Zarówno Indie, jak i Pakistan utrzymują, że odpowiedziały jedynie na naruszenie zawieszenia broni w Kaszmirze przez drugą stronę.

W przeszłości Indie i Pakistan stoczyły już dwie wojny o Kaszmir. Zarówno Delhi, jak i Islamabad dysponują bronią atomową.

W lutym tego roku Indie zbombardowały pakistańską część Kaszmiru - celem ataku miały być bazy islamskich bojówek, które wcześniej przeprowadziły zamach na członków indyjskiej formacji paramilitarnej po indyjskiej stronie granicy. W rejonie Kaszmiru doszło wówczas również do powietrznego starcia myśliwców z Indii i Pakistanu. 

W sierpniu rząd w Delhi pozbawił indyjski stan Dżammu i Kaszmir autonomii, wywołując protesty Pakistanu.

Premier Pakistanu Imran Khan stara się obecnie o potępienie decyzji władz w Delhi - którą uważa za nielegalną - przez społeczność międzynarodową.

Zarówno Indie, jak i Pakistan, roszczą sobie prawo do całego terytorium Kaszmiru.

W niedzielę do wymiany ognia na granicy, która stanowiła naruszenie obowiązującego od 2003 roku zawieszenia broni, doszło w rejonie wiosek Titwal i Tangdhar.

Indie oskarżają Pakistan o ostrzelanie cywilów i zabicie jednej osoby. Głównodowodzący armii Indii, generał Bipin Rawat poinformował, że Indie odpowiedziały na atak ostrzelaniem napastników, w wyniku którego zginęło co najmniej sześciu pakistańskich żołnierzy. Indie miały też zniszczyć trzy obozy pakistańskiej armii.

Tymczasem Pakistan oskarża Indie o "celowe ostrzelanie cywilów". Pakistańscy żołnierze mieli odpowiedzieć na atak ogniem zabijając dziewięciu żołnierzy Indii i raniąc wielu innych.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Zgłoś swój projekt w konkursie dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

Indyjskie MSW twierdzi, że tylko w tym roku na granicy w Kaszmirze doszło do 2 tysięcy "niesprowokowanych" naruszeń zawieszenia broni przez Pakistan, w wyniku których zginęło 21 obywateli Indii.

Pakistan utrzymuje z kolei, że 45 obywateli Pakistanu, w tym 14 żołnierzy, zginęło w wyniku naruszeń zawieszenia broni przez Indie w 2019 roku.