwo Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu i stocznię w tym mieście (w tym ostatnim ataku poważnie uszkodzone zostały okręt desantowy Mińsk i okręt podwodny Rostów nad Donem). Jednocześnie, zdaniem think tanku, Flota Czarnomorska prawdopodobnie nadal będzie wykorzystywać port w Sewastopolu, który pozostaje bazą Floty. 

Norweski analityk, były oficer marynarki wojennej Norwegii, Thord Are Iversen ocenił, że Rosjanie często dokonują ruchów Floty Czarnomorskiej po ukraińskich atakach, ale po pewnym czasie wracają do poprzedniego modelu działania.

Kontrofensywa: Na południu i wschodzie Ukraińcy nadal nacierają

Pisząc o kontrofensywie Ukrainy ISW zwraca uwagę, że Ukraińcy nadal prowadzą działania ofensywne w rejonie Bachmutu i w zachodniej części obwodu zaporoskiego. Ukraińcy atakowali linię kolejową między Kliszczijiwką a Andrijiwką, a Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informuje o "częściowym sukcesie" w walkach w tym rejonie.

Czytaj więcej

Ukraińcy: W ataku na Sewastopol zginął dowódca Floty Czarnomorskiej

Ukraińcy mieli też posunąć się naprzód na wschód od Nowoprokopiwki (5 km na południowy wschód od Robotyne) w zachodniej części obwodu zaporoskiego, a także osiągnąć "częściowy sukces" na zachód od Robotyne.

Rankiem, 5 października, Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach: od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 280 470 żołnierzy, 4 757 czołgów, 9 052 pojazdów opancerzonych, 6 643 zestawy artyleryjskie, 804 wyrzutnie rakiet, 540 zestawów przeciwlotniczych, 315 samolotów, 316 śmigłowców, 5 129 bezzałogowych statków powietrznych, 1 530 pocisków manewrujących, 20 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 8 980 pojazdów (w tym cystern) i 948 jednostek sprzętu specjalnego.

Tylko w ciągu doby Rosjanie mieli stracić 580 żołnierzy, 12 czołgów, 26 pojazdów opancerzonych i 31 zestawów artyleryjskich.

Z raportu ISW wynika, że Rosjanie zdecydowali się na taki ruch, aby chronić okręty przed ukraińskimi atakami w Sewastopolu i w jego pobliżu.

Okrętu flagowego Floty Czarnomorskiej nie ma już w Sewastopolu

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 882
Konflikty zbrojne
W NATO, ale bez Krymu i Donbasu. Jaki kompromis z Rosją zaakceptują Ukraińcy?
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 881
Konflikty zbrojne
Tajemnicza depesza TASS. Rosyjska armia donosi o ataku, w którym miało zginąć "50 zachodnich instruktorów", szczegółów nie podano
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Konflikty zbrojne
"Jesteśmy na historycznym skrzyżowaniu". Hamas podpisał porozumienie z Fatahem... w Pekinie