Do ordynacji podatkowej wprowadzono szczegółowe przepisy dotyczące realizacji przez ministra finansów ustawowego obowiązku dążenia do jednolitej interpretacji prawa podatkowego. Dotychczasowy przepis dotyczący wydawania tzw. interpretacji ogólnych był niezmiernie lakoniczny i w zasadzie pozostawiał ministrowi absolutną dowolność w tym zakresie.
Od 1 stycznia obowiązywać będzie art. 14a w nowym brzmieniu, który szczegółowo reguluje zasady i warunki realizacji przez ministra finansów obowiązku dążenia do jednolitego stosowania prawa podatkowego poprzez narzędzie, jakim są interpretacje ogólne. Minister wydawać będzie interpretacje ogólne zarówno z urzędu (tak jak dotychczas), jak i na wniosek (novum).
Wniosek powinien zawierać uzasadnienie konieczności wydania interpretacji ogólnej, w tym w szczególności wskazywać niejednolite stosowanie prawa podatkowego w praktyce organów podatkowych (tj. w wydanych decyzjach, indywidualnych interpretacjach podatkowych). Przepis zastrzega, że wnioskodawcą nie może być organ administracji publicznej. Ponadto w zakresie spraw objętych wnioskiem nie może toczyć się postępowanie podatkowe lub postępowanie kontrolne (w tym również w trybach odwoławczych).
Z kolei nowelizacja ordynacji podatkowej, która będzie obowiązywać od 7 marca 2012, wprowadziła do postępowania podatkowego obowiązek zakładania i prowadzenia przez organ prowadzący postępowanie tzw. metryki sprawy. Dokument ten będzie zawierał wszelkie informacje dotyczące toczącego się postępowania, czyli m.in. dane osób w nim uczestniczących oraz wykaz czynności podejmowanych w jego trakcie. Szczegółowe zasady prowadzenia metryki sprawy oraz wzór ma określać odpowiednie rozporządzenie ministra finansów. Nowe regulacje są odzwierciedleniem odpowiednich zmian w ustawie Kodeks postępowania administracyjnego.
Wyższe limity zastawu i kary porządkowej