To bardzo śmiała teza i mało prawdopodobne, że organy podatkowe ją zaakceptują. Ale art. 14b § 5 ordynacji podatkowej mówi wyraźnie: interpretacja jest ważna jeszcze przez jakiś czas po jej uchyleniu.
Izba skarbowa powinna zmienić albo uchylić interpretację, jeżeli rażąco narusza prawo, "w tym także, jeżeli niezgodność z prawem jest wynikiem zmiany przepisów". Z art. 14b § 5 ordynacji podatkowej wynika jednak, że zmiana (albo uchylenie) interpretacji wywiera skutki dopiero po doręczeniu decyzji izby. I to nie od razu - w następnym miesiącu, gdy chodzi o podatki rozliczane miesięcznie (np. VAT), a jeżeli zmiana dotyczy podatków rozliczanych rocznie (PIT albo CIT), decyzja izby obowiązuje dopiero podczas rozliczenia za rok następujący po roku, w którym ją doręczono.
Jak rozumieć ten przepis? Rozpatrzmy to na przykładzie wydatków na reprezentację. Załóżmy, że w październiku ubiegłego roku przedsiębiorca zaprosił swojego kontrahenta do restauracji na kolację z okazji rocznicy współpracy. To klasyczny koszt reprezentacji, rozliczany w poprzednim roku w ramach limitu0,25 proc. przychodów. Aby nie mieć żadnych wątpliwości, podatnik złożył wniosek o interpretację. Urząd skarbowy w grudniu potwierdził, że wydatek na służbową kolację jest kosztem uzyskania przychodów.
Od 1 stycznia br. art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof) oraz art. 16 ust. 1 pkt28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej updop) wyraźnie mówi, że nie można odliczyć "kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych".
Co w takim razie z korzystną dla podatnika interpretacją? Nie dotyczy ona przecież tylko jednego, konkretnego zdarzenia, ale także identycznych, które zdarzą się w przyszłości. Potwierdziło to Ministerstwo Finansów w wyjaśnieniach z 26 stycznia 2005 r. (SP1/76/80104/170/05/AA), w których czytamy: "rozstrzygnięcia wiążących interpretacji odnoszą się nie tylko do konkretnego opisanego zdarzenia, ale również do innych zdarzeń, których istotne elementy pozostają tożsame z głównym zdarzeniem przedstawionym we wniosku".