04:40
29.08.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 552
00:22
29.08.2023

Kończymy relację

O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

00:07
29.08.2023

Papież wzywa młodych ROsjan, żeby nie rezygnowali ze swojego dziedzictwa

Papież Franciszek znalazł się w ogniu krytyki po tym, jak zachęcał młodzież w Rosji, aby nie rezygnowała ze swojego „dziedzictwa” jako spadkobierców „wielkiego, oświeconego imperium rosyjskiego”.

Czytaj więcej

Papież do młodych Rosjan: Jesteście spadkobiercami oświeconego imperium rosyjskiego
23:55
28.08.2023

Ukraina i Wielka Brytania zawrą umowę handlowa obejmującą zaangażowanie Londynu w odbudowę Ukrainy

Ukraina i Wielka Brytania zawrą umowę handlową, w zamian za którą brytyjskie firmy zaangażują się w powojenną odbudowę Ukrainy - podał portal I News.

Umowa obejmie prawo obywateli każdego kraju do pracy w obu państwach, otwarcie brytyjskich producentów na Ukrainie, eksport produktów spożywczych, towarów i usług konsumpcyjnych.

23:38
28.08.2023

Ministerstwo Obrony jest przekonane, że Ukraina otrzyma ATACMS i TAURUS dalekiego zasięgu

Ukraina otrzyma amerykańskie rakiety balistyczne ATACMS o zasięgu 300 km i niemiecko-szwedzkie rakiety manewrujące TAURUS o zasięgu 500 km – zapewnia minister obrony Ołeksij Reznikow.

Reznikow zauważył, że Ukraina otrzymała już Storm Shadow i SCALP.

- Dlatego naszym zdaniem dzisiaj wejście Niemiec do koalicji jest w pełni logiczne i realistyczne. ... Jeśli chodzi o ATACMS, nie widzę żadnych poważnych przeszkód, ponieważ Ameryka to bardzo pragmatyczny kraj. Długo podejmują decyzje – ile mają rakiet, ile mogliby dać, ile wyprodukować, aby nie zmniejszyć swoich zdolności bojowych - mówił minister.

Reznikow zauważył, że z niemieckiego parlamentu napływają już pozytywne sygnały w sprawie pocisków TAURUS. Powiedział, że Ukraina powinna spodziewać się dostawy „poważnej” broni.

- Czerwone linie już nie istnieją. Będą  nawet F-16 – dodał.

23:13
28.08.2023

Wojska rosyjskie ostrzelały miasto Torećk z MLRS „Huragan”

Według prokuratury w Doniecku zginęła 39-letnia kobieta wykonująca prace domowe na własnym podwórku, trzech kolejnych mieszkańców, małżeństwo w wieku 72 i 73 lat oraz kobieta w wieku 88 lat, zostało rannych odłamkami . Uszkodzone budynki mieszkalne prywatne i wielorodzinne.

22:44
28.08.2023

Ukraińcy zniszczyli rosyjską stację radarową „Predel-E”

System kosztuje około 200 milionów dolarów.

22:13
28.08.2023

Ministrowie spraw zagranicznych Rosji i Turcji wkrótce spotkają się w Moskwie

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow i jego turecki odpowiednik Hakan Fidan odbędą rozmowy w Moskwie „w najbliższej przyszłości” – podała agencja informacyjna TASS, cytując rzeczniczkę rosyjskiego MSZ Marię Zacharową.

Turcja próbuje nakłonić Rosję do powrotu do umowy umożliwiającej eksport zboża przez ukraińskie porty nad Morzem Czarnym.

Kreml powiedział, że prezydent Władimir Putin prawdopodobnie wkrótce osobiście przeprowadzi rozmowy z prezydentem Turcji Tayyipem Erdoganem na temat porozumienia zbożowego z Morza Czarnego i innych kwestii, ale nie ogłoszono jeszcze żadnej daty ani miejsca.

21:52
28.08.2023

Minister obrony Ukrainy komentuje doniesienia o polskiej firmie zadłużonej na miliardy hrywien

Ołeksij Reznikow powiedział na konferencji prasowej, że zapoznał się z raportem Ukraińskiej Prawdy i przyznał, że firm, które nie wywiązały się z podpisanych umów jest więcej.

