Krzysztof Adam Kowalczyk: Wizyta w bestiarium, czyli najgorsza debata 30-lecia

Po poniedziałkowym wieczorze wiemy już, że Szymon Hołownia to medialne zwierzę, Krzysztof Bosak umie w gospodarkę, a pracownicy TVP nie potrafią zadać prostego pytania, nie usypiając widza. Starcie Donald Tusk Mateusz – Morawiecki na drugim planie.

Aktualizacja: 10.10.2023 06:24 Publikacja: 09.10.2023 21:36

Szymon Hołownia debatą w TVP zagwarantował zapewne Trzeciej Drodze wynik wysoko ponad 8-proc. poprze

Szymon Hołownia debatą w TVP zagwarantował zapewne Trzeciej Drodze wynik wysoko ponad 8-proc. poprzeczką

Foto: PAP/Marcin Obara

Gdy jechałem dzisiaj do domu, w radiu porównywano wieczorną debatę wyborczą w TVP do pamiętnego pojedynku Lecha Wałęsy z Alfredem Miodowiczem sprzed blisko 35 lat, w reżimowej telewizji. Wałęsa wszedł wówczas do paszczy lwa, owego propagandowego bestiarium opluwającego go od 13 grudnia 1981 r., i wyszedł jako zwycięzca. Polscy telewidzowie po raz pierwszy od lat mogli go usłyszeć i przekonać się, że to nie diabeł wcielony. I ma całkiem sensowe, trafiające do przekonania argumenty.

Szymon Hołownia skradł show Tuskowi i Morawieckiemu

Dzisiaj też napięcie było wysokie. I też wydawało się, że będzie to pojedynek jeden na jeden: Donalda Tuska z Mateuszem Morawieckim, choć uczestników debaty było sześcioro. Ale szybko okazało się, że gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta.

Czytaj więcej

Debata TVP: Donald Tusk i liderzy opozycji kontra Mateusz Morawiecki

Bezspornym zwycięzcą tej debaty – przynajmniej w moich oczach – jest Szymon Hołownia z Trzeciej Drogi. To prawdziwe zwierzę telewizyjne: wystąpienia wyliczone co do sekundy plus dobrze sprzedana oferta dla wyborców. Nieźle przemyślaną ofertę mieli też inni przedstawiciele opozycji, ale on wypadł najlepiej. Potwierdziło się, że w telewizji ważne jest to, jak się mówi i jak wygląda. A kwestie merytoryczne nie są na ekranie tak istotne.

Debata bez wstydliwego tematu, skąd wziąć pieniądze

Krzysztof Bosak starał się zaprezentować jako strażnik pieniędzy podatników. Na moje ucho chyba brzmiał najbardziej biznesowo. Choć nie wykluczam, że i jego – podobnie jak niedawno Sławomira Mentzena – zagiąłby Ryszard Petru, gdyby był w studiu. Poważny minus ma Bosak za szczucie na Ukraińców w Polsce i żądanie pozbawienia ich należnych świadczeń socjalnych.

Czytaj więcej

Bogusław Chrabota: Po obejrzeniu debaty TVP wszyscy jesteśmy stratni

Joanna Scheuring-Wielgus w imieniu Lewicy zaproponowała m.in. 300 tys. mieszkań na wynajem i darmowy transport publiczny dla dzieci. A Krzysztof Maj z Bezpartyjnych Samorządowców – zniesienie PIT. Tradycyjnie o źródłach finansowania nie było jednak mowy.

Szczypanie polityków na ekranie

Donald Tusk, który na antenie TVP pojawił się po raz pierwszy chyba od ośmiu lat, był nieco spięty. Starał się osiągnąć trzy cele: pokazać widzom, że nie jest diabłem wcielonym, jakim prezentują go „Wiadomości”, „sprzedać” w telegraficznym skrócie kluczowe elementy oferty Koalicji Obywatelskiej i punktować stojącego obok Mateusza Morawieckiego.

