Idąc do wyborów parlamentarnych, opozycja straciła sporo czasu na dyskusję o formule startu. Spór o jedną listę wydawał się nie mieć końca. Dziś głosy o wspólnym kandydacie w wyborach prezydenckich są pojedyncze i dobiegają bynajmniej nie z centrum politycznego życia, a jego obrzeży. Grzegorz Schetyna, mówiący o tym w połowie sierpnia w TOK FM, pozostał osamotniony. Zresztą zaznaczył, że to, co proponuje, jest mało realne, więc należałoby skoncentrować się na tym, aby już w drugiej turze koalicjanci szybciej niż cztery lata temu poparli tego polityka, który do niej wejdzie.
Lista sporów w koalicji 15 października
Na razie widać kilka punktów zapalnych na koalicyjnej mapie. Politycy bardziej niż dyskutują, wzajemnie się strofują. „Ministra pracy w TVN24 przez pół programu wylewa krokodyle łzy... Szkoda, że nie rozumie, że właśnie pomysły w stylu 4-dniowego tygodnia pracy zrujnują polskich przedsiębiorców i mogą przyczyniać się do wzrostu cen. Także cen mieszkań” – Krzysztof Paszyk (PSL), minister rozwoju i technologii odniósł się w niedzielę do wypowiedzi ministerki rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk (Lewica).
Czytaj więcej
Pokolenie „solidarnościowe” od ponad 30 lat wierzy, że w Polsce są tylko dwa obozy i nic poza tym, a każde kolejne wybory są tymi najważniejszymi.
Źródłem napięcia jest również polityka mieszkaniowa: kiedy Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, ministerka funduszy i polityki regionalnej (Polska 2050) ogłosiła niedawno, że w projekcie ustawy budżetowej jest okrągłe 0 zł na kredyt 0 proc., do porządku przywołał ją sam premier Donald Tusk. Za programem lobbują również politycy PSL, w tym Władysław Kosiniak-Kamysz. Do tego mamy ministerkę zdrowia Izabelę Leszczynę, która nie zgadza się na obniżenie składki zdrowotnej. Oraz Ryszarda Petru, który codziennie się tego domaga.
Kwestii spornych jest więcej, by wspomnieć chociażby o tym, co dzieli PSL i kierowane przez Barbarę Nowacką (KO) ministerstwo edukacji narodowej, czyli kanon lektur, kształt podstawy programowej nauczania historii i wychowanie patriotyczne. Podziały istnieją nie tylko na poziomie meta: i najbliżsi sobie partnerzy jak PSL i Polska 2050 będą się musieli dotrzeć w obszarze np. reformy łowiectwa.