21:21
28.08.2023

Kandydat republikanów zapowiada uznanie kontroli Rosji nad okupowanymi terytoriami Ukrainy

Vivek Ramaswamy, zwycięzca pierwszej tury debat kandydatów na prezydenta USA z Partii Republikańskiej, powiedział, że jeśli zostanie wybrany na prezydenta USA, uzna kontrolę Rosji nad okupowanymi terytoriami Ukrainy.

Ponadto kandydat obiecał zablokować potencjalne przystąpienie Ukrainy do NATO, a Rosji powrót na rynek światowy poprzez zniesienie wszelkich sankcji.

Wszystko to chce zrobić, aby przekonać Rosję do wycofania się z sojuszu wojskowego z Chinami i zapobiec ich dalszemu zbliżeniu.

Vivek Ramaswamy

Vivek Ramaswamy

X/Nexta

20:49
28.08.2023

Gładkow: W obwodzie biełgorodzkim powstaje drugi pułk samoobrony

Gubernator Wiaczesław Gładkow poinformował, że w obwodzie biełgorodzkim powstaje drugi pułk samoobrony.

Na początku sierpnia  do batalionów obrony terytorialnej dołączyło około trzech tysięcy ludzi.

Od lutego ubiegłego roku przygraniczne rejony regionu są poddawane okresowym ostrzałom ukraińskim, panuje tu wysoki „żółty” stopień zagrożenia terrorystycznego.

20:24
28.08.2023

Rosja wysłała myśliwce nad Morze Czarne

Rosyjskie Ministerstwo Obrony podaje, że Rosja wysłała dwa myśliwce, aby odeprzeć dwa amerykańskie drony przelatujące nad Morzem Czarnym w pobliżu zaanektowanego przez Rosję Krymu.

Stwierdzono, że drony przeprowadzały działania zwiadowcze, ale opuściły obszar po rozmieszczeniu myśliwców.

20:00
28.08.2023

Największa giełda kryptowalut rozważa wycofanie się z Rosji

Poinformowali o tym przedstawiciele Binance.

19:42
28.08.2023

Rosyjska FSB potwierdza aresztowanie byłego pracownika konsulatu USA we Władywostoku

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) ogłosiła 28 sierpnia, że zatrzymała pod zarzutem szpiegostwa byłego pracownika Konsulatu Generalnego USA we Władywostoku, obywatela Rosji Roberta Szonowa.

19:16
28.08.2023

Niemcy: Swastyki na samochodach z ukraińskimi tablicami rejestracyjnymi

Radny miasta Baden-Baden narysował swastyki na samochodach z ukraińskimi rejestracjami i napisał "piep...ć Ukrainę".

Polityk został ukarany grzywną „za używanie symboli organizacji niekonstytucyjnych” i zniewagę – podała prokuratura Baden-Baden.

Na razie nie podano, do której partii należy radny miasta. W Radzie Miejskiej Baden-Baden reprezentowani są  Zielonych, Chrześcijańscy Demokraci, Wolni Obywatele Baden-Baden, Socjaldemokraci, Wolni Demokraci i przedstawiciele partii Alternatywa dla Niemiec.

18:52
28.08.2023

Ukraina stanowczo sprzeciwia się jakimkolwiek ograniczeniom importu zbóż po 15 września

Ukraina stanowczo sprzeciwia się jakimkolwiek ograniczeniom w imporcie zboża nałożonym przez kraje sąsiadujące po wygaśnięciu ograniczeń Unii Europejskiej 15 września, oświadczył minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba podczas wizyty w stolicy Czech, Pradze.

18:25
28.08.2023

Ukraiński wywiad: Rosja gromadzi zapasy na zimę

Zimą siły rosyjskie prawdopodobnie zwiększą częstotliwość swoich ataków, to nie osiągną one skali z poprzedniej jesieni i zimy, kiedy Rosja czasami wystrzeliwała około 70–100 rakiet jednocześnie.

