Kontrofensywa Ukrainy. Rosyjska dywizja ostrzelana, gdy czekała na przemówienie dowódcy

Jedna z dywizji 20. Gwardyjskiej Armii Ogólnowojskowej została ostrzelana w momencie, gdy jej żołnierze czekali na przybycie dowódcy armii, który miał wygłosić przemówienie - podaje think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną.

Aktualizacja: 15.06.2023 09:21 Publikacja: 15.06.2023 07:32

Wyrzutnia HIMARS

Wyrzutnia HIMARS

Foto: US DoD

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 477

ISW w swojej nowej analizie pisze, że kontrofensywa Ukrainy jest prowadzona na co najmniej trzech kierunkach i przynosi pewne efekty.

Kontrofensywa Ukrainy: Ukraińcy atakują stacje walki radioelektroniczne

14 czerwca Ukraińcy mieli posunąć się naprzód, na różnych odcinkach frontu, o 200 do 500 metrów w rejonie Bachmutu i o 300-350 metrów na południu Ukrainy.

Rosyjscy blogerzy wojskowi - jak pisze ISW - donoszą o trwających walkach na północny zachód, północny wschód i południowy zachód od Bachmutu.

Czytaj więcej

Kontrofensywa. Ekspert: Ukraińcy są 10-15 km od głównej linii obrony Rosjan

Walki mają trwać też w rejonie Makariwki (na południe od wsi Wełyka Nowosiłka) i w zachodniej części obwodu zaporoskiego, na południe od miasta Orichiw.

Rosyjscy blogerzy wojskowi - pisze ISW - spekulują, że warunki pogodowe zmniejszają tempo ukraińskich ataków, ale Hanna Malar podkreśla, że warunki pogodowe "nie zawsze mają wpływ na ukraińskie działania ofensywne".

Żołnierze dywizji czekali w jednym miejscu przez dwie godziny na dowódcę Armii, gen. Suchraba Achmedowa, który miał wygłosić przemówienie

Rzecznik zgrupowania ukraińskich wojsk "Tawria" (działającego na południu), Walery Szerszen mówił w środę, że na południu Ukraińcy priorytetem czynią uderzenia na stacje walki radioelektronicznej.

Po doniesieniach o ponoszonych przez Ukraińców stratach (ukraińska armia miała stracić m.in. 15 proc. wozów bojowych Bradley przekazanych jej przez USA) Sabrina Singh z biura prasowego Pentagonu zapowiedziała, że USA są zdeterminowane, by częściowo zastąpić ukraińskie straty jeśli chodzi o sprzęt dostarczony przez USA, ale dodała, że nie będzie to zastąpienie jeden do jednego.

Ukraina: Rosyjska dywizja ostrzelana po dwóch godzinach czekania na przemowę dowódcy

ISW opisuje też doniesienia rosyjskich źródeł, z których wynika, że Ukraińcy ostrzelali dywizję z 20. Gwardyjskiej Armii Ogólnowojskowej w rejonie Kreminnej, w obwodzie ługańskim w momencie, gdy jej żołnierze czekali na przemówienie dowódcy Armii.

Czytaj więcej

Wojna w Ukrainie. Ofensywa utknęła, bitwy na tyłach

Doniesienia te wywołały krytykę rosyjskich blogerów wojskowych. Nie wiadomo dokładnie, która z dwóch dywizji Armii działających na Ukrainie (144 i 3 Dywizje Piechoty Zmotoryzowanej) została ostrzelana.

Rosyjskie źródła podają, że żołnierze dywizji czekali w jednym miejscu przez dwie godziny na dowódcę Armii, gen. Suchraba Achmedowa, który miał wygłosić przemówienie przed rozpoczęciem przez dywizję działań ofensywnych.

Jeden z rosyjskich blogerów wojskowych napisał, że w uderzeniu przeprowadzonym przy użyciu zestawów HIMARS miało zginąć do 100 rosyjskich żołnierzy, a 100 kolejnych zostało rannych.

Rosyjscy blogerzy wojskowi krytykują dowództwo rosyjskiej armii za skoncentrowanie dużej liczby żołnierzy w zasięgu ukraińskich wojsk rakietowych i artylerii. Krytykowany jest gen. Achmedow, a blogerzy wojskowi skarżą się, że niekompetentni dowódcy nie są pociągani do odpowiedzialności. Jeden z komentatorów sugeruje, że dowódca, który popełni taki błąd powinien zostać rozstrzelany na oczach żołnierzy - niezależnie od tego czy jest pułkownikiem, czy generałem.

Czytaj więcej

Rosyjski politolog o wojnie z Ukrainą: Zrzućmy bombę atomową na "umowny Poznań"

ISW w swojej nowej analizie pisze, że kontrofensywa Ukrainy jest prowadzona na co najmniej trzech kierunkach i przynosi pewne efekty.

Kontrofensywa Ukrainy: Ukraińcy atakują stacje walki radioelektroniczne

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Izraelskie wojsko zarządza "przerwę taktyczną". Chodzi o pomoc dla Strefy Gazy
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 843
Konflikty zbrojne
Kanclerz Niemiec odpowiedział na propozycję Putina w sprawie Ukrainy
Konflikty zbrojne
Ilu rosyjskich żołnierzy bierze udział w inwazji na Ukrainę? Putin podał konkretną liczbę
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Konflikty zbrojne
Wojna w Strefie Gazy. Losu porwanych z Izraela zakładników nie zna nawet Hamas
Konflikty zbrojne
Władimir Putin: Świat jest bliski punktu, z którego nie ma odwrotu