Jędrzej Bielecki: Nikki Haley, sól w oku Donalda Trumpa

Jeszcze nigdy kandydatowi, który wygrał prawybory w Iowa i New Hampshire, nie odmówiono nominacji republikańskiej w walce o Biały Dom. W tym roku może być inaczej.

Publikacja: 24.01.2024 21:00

Nikki Haley podczas prawyborów w New Hampshire

Nikki Haley podczas prawyborów w New Hampshire

Foto: AFP

„Uzurpatorka”, „słabizna” – Donald Trump nie szczędził krytycznych słów, wręcz obelg swojej ostatniej rywalce przed ostatecznym starciem z Joe Bidenem w listopadzie. Z pozoru miliarder powinien triumfować. W nocy ze środy na czwartek wygrał zdecydowanie (55 do 43 proc.) ze swoją byłą ambasador przy ONZ, Nikki Haley. To sukces tym cenniejszy, że odniesiony w jednym z najbardziej liberalnych stanów Wschodniego Wybrzeża, gdzie Trump z założenia ma mniej zwolenników niż w konserwatywnym stanie Iowa, gdzie wcześniej wygrał prawybory.

Co przemawia przeciw Trumpowi

Jednak nie rezygnując z dalszej walki, Haley uzmysławia republikańskim wyborcom wiele prawd, które są dla miliardera bardzo niewygodne. Jak ta, że jego kandydaci ponieśli sromotną porażkę w wyborach cząstkowych do Kongresu w latach 2018 i 2022. Czy o pomyłkach kandydata, który w dniu wyborów będzie miał 78 lat.

Czytaj więcej

Prawybory w USA: Donald Trump tryumfuje w New Hampshire

Była dyplomatka powołuje się na sondaże, które wskazują, że w starciu z Bidenem ma ona znacznie większe szanse na zwycięstwo niż Donald Trump. Wskazuje też, że wśród wyborców umiarkowanych to ona uzyskuje lepszy wynik od swojego rywala. A przecież bez tej części elektoratu republikanie mogą zapomnieć o odzyskaniu Białego Domu.

Liczba delegatów których głosy dotychczas uzyskali kandydaci w prawyborach w USA

Liczba delegatów których głosy dotychczas uzyskali kandydaci w prawyborach w USA

PAP

Nikki Haley gra na wycieńczenie Donalda Trumpa

Jest wreszcie jeszcze jeden element strategii Haley, który doprowadza Trumpa do furii. To jej plan, aby brać udział w prawyborach do czasu, aż zapadną pierwsze rozstrzygnięcia w sprawach 91 zarzutów karnych, które ciążą na miliarderze. Nikki Haley ma nadzieję, że znaczna część amerykańskiego elektoratu na widok swojego kandydata za kratkami zmieni preferencje. I postawi w końcu na nią.

Czytaj więcej

Jacek Czaputowicz: Czy Nikki Haley może zostać prezydentem Stanów Zjednoczonych?

Argumenty wysunięte przez Haley są z pewnością słuszne. Problem w tym, że nie przekonują większości republikańskich wyborców. Nawet w Karolinie Południowej, gdzie była swego czasu gubernatorem, Haley nie ma raczej szans wygrać z Trumpem. Społeczeństwo jest już zbyt spolaryzowane. Nie szuka odcieni szarości, tylko stawia na biało-czarne podziały: na Joe Bidena lub Donalda Trumpa.

Wszystko to pozostawia jeszcze dość duże pole manewru dla kandydata demokratów. W tym tygodniu polecił on swoim współpracownikom przygotowanie kampanii wyborczej wymierzonej w Donalda Trumpa, bo jest przekonany, że tylko miliarder może stanąć z nim do walki. W tym starciu Nikki Haley będzie cennym sojusznikiem kończącego swoją kadencją, amerykańskiego prezydenta.

Komentarze
Joanna Ćwiek-Świdecka: Prawo do aborcji nie równa się obowiązkowi jej przeprowadzenia
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Komentarze
Marzena Tabor-Olszewska: Co nas – kobiety – irytuje w temacie aborcji
Komentarze
Michał Płociński: Tuskowi są na rękę ataki Hołowni na Czarzastego. Lewica straci marszałka Sejmu?
Komentarze
Michał Szułdrzyński: Dlaczego Trzecia Droga atakuje Lewicę? Hołownia odświeża swoją największą zaletę
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Komentarze
Michał Kolanko: Wyniki wyborów doprowadzą do zmian w koalicji. Straci Lewica, zyska Trzecia Droga