Od 11 października skargi na interpretacje będą rozpatrywane przez wszystkie wojewódzkie sądy administracyjne, a nie tylko warszawski.
Tego dnia wchodzi w życie [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=282058]rozporządzenie prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 28 sierpnia 2008 r. (DzU nr 163, poz. 1016)[/link], które przekazuje rozpoznawanie spraw dotyczących interpretacji podatkowych sądom, na których obszarze zamieszkuje (lub ma siedzibę) skarżący. Rozpoznają one również sprawy zarejestrowane w WSA w Warszawie przed 11 października (z wyjątkiem tych, których termin rozprawy już wyznaczono).
[srodtytul]Najpierw wezwanie [/srodtytul]
Przypomnijmy, że podatnik, któremu nie spodoba się interpretacja, ma 14 dni na wezwanie ministra finansów do usunięcia naruszenia prawa. Termin ten liczy się od dnia, w którym dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o niekorzystnym rozstrzygnięciu sprawy. Jeżeli dostanie odpowiedź na wezwanie, może w ciągu 30 dni (od doręczenia odpowiedzi) złożyć skargę. Jeżeli odpowiedzi nie dostanie, na skargę ma 60 dni liczone od dnia wniesienia wezwania. Jak czytamy w [b]postanowieniu NSA z 21 maja 2007 r. (II OSK 986/06)[/b]: „art. 53 § 2 prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi wprowadza dwa terminy do wniesienia skargi; pierwszy termin dotyczy sytuacji, gdy właściwy organ udzielił odpowiedzi na wezwanie (termin ten wynosi 30 dni i liczy się od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie), oraz drugi termin, który dotyczy sytuacji, gdy organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie (termin ten wynosi 60 dni i liczy się od dnia wniesienia do organu wezwania do usunięcia naruszenia)”.
[srodtytul]Nie od razu do sądu [/srodtytul]