Lider KO w trakcie debaty nabierał luzu i rozkręcał się jak na wiecach wyborczych, ale najwyraźniej zabrakło mu czasu, by wskoczyć na pełne obroty

Dla widzów ogłupianych przez TVP to pewnie szok: Tusk mówi ludzkim głosem, na dodatek po polsku, nie niemiecku. Lider KO w trakcie debaty nabierał luzu i rozkręcał się jak na wiecach wyborczych, ale najwyraźniej zabrakło mu czasu, by wskoczyć na pełne obroty. No i – ku uldze Morawieckiego - żadnej nowej bomby nie zdetonował. Ale i stara – informacja, że premier obraca wraz żoną dziesiątkami milionów na rynku nieruchomości – mogła być wystarczająco szokująca dla widzów TVP.

Czytaj więcej

Kto wygrał, a kto przegrał debatę, czyli o słabych i mocnych stronach kandydatów

Zdarta przed debatą płyta premiera

Sam Mateusz Morawiecki brzmiał – przykro mówić – jak zdarta płyta. Powtarzał w kółko stary antytuskowy repertuar, znany ze spotkań z sympatykami PiS. Zabrakło świeżych pomysłów, no i słynnej czarnej teczki na Tuska, która najwyraźniej była pusta.

Czytaj więcej

Tomasz Pietryga: Zwyciężcą debaty był Jarosław Kaczyński

Czy premier kogoś przekonał? Wątpię. Twardy elektorat PiS i tak zagłosuje na tę partię. Ale wyborców wahających się – jestem o tym przekonany – kupił Hołownia. I tą debatą zagwarantował zapewne Trzeciej Drodze wynik wysoko ponad 8-proc. poprzeczką.

Pracownicy TVP nudzą koncertowo

Wielką przegraną tej debaty nie-debaty, w której uczestnicy nie mogli się zwracać do siebie, była gospodyni, czyli rządowa Telewizja Polska. Słabo to pokazała: unikała szerokich planów zdjęciowych, a już broń Boże – kadrów zestawiających premiera z kimś z opozycji. Ale to jeszcze nic.

Czytaj więcej

Artur Bartkiewicz: W debacie TVP Mateusz Morawiecki grał znaczonymi kartami, a i tak nie wygrał. Kto zyskał najwięcej?

Najgorsze były pytania zadawane przez pracowników TVP. Nie dość, że były z tezą pod program PiS, to jeszcze po prostu nudne i zdecydowanie za długie. Gdy pytanie jest dwa razy dłuższe od odpowiedzi polityka, porażka jest nieunikniona. Widz w trakcie pytań walczył z sennością. Wątpię, by coś z tej recytacji zapamiętał.

Przydałaby się prawdziwa debata

Od strony organizacji była to zapewne najgorsza debata 30-lecia. Może więc Mateusz Morawicki i Jarosław Kaczyński przyjmą wyzwanie Donalda Tuska i jeszcze przed tymi wyborami wyjdą na udeptaną ziemię, obojętnie gdzie, i podejmą dyskusję w ramach prawdziwej debaty. Cisza wyborcza zaczyna się dopiero w sobotę.

Gdy jechałem dzisiaj do domu, w radiu porównywano wieczorną debatę wyborczą w TVP do pamiętnego pojedynku Lecha Wałęsy z Alfredem Miodowiczem sprzed blisko 35 lat, w reżimowej telewizji. Wałęsa wszedł wówczas do paszczy lwa, owego propagandowego bestiarium opluwającego go od 13 grudnia 1981 r., i wyszedł jako zwycięzca. Polscy telewidzowie po raz pierwszy od lat mogli go usłyszeć i przekonać się, że to nie diabeł wcielony. I ma całkiem sensowe, trafiające do przekonania argumenty.

Pozostało 92% artykułu
Komentarze
Artur Bartkiewicz: Grecka tragedia Joe Bidena. Tej walki nie może wygrać
Komentarze
Bogusław Chrabota: Krok do przodu w sprawie big techów
Komentarze
Michał Szułdrzyński: Konfederacja łączy siły z AfD, czyli podpisuje pakt z diabłem. Za jaką cenę?
Komentarze
Bogusław Chrabota: Wołyń to ból, który pozwoli wyleczyć niesprawiedliwa wojna
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Komentarze
Michał Szułdrzyński: Szczyt NATO jest testem dla samego Zachodu
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą