Kto szuka haka na generała

Wszystko wskazuje na to, że Służba Kontrwywiadu Wojskowego szuka haka na generała Waldemara Skrzypczaka.

Aktualizacja: 07.11.2009 01:54 Publikacja: 07.11.2009 01:47

[b][link=http://blog.rp.pl/blog/2009/11/07/dominik-zdort-kto-szuka-haka-na-generala/]Skomentuj na blogu[/link][/b]

Tego słynnego generała, który w sierpniu 2009 r. – przy okazji pogrzebu poległego w Afganistanie polskiego żołnierza – publicznie zarzucił cywilom z MON opieszałość przy zakupach sprzętu dla wojska. Oskarżono go wtedy o podważanie cywilnej kontroli nad wojskiem i zdymisjonowano.

Dla sprawy ujawnionej dziś przez „Rzeczpospolitą” nie ma znaczenia, czy generał miał prawo głośno krytykować polityków. Ma natomiast znaczenie, że w ten sposób podpadł prominentnym postaciom z obecnie rządzącej koalicji. Jeśli więc dziś wojskowe służby specjalne prowadzą tajną akcję lustracji majątkowej generała, nie sposób nie zadać kilku ważnych pytań.

Czy były jakieś realne przyczyny, które powodowały, że SKW zainteresowała się stanem posiadania Skrzypczaka? Czy przypadkiem nie mamy do czynienia z próbą skompromitowania człowieka, który zalazł władzy za skórę?

Dlaczego generałem – dziś w stanie spoczynku, a więc formalnie cywilem – zajmują się instytucje wojskowe, a nie policja i prokuratura? I dlaczego jest to działająca tajnie Służba Kontrwywiadu Wojskowego, a nie na przykład Żandarmeria Wojskowa, do której zadań należy badanie tego typu przypadków?

Przy tej okazji wraca też pytanie najpoważniejsze – o rolę służb specjalnych w Polsce. Nie tak dawno mieliśmy do czynienia z sytuacją, gdy zapis z podsłuchu rozmowy dwóch dziennikarzy został przekazany jako dowód w cywilnej sprawie wiceszefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Niepokojące było, że do tego doszło, ale jeszcze bardziej – że premier nie uznał tego za naganne i nie ukarał winnych. Dziś dowiadujemy się, że Służba Kontrwywiadu Wojskowego usiłuje obciążyć oficera, który skrytykował polityków.

Ostatnie pytania powinny więc brzmieć: czy obecnie rządzący nie nadużywają możliwości, które daje im aparat bezpieczeństwa? I czy nie czynią tego w swoim prywatnym i partyjnym interesie?

Komentarze
Joanna Ćwiek-Świdecka: Jak sztuczna inteligencja zmienia egzamin maturalny?
Komentarze
Jacek Nizinkiewicz: Kłamstwo Karola Nawrockiego odsłania niewygodne fakty. PiS ma problem
Komentarze
Bogusław Chrabota: Alcatraz, czyli obsesja Donalda Trumpa rośnie
Komentarze
Jędrzej Bielecki: Trump to sojusznik wysokiego ryzyka dla Nawrockiego
Komentarze
Estera Flieger: Po spotkaniu Karola Nawrockiego z Donaldem Trumpem politycy KO nie wytrzymali ciśnienia
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku