Google zniknie z Rosji. Firma ma zablokowane konta i jest prześladowana karami

Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę kremlowski reżim karał i nękał Google za udostępnianie informacji o faktycznym przebiegu wojny.

Publikacja: 28.08.2023 11:36

Google zniknie z Rosji. Firma ma zablokowane konta i jest prześladowana karami

Foto: Bloomberg

Pierwsze zgromadzenie wierzycieli Google LLC, rosyjskiego oddziału koncernu Google, podjęło decyzję o złożeniu wniosku do Moskiewskiego Sądu Arbitrażowego o ogłoszenie upadłości spółki i otwarcie postępowania upadłościowego - informuje agencja RIA Nowosti.

Czytaj więcej

Szef rosyjskiego Google'a ścigany w Rosji za „propagandę LGBT”

Rosyjski fiskus chce bankructwa

Posiedzenie odbyło się zaocznie 22 sierpnia, wzięło w nim udział dziewięciu wierzycieli z wierzytelnościami o wielkości 20,2 miliarda rubli, czyli równowartości ok. 870 mln zł. Głównym wierzycielem jest rosyjski fiskus (Federalna Służba Podatkowa Rosji), której Google mają zalegać z kwotą 19,6 miliarda rubli. Obecnie w rosyjskim rejestrze wierzytelności Google’a wpisane są wierzytelności kilkuset wierzycieli. Wiele nie zostało jeszcze zweryfikowanych.

W listopadzie 2022 r. moskiewski sąd wprowadził w rosyjskiej spółce Google nadzór jako wstępną procedurę upadłościową. Według stanu na wrzesień 2022 r. łączna kwota zobowiązań pieniężnych wobec wierzycieli przekroczyła 18,7 mld rubli, zaległości w wynagrodzeniach pracowników przekroczyły 271 mln rubli, a obowiązkowych płatności - około 86 mln rubli.

Wyliczone długi rosyjskiego Google są niższe od tego co winne są rosyjskie firmy - głównie państwowe media, samej spółce. Google posiadał wierzytelności na kwotę ponad 27 miliardów rubli, wartości niematerialne i prawne oraz pozostałe aktywa na łączną kwotę ponad 3,8 miliarda rubli.

Czytaj więcej

Kreml nęka Google karami za informacje o wojnie i życiu w Rosji

Prawda o wojnie zniknie z Rosji

Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę, kremlowski reżim karał i nękał Google za udostępnianie informacji o faktycznym przebiegu wojny. W lipcu 2022 r. sąd rejonowy w Moskwie nałożył na Google drugą grzywnę w wysokości 21,77 mld rubli (wtedy była to równowartość 110 mln dol.). W uzasadnieniu podano, że kara wiąże się z wielokrotnym nieusuwaniem z YouTube „nieścisłych informacji o przebiegu operacji specjalnej na Ukrainie”. Roskomnadzor wysłał do Google 17 powiadomień z żądaniem usunięcia „niedokładnych informacji”. Firma tego nie zrobiła.

Wcześniej - w końca lutego 2022 r. ten sam sąd nałożył na Google grzywnę w wysokości ponad 7,2 mld rubli. „za systematyczne nieusuwanie informacji zakazanych w Federacji Rosyjskiej”. W niecałe pół roku grzywna wzrosła o 0,5 mld rubli karnych odsetek. Google zapłacił karę w całości.

Pod koniec maja 2022 r. rosyjscy komornicy ogłosili, że wyegzekwują od Google kolejne 4 mln rubli, a tydzień później na kontach Google w Rosji zostało zajęte 500 mln rubli.

Jak policzyli w Google, kara nałożona na spółkę przez rosyjskie sądy w sporach z rosyjskimi mediami, w związku z blokowaniem propagandy państwowych rosyjskich kanałów w serwisie YouTube do kwietnia 2023 r. wynosiła łącznie 185 bilionów rubli (7,99 mld zł).

Mimo to bezpłatne usługi firmy - wyszukiwarka, YouTube, Gmail, Mapy Google, Google Play i inne - nadal działają w Rosji, tak by „obywatele mieli dostęp do prawdy o rosyjskich zbrodniach w Ukrainie”. 

Jeżeli Rosjanie bedą mieli zablokowany dostęp do wyszukiwarki Google, to jej miejsce zajmie rosyjska Yandex - wyszukiwarka, która jest na bieżąco cenzurowana przez reżim.

Pierwsze zgromadzenie wierzycieli Google LLC, rosyjskiego oddziału koncernu Google, podjęło decyzję o złożeniu wniosku do Moskiewskiego Sądu Arbitrażowego o ogłoszenie upadłości spółki i otwarcie postępowania upadłościowego - informuje agencja RIA Nowosti.

Rosyjski fiskus chce bankructwa

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Media
Max zastąpił HBO Max. Opinie o nowej platformie streamingowej
Media
Platforma Max ma w rok przejąć subskrybentów Playera. Konto dla jednego domu
Media
Czy "Financial Times" wspiera Rosję? Kijów oskarża gazetę o szerzenie dezinformacji i paniki
Media
Do Polski wchodzą oferty platform streamingowych z reklamami. Teraz Max
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Media
Nadchodzi następca HBO Max. Co czeka widzów?
Media
Rosja stawia na dezinformację. Jak próbuje manipulować polską opinią publiczną?