Czytaj więcej

Wywiad wojskowy: Rosja ma co najmniej 585 rakiet o zasięgu ponad 500 km
18:00
28.08.2023

Obowiązkowa ewakuacja dzieci z obwodu zaporoskiego

Władze ukraińskie nakazały obowiązkową ewakuację dzieci z dwóch rejonów obwodu zaporoskiego, które są pod ciągłym ostrzałem Rosjan.

Wicepremier Iryna Wereszczuk powiedziała ukraińskiej telewizji, że ewakuacja z rejonów wasylewskiego i połogiwskiego jest teraz obowiązkowa. Uważa się, że w rejonach tych nadal mieszka ponad 50 cywilów.

17:37
28.08.2023

Putin nie weźmie udziału w szczycie G20 w Indiach

Reuters podaje szczegóły rozmowy telefonicznej przeprowadzonej  w poniedziałek między prezydentem Rosji Władimirem Putinem a premierem Indii Narendrą Modim.

W oświadczeniu indyjski rząd stwierdził: „Wyrażając zrozumienie dla decyzji Rosji, premier podziękował prezydentowi Putinowi za konsekwentne wsparcie Rosji dla wszystkich inicjatyw w ramach indyjskiej prezydencji G20”.

17:15
28.08.2023

Premier Czech: Szanse na wcześniejsze zakończenie wojny na Ukrainie są coraz mniejsze

Premier Czech Petr Fiala powiedział na spotkaniu ambasadorów w Pradze, że coraz bardziej prawdopodobny staje się scenariusz zamrożonego konfliktu na Ukrainie

- Szanse na szybkie rozwiązanie przedłużającego się konfliktu są nikłe i stają się coraz mniejsze. Konsekwencje rosyjskiej agresji są wielorakie i w pewnym stopniu wpływają także na nerwowość, jaką odczuwamy w naszym kraju – powiedział czeski premier. - Według niektórych analityków istnieje ryzyko impasu i realności zamrożonego konfliktu – ostrzegł Fiala.

16:58
28.08.2023

Wiceszef rosyjskiej Dumy: W państwie nie powinno być uzbrojonych ludzi, którzy nie podlegają państwu

- PKW Wagner przestanie istnieć, bojownicy będą mogli je opuścić lub podpisać kontrakt z Ministerstwem Obrony Narodowej -  powiedział zastępca Dumy Państwowej Wiktor Sobolew

- To nielegalna formacja zbrojna. W państwie nie powinno być uzbrojonych ludzi, którzy nie podlegają państwu. W rezultacie doprowadziło to do buntu. Byliśmy o krok od wojny domowej - powiedział Sobolew.

16:37
28.08.2023

Charles Michel: UE powinna przygotować się na przyjęcie nowych członków do 2030 r.

Szef UE Charles Michel powiedział, że Unia Europejska powinna przygotować się na przyjęcie nowych członków z Europy Wschodniej i Bałkanów do 2030 roku.

Przemawiając na Forum Strategicznym w Bledzie w Słowenii, Michel powiedział:  - Uważam, że aby być wiarygodnym, musimy porozmawiać o harmonogramie. Przygotowując kolejny program strategiczny UE, musimy wyznaczyć sobie jasny cel. Uważam, że do 2030 r. obie strony muszą być gotowe na rozszerzenie.

- To ambitne, ale konieczne. To pokazuje, że podchodzimy do tego poważnie - dodał.

Ponieważ na Ukrainie wciąż trwają walki, a prozachodni rząd Mołdawii próbuje przeprowadzić reformy, wyżsi urzędnicy niechętnie przedstawiali wcześniej dokładny harmonogram przystąpienia do UE.

16:14
28.08.2023

Litwa ustala kryteria potencjalnego zamknięcia granicy z Białorusią

Litewska minister spraw wewnętrznych Agne Bilotaite powiedziała reporterom, że istnieją dwa główne kryteria, które mogą prowadzić do takiego zamknięcia.

Przede wszystkim miałby to być incydent zbrojny na granicy jednego z krajów, który stanowiłby  poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Drugim kryterium jest masowy przedostanie się migrantów przez granicę jednego z państw.

