Joanna Kalinowska: Temat pierwszej pomocy mocno aktualny

W sytuacji wojny w Ukrainie i możliwych prowokacji na terenie Polski, warto odświeżyć firmowe zasady ratowania życia.

Publikacja: 23.05.2024 04:30

Joanna Kalinowska: Temat pierwszej pomocy mocno aktualny

Foto: Adobe Stock

Każdy pracodawca ma obowiązek wyznaczyć, przygotować i wyposażyć pracowników do skutecznego udzielania pierwszej pomocy. Powinien zapewnić środki łączności, punkty pierwszej pomocy oraz szkolenie personelu w zakresie prowadzenia działań ratowniczych. Przepisy nie zawierają wytycznych co do liczy osób, które należy przeszkolić, sposobu prowadzenia takiego szkolenia ani nie wymieniają sprzętu potrzebnego do jego przeprowadzenia. Wszystkie te uwarunkowania ocenia sam pracodawca.

Do tematu powinien jednak podejść poważnie. Kwestia ewentualnej odpowiedzialności cywilnej pracodawcy oraz osób odpowiedzialnych wielokrotnie była już przedmiotem analizy biegłych w trakcie procesów sądowych. Najczęściej dotyczą one firm, w których praca odbywa się w warunkach zagrożenia, jak kopalnie czy place budowy. Ale wypadek może mieć miejsce w każdym zakładzie pracy. Tak mogło być choćby w przypadku niedawnego pożaru w szkole. A w sytuacji wojny w Ukrainie i możliwych prowokacji i ataków na terenie Polski temat pierwszej pomocy jest aktualny, jak dawno aktualny nie był. Wiele firm traktuje go jednak po macoszemu. Załoga nie wie nawet, kto odpowiada za pierwszą pomoc w firmie, którędy należy się ewakuować i gdzie szukać apteczki. W obecnych czasach to ogromne zaniedbanie, którym pracodawca naraża się na odpowiedzialność.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Praca, Emerytury i renty
Rząd ma problem z emeryturami. Trybunał wymusił kosztowne zmiany
Prawo dla Ciebie
Amerykański prawnik o zakazie krzyży: Trzaskowski nie rozumie czym jest neutralność
Sądy i trybunały
SN dopuszcza piętrowe wyłączenia sędziów
Spadki i darowizny
Wzięła darowiznę i poszła swoją drogą. SN rozstrzygnął spór babci z wnuczką
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Sądy i trybunały
Problem prokuratury SN rozstrzygnie we wrześniu. Chodzi o Dariusza Barskiego
Prawo dla Ciebie
Miliony z Funduszu bez konkursów. Eksperci są pewni: Ziobro złamał konstytucję