Tomasz Krzyżak: Referendum absurdów. Po co straszyć czymś, czego nikt nie postuluje?

Nie zauważyłem, by ktokolwiek w Polsce dyskutował o rozbiórce płotu na granicy z Białorusią. PiS jednak uważa, że ktoś owej rozbiórki chce. Kto? Odwieczni wrogowie…

Publikacja: 14.08.2023 11:03

Prezes PiS Jarosław Kaczyński za wszelką cenę, używając także absurdalnych argumentów, będzie dążył

Prezes PiS Jarosław Kaczyński za wszelką cenę, używając także absurdalnych argumentów, będzie dążył do tego, by jego zawsze było na wierzchu

Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek

„Tonący brzytwy się chwyta” – mówi porzekadło. A w polityce uprawianej przez Prawo i Sprawiedliwość absurd zaczyna gonić absurd. Czwarte pytanie zaproponowane przez władzę do referendum dotyczy tematu, który właściwie w debacie nie istnieje.

Czytaj więcej

Ostatnie pytanie w referendum dotyczy bariery na granicy z Białorusią

W debacie publicznej nie ma tematu likwidacji granicznego muru

„Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczpospolitej Polskiej z Republiką Białorusi” – brzmi pytanie. Nie wiem, czy czegoś nie przegapiłem, ale chyba nie… Nie zauważyłem, by ktokolwiek w Polsce dyskutował o rozbiórce płotu na granicy z Białorusią, nie słyszałem głosów, które by się tego domagały. Debaty o celowości budowy zapory owszem były, ale to pieśń przeszłości. Dyskutujemy o imigrantach, którzy wciąż po przygranicznych lasach się błąkają i o potrzebie udzielania im pomocy, przed czym PiS broni się rękoma i nogami – ale o rozbiórce płotu?

Pytania wyłącznie dla żelaznego elektoratu PiS

Referendum i postawione w nim pytania to właściwie tematy zastępcze. Tematy, które jednak mają zmobilizować żelazny elektorat PiS do tego, by się w lokalach wyborczych stawił. Temu właśnie twardemu elektoratowi PiS usiłuje bowiem wmawiać, że tematy pytań referendalnych dotyczą kluczowych obszarów ich życia.

Czytaj więcej

Bogusław Chrabota: Referendum PiS czyli plebiscyt w sprawie Polski

Problem wieku emerytalnego w zasadzie zamknięty, wyprzedaży polskiego majątku też. Zostaje zła Unia Europejska, która niby usiłuje nam narzucać przyjmowanie uchodźców. Sęk w tym, że mamy narzędzia, a przede wszystkim argumenty, by jednak to nam pomagano w związku z tym, że przyjęliśmy uciekinierów z Ukrainy. O tym PiS nie mówi, bo to nie jest wygodne.

Kto niby chce rozbiórki zapory granicznej?

Rozbiórka płotu na granicy to kolejny temat wydumany na potrzeby kampanii. Są oczywiście ludzie, którzy uważają, że na budowę zapory wydaliśmy mnóstwo pieniędzy, itp., itd. Ale nikt dziś nie neguje tego, że owa zapora jest, spełnia jakoś swoją rolę i że w jakiś sposób chroni nasze państwo przed zagrożeniami ze wschodu. Idiotyzmem byłoby domaganie się rozbiórki.

Wina zawsze jest Tuska. A prezes Kaczyński nie odpuści

PiS jednak uważa, że ktoś owej rozbiórki chce. Kto? Odwieczni wrogowie. Wina zawsze jest Tuska. A prezes Kaczyński nie odpuści. Za wszelką cenę, używając także absurdalnych argumentów, będzie dążył do tego, by jego zawsze było na wierzchu.

„Tonący brzytwy się chwyta” – mówi porzekadło. A w polityce uprawianej przez Prawo i Sprawiedliwość absurd zaczyna gonić absurd. Czwarte pytanie zaproponowane przez władzę do referendum dotyczy tematu, który właściwie w debacie nie istnieje.

W debacie publicznej nie ma tematu likwidacji granicznego muru

Pozostało 91% artykułu
Komentarze
Artur Bartkiewicz: „Wara od Polski”. Takich słów premiera Donalda Tuska potrzebujemy
Komentarze
Artur Bartkiewicz: Ryzykowne tweety Donalda Tuska. Czym grozi internetowa publicystyka premiera?
Komentarze
Artur Bartkiewicz: Orędzie Szymona Hołowni. Marszałek Sejmu walczy o polityczny tlen
Komentarze
Michał Szułdrzyński: Sondaż. Hołownia ma powody do zmartwień dziś. Jutro też nie rysuje się na różowo
Komentarze
Jerzy Haszczyński: Zamach na Roberta Ficę. Upiorna symbolika po zabójstwie Jána Kuciaka