Bilotaite powiedziała, że propozycja jej ministerstwa dotycząca zamknięcia dwóch z czterech pozostałych przejść granicznych jej kraju z Białorusią ograniczy przemyt i skupi większą liczbę funkcjonariuszy na pozostałych przejściach granicznych.

Dzisiaj Polska  zagroziła zamknięciem wszystkich przejść granicznych z Białorusią, jeśli dojdzie do "krytycznego" incydentu na granicy któregokolwiek z państw bałtyckich.

15:49
28.08.2023

Kreml: Putin nie zdecydował, czy weźmie udział w pogrzebie Prigożyna

Dmitrij Pieskow przekazał, że prezydent Rosji przekazał kondolencje rodzinie Jewgienija Prigożyna.

Czytaj więcej

Władimir Putin przekazał kondolencje rodzinie Jewgienija Prigożyna
15:28
28.08.2023

Finlandia przeznaczy 2,3 proc. PKB na obronność w przyszłym roku 

Finlandia planuje wydać 2,3 proc. swojego produktu krajowego brutto (PKB) na obronność w przyszłym roku - donosi agencja Reutera powołując się na Ministerstwo Obrony.

Plan zakłada przeznaczenie 6 mld euro na obronę w 2024 r., czyli o 116 mln euro mniej niż szacowano na 2023 r.

14:56
28.08.2023

Ukraińska Prawda: Polska firma nie dostarczyła broni w ramach kontraktu z Ministerstwem Obrony Ukrainy

Ukraińscy dziennikarze opublikowali wyniki śledztwa w sprawie umów zawieranych między polską firmą a ukraińskim MON.

14:36
28.08.2023

Rumunia podwoi tranzyt ukraińskiego zboża

Premier Rumunii Marcel Ciolacu zapowiedział, że w ciągu dwóch miesięcy podwoi tranzyt ukraińskiego zboża przez kraj, informuje „Financial Times”.

Czytaj więcej

Rumunia nie boi się ukraińskiego zboża. Pomaga w eksporcie z własnych portów
13:58
28.08.2023

UE brakuje tłumaczy do szkolenia ukraińskich wojskowych 

Głównym problemem w szkoleniu ukraińskich wojskowych w Niemczech jest brak kompetentnych tłumaczy - informuje "Financial Times".

Według generała Martina Bonna z Holandii, który jest odpowiedzialny za wielonarodową misję szkoleniową UE, tłumacze są "problemem numer jeden".

13:24
28.08.2023

Zapowiedziano spotkanie szefów dyplomacji Rosji i Turcji

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow i jego turecki odpowiednik Hakan Fidan odbędą rozmowy "w najbliższej przyszłości" - podała agencja TASS. 

Turcja liczy na to, że Rosja wyrazi zgodę na nową umowę umożliwiającą eksport zboża z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym.

13:22
28.08.2023

Polska zagroziła zamknięciem wszystkich przejść granicznych z Białorusią

- Jeżeli dojdzie do krytycznego incydentu na granicy z Białorusią, niezależnie od tego, czy będzie to granica polska, litewska czy łotewska, zastosujemy natychmiastowe retorsje. Zamknięte zostaną wszystkie przejścia graniczne - zapowiedział szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Czytaj więcej

Polska żąda opuszczenia Białorusi przez Grupę Wagnera. Grozi zamknięciem granicy
12:30
28.08.2023

Liczba zabitych w nocnych atakach wzrasta do czterech

Trzy osoby zginęły w nocnym rosyjskim ataku rakietowym na zakład przemysłowy w Połtawie. 

Czwarta osoba zginęła w ostrzale wsi Sadowe w regionie Zaporoża. 

Ukraińskie wojsko poinformowało, że Rosja wystrzeliła w nocy cztery pociski rakietowe z Morza Czarnego, z których dwa zostały zestrzelone.

11:51
28.08.2023

Ukraińscy żołnierze przełamuję rosyjskie pozycje obronne na południu kraju

Zdjęcia opublikowała ukraińska jednostka działająca w regionie Zaporoża.

36 Brygada Piechoty Morskiej

11:39
28.08.2023

Google zniknie z Rosji

Pierwsze zgromadzenie wierzycieli Google LLC, rosyjskiego oddziału koncernu Google, podjęło decyzję o złożeniu wniosku do Moskiewskiego Sądu Arbitrażowego o ogłoszenie upadłości spółki i otwarcie postępowania upadłościowego - informuje agencja RIA Nowosti.

Czytaj więcej

Google zniknie z Rosji. Firma ma zablokowane konta i jest prześladowana karami
11:21
28.08.2023

Moskiewskie lotniska pracują bez zakłóceń po tymczasowym wstrzymaniu lotów

Dwa moskiewskie lotniska zaczęły obsługiwać loty. Wcześniej wprowadzono ograniczenia w związku z zestrzeleniem drona w pobliżu stolicy Rosji.

Z powodu obowiązujących rano ograniczeń, 10 lotów zostało skierowanych na inne lotniska.

11:09
28.08.2023

Zełenski: Ukraińscy żołnierze dokonali niezwykłych rzeczy

"Ukraina pokazała, że wyzwolenie naszej ziemi podczas działań bojowych nie jest przypadkiem. Wszystko jest zasłużone. To bohaterstwo naszych ludzi i wsparcie obronne ze strony naszych partnerów. To odwaga Ukraińców i solidarność świata pracującego na tak pożądany wspólny wynik" - napisał na X (dawniej Twitter) prezydent Ukrainy.

10:42
28.08.2023

Dwa drony zestrzelone nad Krymem 

Rosyjska obrona powietrzna zestrzeliła dziś dwa ukraińskie drony nad Krymem - poinformował mianowany przez Rosję szef regionu. 

Jeden dron został zestrzelony w północnej części półwyspu, a drugi na zachodzie - powiedział Siergiej Aksjonow. 

10:08
28.08.2023

Jak zmienia się taktyka rosyjskich ataków rakietowych. Co próbują osiągnąć?

- Obecnie aktywność powietrzna wroga jest dość intensywna, zwłaszcza w kierunku południowym - powiedział rzecznik ukraińskich Sił Powietrznych.

Jurij Ihnat przekazał, że Rosjanie próbują zniszczyć ukraińską gospodarkę, a tym samym wpłynąć na stan psychiczny Ukraińców.

Mówiąc o nocnym ataku zauważył, że tym razem wróg użył niewielu pocisków. 

09:56
28.08.2023

Na Kremlu trwają poszukiwania rywali dla Putina w wyborach prezydenckich

Władze Rosji chcą, by Putin w przyszłym roku zdobył rekordowe poparcie - informuje Meduza.

Czytaj więcej

Kreml szuka rywali dla Putina w wyborach prezydenckich. Kryterium wyboru kandydatów jest wiek
09:12
28.08.2023

Rosja oskarża byłego pracownika konsulatu USA o szpiegostwo

Służba bezpieczeństwa FSB oskarżyła byłego pracownika konsulatu USA o zbieranie informacji w imieniu Waszyngtonu - podała państwowa agencja prasowa TASS.

Robert Szonow jest oskarżony o zbieranie informacji na temat wojny na Ukrainie i innych kwestii oraz przekazywanie ich pracownikom ambasady USA w Moskwie. 

Podejrzewa się go o dostarczanie szczegółów na temat tego, w jaki sposób rosyjska kampania poborowa wpływała na niezadowolenie polityczne przed wyborami prezydenckimi w Rosji w 2024 roku. 

FSB poinformowała, że planuje przesłuchać pracowników ambasady USA, którzy kontaktowali się z Szonowem. Obywatel Rosji przebywa w areszcie od maja. 

09:11
28.08.2023

Ukraina może otrzymać amunicję kastową do pocisków dalekiego zasięgu

Udzielenie takiego wsparcia wojskowego rozważane jest przez Amerykanów.

Czytaj więcej

USA mogą dostarczyć Ukrainie amunicję kasetową do pocisków dalekiego zasięgu
08:45
28.08.2023

Wielka Brytania: Rosjanie odwołali manewry Zapad 2023

Powodem ma być brak wystarczającej liczby żołnierzy i sprzętu.

