42-letnia dziś Natalja Pokłonska w 2014 roku została mianowana prokuratorem generalnym anektowanego przez Rosję Półwyspu Krymskiego.
W 2016 roku została wybrana do niższej Dumy Państwowej, ale odmówiła kandydowania na drugą kadencję jako deputowana rządzącej partii Jedna Rosja
Jeszcze przed wybuchem wojny na Ukrainie, 2 lutego, Putin dekretem mianował Pokłonską zastępcą szefa Rossotrudniczestwa. Jest to Federalna Agencja ds. Wspólnoty Niepodległych Państw, Rodaków Mieszkających za Granicą i Międzynarodowej Współpracy Humanitarnej - organ wykonujący funkcje świadczenia usług i zarządzania majątkiem państwowym w dziedzinie zabezpieczenia i rozwoju stosunków międzynarodowych Federacji Rosyjskiej z pastwami członkowskimi Wspólnoty Niepodległych Państw, innymi państwami obcymi, jak również w zakresie międzynarodowej współpracy humanitarnej.
Innym dekretem głowa państwa zwolniła Pokłonską z obowiązków ambasadora Rosji w Republice Zielonego Przylądka. Została powołana na to stanowisko w październiku 2021 roku, a 19 stycznia rosyjskie MSZ poinformowało, że wyjazd Pokłonskiej jako ambasadora na Wyspy Zielonego Przylądka został odwołany z przyczyn osobistych.
13 czerwca Pokłonska - również prezydenckim dekretem - została odwołana ze stanowiska wiceszefowej Rossotrudniczestwa. Dekret wchodzi w życie z dniem opublikowania - czyli 13 czerwca.