Joanna Kalinowska: Temat pierwszej pomocy mocno aktualny

W sytuacji wojny w Ukrainie i możliwych prowokacji na terenie Polski, warto odświeżyć firmowe zasady ratowania życia.

Publikacja: 23.05.2024 04:30

Joanna Kalinowska: Temat pierwszej pomocy mocno aktualny

Foto: Adobe Stock

Każdy pracodawca ma obowiązek wyznaczyć, przygotować i wyposażyć pracowników do skutecznego udzielania pierwszej pomocy. Powinien zapewnić środki łączności, punkty pierwszej pomocy oraz szkolenie personelu w zakresie prowadzenia działań ratowniczych. Przepisy nie zawierają wytycznych co do liczy osób, które należy przeszkolić, sposobu prowadzenia takiego szkolenia ani nie wymieniają sprzętu potrzebnego do jego przeprowadzenia. Wszystkie te uwarunkowania ocenia sam pracodawca.

Do tematu powinien jednak podejść poważnie. Kwestia ewentualnej odpowiedzialności cywilnej pracodawcy oraz osób odpowiedzialnych wielokrotnie była już przedmiotem analizy biegłych w trakcie procesów sądowych. Najczęściej dotyczą one firm, w których praca odbywa się w warunkach zagrożenia, jak kopalnie czy place budowy. Ale wypadek może mieć miejsce w każdym zakładzie pracy. Tak mogło być choćby w przypadku niedawnego pożaru w szkole. A w sytuacji wojny w Ukrainie i możliwych prowokacji i ataków na terenie Polski temat pierwszej pomocy jest aktualny, jak dawno aktualny nie był. Wiele firm traktuje go jednak po macoszemu. Załoga nie wie nawet, kto odpowiada za pierwszą pomoc w firmie, którędy należy się ewakuować i gdzie szukać apteczki. W obecnych czasach to ogromne zaniedbanie, którym pracodawca naraża się na odpowiedzialność.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?