ISW: Fałszywe słowa Pieskowa na temat przyczyn wybuchu wojny

"Rosyjskie władze oskarżają ukraińskie organy rządowe i otoczenie rosyjskiego opozycjonisty, Aleksieja Nawalnego o zabójstwo rosyjskiego blogera wojskowego, Maksyma Fomina, znanego także jako Władlen Tatarski" - czytamy w najnowszej analizie think tanku z USA, Instytutu Studiów nad Wojną (ISW).

Publikacja: 04.04.2023 06:07

Kawiarnia w Petersburgu, w której doszło do eksplozji

Kawiarnia w Petersburgu, w której doszło do eksplozji

Foto: PAP/EPA

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 405

ISW odnotowuje, że Narodowy Rosyjski Komitet Antyterrorystyczny już 3 kwietnia oskarżył o przeprowadzenie zamachu ukraińskie służby specjalne, które miały współpracować z osobami z Fundacji Walki z Korupcją, stworzonej przez Nawalnego w 2011 roku.

Think tank cytuje rzecznika Kremla, Dmitrija Pieskowa, który stwierdził, iż za śmiercią Fomina może stać ukraiński rząd i dodał, że Ukraina "zabijała innych od 2014 roku, m.in. Darię Duginę", córkę ideologa rosyjskiego imperializmu, Aleksandra Dugina, co - jak pisze ISW - Pieskow "fałszywie wykorzystał jako usprawiedliwienie dla 'specjalnej operacji wojskowej'".

"Rosyjski Komitet Śledczy sklasyfikował przypadek jako atak terrorystyczny i oświadczył, że zaplanowano go na terytorium Ukrainy" - czytamy w analizie think tanku.

Czytaj więcej

Wybuch w Petersburgu. Nowe nagranie pokazuje eksplozję, w której zginął Władlen Tatarski

ISW odnotowuje też, że MSW Rosji potwierdziło, iż ładunek wybuchowy, który eksplodował w kawiarni w Petersburgu, zabijając Fomina, znajdował się w rzeźbie przekazanej blogerowi tuż przed wybuchem.

W związku z zamachem - jak pisze ISW - aresztowano Darię Trepową podejrzaną o udział w ataku. Na nagraniu opublikowanym przez MSW Trepowa przyznaje, że wie za co została aresztowana, ale nie mówi czy wiedziała co znajduje się w popiersiu przekazanym Fominowi tuż przed wybuchem.  

Władzom Rosji nie udało się stworzyć spójnej narracji w przestrzeni informacyjnej co do zamachu w Petersburgu

Fragment analizy ISW

ISW zauważa też, że władzom Rosji nie udało się stworzyć spójnej narracji w przestrzeni informacyjnej co do zamachu w Petersburgu. Jak czytamy niektórzy blogerzy wojskowi piszą, że atak został przeprowadzony przez ukraińskie służby specjalne, powtarzając przekaz śledczych, nie wzbogacając go jednak o żadne nowe dowody. Tymczasem milicja samozwańczej, separatystycznej Donieckiej Republiki Ludowej istniejącej na terenie ukraińskiego Donbasu, zamieściła jedynie wspomnienie Fomina, bez podawania wskazywanych przez śledczych okoliczności śmierci. Z kolei przedstawiciel władz okupacyjnych Zaporoża, Władimir Rogow przekonywał, iż Fomin zginął, ponieważ przedstawiał "zarówno rosyjską, jak i ukraińską perspektywę, miał ponad 500 tys. obserwujących w serwisie Telegram i skutecznie organizował zbiórki dla wojsk rosyjskich". Natomiast patriarcha Cyryl połączył zamordowanie Fomina z konfliktem wokół Ławry Peczerskiej.

"Jeden z blogerów wojskowych i analityków politycznych zauważył, że władze Rosji przedwcześnie podają wyniki śledztwa przedstawiane jako ostateczne" - czytamy też w analizie ISW.

Konflikty zbrojne
Wojna Izraela z Hezbollahem wisi w powietrzu. Przybędzie tysiące gotowych bojowników?
Konflikty zbrojne
Ranny Palestyńczyk jako żywa tarcza na masce jeepa IDF. Izraelska armia bada sprawę
Konflikty zbrojne
Senatorzy USA chcą uznania Rosji za sponsora terroryzmu. W 2022 Biden mówił "nie"
Konflikty zbrojne
USA rozszerzają możliwość wykorzystania swojej broni przez Ukrainę. "Zdrowy rozsądek"
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Konflikty zbrojne
Hezbollah: Cypr stanie się celem, jeśli pozwoli Izraelowi na wykorzystanie swojego terytorium
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży