Putin odwołał byłą prokurator Krymu. Media: Nazwała wojnę „katastrofą”

Prezydent Władimir Putin usunął Natalję Pokłonską ze stanowiska zastępcy szefa rosyjskiej federalnej agencji pomocy międzynarodowej Rossotrudniczestwo. Pokłonska dziękuje mu za „wsparcie i zaufanie”, media zaś piszą, że została ukarana za nazwanie inwazji na Ukrainę „katastrofą”.

Publikacja: 13.06.2022 16:00

Natalja Pokłonska

Natalja Pokłonska

Foto: Wikimedia Commons, This file is licensed under the Creative Commons Attribution 4.0 International license, Kremilin.ru

42-letnia dziś Natalja Pokłonska w 2014 roku została mianowana prokuratorem generalnym anektowanego przez Rosję Półwyspu Krymskiego.

W 2016 roku została wybrana do niższej Dumy Państwowej, ale odmówiła kandydowania na drugą kadencję jako deputowana rządzącej partii Jedna Rosja

Jeszcze przed wybuchem wojny na Ukrainie, 2 lutego, Putin dekretem mianował Pokłonską zastępcą szefa Rossotrudniczestwa.  Jest to Federalna Agencja ds. Wspólnoty Niepodległych Państw, Rodaków Mieszkających za Granicą i Międzynarodowej Współpracy Humanitarnej - organ wykonujący funkcje świadczenia usług i zarządzania majątkiem państwowym w dziedzinie zabezpieczenia i rozwoju stosunków międzynarodowych Federacji Rosyjskiej z pastwami członkowskimi Wspólnoty Niepodległych Państw, innymi państwami obcymi, jak również w zakresie międzynarodowej współpracy humanitarnej.

Innym dekretem głowa państwa zwolniła Pokłonską z obowiązków ambasadora Rosji w Republice Zielonego Przylądka. Została powołana na to stanowisko w październiku 2021 roku, a 19 stycznia rosyjskie MSZ poinformowało, że wyjazd Pokłonskiej jako ambasadora na Wyspy Zielonego Przylądka został odwołany z przyczyn osobistych.

13 czerwca Pokłonska - również prezydenckim dekretem - została odwołana ze stanowiska wiceszefowej Rossotrudniczestwa. Dekret wchodzi w życie z dniem opublikowania - czyli 13 czerwca.

Czytaj więcej

Z rosyjskich miast znikają prowojenne bannery

Pokłonska na swoim kanale w Telegramie napisała, że jej dymisja jest spowodowana przejściem do innej pracy, a była prokurator dziękuje Putinowi „za wsparcie i zaufanie” - cytuje prorządowa agencja TASS.

Niezależne media jednak, takie jak „The Moscow Times”, piszą, że dymisja Pokłonskiej nastąpiła krótko po jej wystąpieniu w kwietniu na międzynarodowym forum. Wypowiedziała się wówczas zdecydowanie przeciwko rosyjskiej inwazji na Ukrainę, nazywając ją „katastrofą”.

- Ludzie umierają, domy i całe miasta są niszczone, uciekają miliony uchodźców. Ciała i dusze są okaleczone. Moje serce pęka z bólu - mówiła wówczas Pokłonska. - Moje dwa ojczyste kraje zabijają się nawzajem, nie tego chciałam i nie tego chcę.

Później skrytykowała rozpowszechnianie rosyjskiego prowojennego symbolu Z, który był umieszczany na budynkach, towarach, a nawet ciastach, aby symbolizować społeczne poparcie dla rosyjskich wojsk na Ukrainie.

Jej uwagi wywołały oburzenie, w tym jej szefa, szefa Rossotrudniczestwa Jewgienija Primakowa, który utrzymuje, że litera Z była symbolem „wyzwolenia Ukrainy od oczywistego zła terrorystów i bandytów”.

42-letnia dziś Natalja Pokłonska w 2014 roku została mianowana prokuratorem generalnym anektowanego przez Rosję Półwyspu Krymskiego.

W 2016 roku została wybrana do niższej Dumy Państwowej, ale odmówiła kandydowania na drugą kadencję jako deputowana rządzącej partii Jedna Rosja

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 795
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 794
Konflikty zbrojne
Ukraińskie wojsko dementuje doniesienia mediów o czołgach Abrams
Konflikty zbrojne
Gen. Waldemar Skrzypczak: Rosjanie niszczyli leopardy, tak samo niszczą i będą niszczyć czołgi Abrams
Konflikty zbrojne
Jest nowy pakiet pomocy wojskowej USA dla Ukrainy. 6 mld dolarów, w tym rakiety Patriot