"Do siedmiu batalionów Sił Zbrojnych Republiki Białorusi prowadzi działania mające na celu wzmocnienie granicy białorusko-ukraińskiej w rejonie Wołynia i Polesia. Groźba ataku rakietowego i powietrznego z terytorium Białorusi nie minęła" - podaje Sztab Generalny armii Ukrainy.

Na Siewierszczyźnie Rosjanie nadal umacniają ukraińsko-rosyjską granicę, "doposażają posterunki w pogranicznych obszarach obwodu briańskiego" - czytamy w raporcie.

Rosjanie nadal prowadzą ostrzał artyleryjski i moździerzowy pozycji ukraińskiej armii i infrastruktury cywilnej obwodu sumskiego z terytorium Federacji Rosyjskiej - podaje ukraiński Sztab Generalny.

W obwodzie charkowskim Rosjanie skupiają się na utrzymaniu zajmowanych pozycji. Rosjanie prowadzili ostrzał artyleryjski cywilnej infrastruktury niedaleko wsi Rubiżne (zbieżność nazw z miastem w obwodzie ługańskim - red.) oraz próbowali przeprowadzić działania ofensywne w kierunku wsi Ternowa, ale bez powodzenia.

Czytaj więcej

Ukraiński wywiad: Rosjanie wydobywają ciała marynarzy z krążownika Moskwa

Na kierunku słowiańskim Rosjanie nie podejmowali działań, koncentrując swoje wysiłki na utrzymaniu pozycji, prowadzeniu rozpoznania i tworzeniu warunków do wznowienia ofensywy.

Rosjanie prowadzili ostrzał miejscowości Swiatohirśk i Dowheńke. Przeprowadzili też nalot w pobliżu wsi Bajrak.

Ze wsparciem artylerii i lotnictwa Rosjanie próbowali - bez powodzenia - przejąć kontrolę nad wsią Pasika.

W rejonie miejscowości Łyman intensywność walk wzrosłą. Rosjanie prowadzą tu ofensywę ze wsparciem artylerii i lotnictwa.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Rosyjscy okupanci formują jednostki rezerwowe w Południowym Okręgu Wojskowym

Fragment raportu Sztabu Generalnego Ukrainy

Na kierunku Siewierodonieckim Rosjanie, ze wsparciem artylerii, prowadzą ofensywę w kierunku miasta. "Walki trwają" - podaje ukraiński Sztab Generalny.

W rejonie miejscowości Bachmut Rosjanie prowadzą ofensywę, ale nie odnoszą sukcesów, ponoszą straty - czytamy w raporcie.

W rejonie Awdijiwki Rosjanie prowadzą ostrzał artyleryjski i moździerzowy pozycji ukraińskiej armii i infrastruktury cywilnej. W rejonie Kamianki, Awdijiwki i Nowomychajływki Rosjanie przeprowadzili naloty.

W rejonie południowego Buhu Rosjanie nie prowadzili aktywnych działań ofensywnych, ograniczając się do ostrzału pozycji ukraińskich jednostek.

"W celu prowadzenia działań zbrojnych i uzupełnienia znacznych strat w ludziach i sprzęcie na Ukrainie, rosyjscy okupanci formują jednostki rezerwowe w Południowym Okręgu Wojskowym" - podaje ukraiński Sztab Generalny.

W Donbasie w ciągu doby Ukraińcy odparli dziewięć ataków Rosjan, niszcząc trzy czołgi, osiem zestawów artyleryjskich, 18 pojazdów opancerzonych i jeden specjalny pojazd opancerzony oraz jeden inny pojazd.

Jednostki obrony przeciwlotniczej zestrzeliły nad Ukrainą sześć bezzałogowych statków powietrznych Orlan-10 oraz bezzałogowy statek powietrzny ZALA.