Czytaj więcej

Rosja prawdopodobnie odwoła ćwiczenia Zapad-2023. Brakuje żołnierzy i sprzętu
08:22
28.08.2023

Atak w rejonie Połtawy. Dwie osoby nie żyją

Dwie osoby zginęły, dwie zostały ranne, a dwie inne są uznane za zaginione w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na zakład przemysłowy w obwodzie połtawskim

Na miejscu ataku trwają poszukiwania i usuwanie gruzu.

08:00
28.08.2023

Ministerstwo Obrony potwierdza wyzwolenie miejscowości Robotyne na południu Ukrainy

Wiceminister obrony Hanna Malar oficjalnie potwierdziła wyzwolenie miejscowości Robotyne na południu przez Siły Obronne Ukrainy.

Zaznaczyła, że ukraińskie siły zbrojne posuwają się w kierunku Nowoprokopiwki "pomimo zaciekłego oporu wroga".

07:36
28.08.2023

Sztab Generalny Ukrainy: Rosja straciła 261 310 żołnierzy od 24 lutego 2022 roku 

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że Rosja straciła 261 310 żołnierzy na Ukrainie.

Liczba ta obejmuje 490 ofiar poniesionych przez siły rosyjskie w ciągu ostatniego dnia.

Z raportu wynika, że Rosja straciła także 4 400 czołgów, 8 562 opancerzone pojazdy bojowe, 7 866 pojazdów i zbiorników paliwa, 5 425 systemów artyleryjskich, 730 systemów rakietowych wielokrotnego wystrzeliwania, 499 systemów obrony powietrznej, 315 samolotów, 316 śmigłowców, 4 383 drony i 18 łodzi.

07:35
28.08.2023

Rosyjscy blogerzy wojskowi krytykują dowódców. Ministerstwo Obrony reaguje

Władze Rosji starają się wyciszyć głosy blogerów wojskowych, które wskazują na problemy rosyjskich żołnierzy na Ukrainie.

Czytaj więcej

Kreml próbuje uciszyć blogerów wojskowych, którzy krytykują dowódców. Bezskutecznie
07:11
28.08.2023

Rosjanie zaatakowali Krzywy Róg

Nad ranem Rosjanie wystrzelili pociski w stronę Krzywego Rogu. Ukraińcy informują o zniszczeniu kilku budynków. Nie odnotowano ofiar.

06:59
28.08.2023

Financial Times: Założyciel Yandex zwraca się do UE o zniesienie sankcji

Arkady Wołoż, miliarder z branży technologicznej i współzałożyciel popularnej rosyjskiej wyszukiwarki Yandex, zwrócił się do UE z formalnym wnioskiem o zniesienie nałożonych na niego sankcji, po tym, jak potępił atak Rosji na Ukrainę.

06:44
28.08.2023

Narodowe Centrum Oporu: Na Krymie rośnie niezadowolenie w związku z poborem do armii

 Narodowe Centrum Oporu podało 27 sierpnia, że mieszkańcy okupowanego przez Rosję Krymu są coraz bardziej niezadowoleni z wysiłków rosyjskiego wojska, aby zmusić ich do wcielenia do wojska.

06:24
28.08.2023

Rosja: dwa drony zestrzelono nad obwodem briańskim i jeden nad Moskwą

 Ministerstwo Obrony Rosji twierdził, że jednostki obrony powietrznej zestrzeliły w nocy 28 sierpnia dwa drony przelatujące nad obwodem briańskim. Niedługo potem burmistrz Moskwy Siergiej Sobianin powiedział, że tej samej nocy zniszczono kolejny dron lecący do Moskwy.

06:01
28.08.2023

Ukraińska lekkoatletka Jarosława Mahuczich mistrzynią świata w skoku wzwyż

21-letnia lekkoatletka Jarosława Mahuczich  zdobyła złoty medal w skoku wzwyż podczas mistrzostw świata w lekkoatletyce w Budapeszcie 27 sierpnia.

06:00
27.08.2023

Relacja z niedzielnych wydarzeń

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 550