Minister finansów potwierdził to w piśmie z 2 lipca 2008 r. (odpowiedź na interpelację poselską nr 3387).
O problemach związanych z wyliczeniem opłaty za interpretację pisaliśmy ostatnio w artykule "Fiskus chce wyższej opłaty za skomplikowane interpretacje". Opisana w artykule sytuacja niemieckiej spółki, która chciała rozpocząć działalność w polskim konsorcjum, stała się inspiracją dla interpelacji poselskiej do ministra finansów.
Przypomnijmy, że spółka we wniosku o interpretację zadała pięć pytań: trzy dotyczące VAT, jedno o obciążenie wynagrodzenia za usługi podatkiem dochodowym i jedno o to, czy będzie posiadać w Polsce zakład w rozumieniu umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Powołała trzy akty prawne: ustawę o VAT i rozporządzenie wykonawcze oraz umowę z Niemcami. Warszawska izba skarbowa uznała, że spółka pyta o trzy stany faktyczne, a właściwie o trzy podatki. Tymczasem ordynacja podatkowa mówi o opłacie od „każdego przedstawionego we wniosku odrębnego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego”. W tej sprawie zdarzenie miało być jedno: rozpoczęcie działalności w Polsce. Ordynacja podatkowa nie uzależnia natomiast wysokości należności od ilości aktów prawnych, które trzeba ocenić, czyli od tego, czy pytamy o jeden podatek, czy o więcej (np. CIT i VAT).
Co na to minister finansów? W odpowiedzi na interpelację zaleca, aby „określanie liczby stanów faktycznych było odnoszone do liczby regulacji, które są przedmiotem wydawanych interpretacji”. I to wszystko, jeśli chodzi o meritum. Jednocześnie minister zapewnia, że problem ten jest znany organom podatkowym, a proces stosowania przepisów o interpretacjach jest ciągle monitorowany. Wprowadzenie głębokich zmian w tym zakresie, np. stałej opłaty za interpretację niezależnie od liczby zagadnień, wydaje się jednak – zdaniem ministra – przedwczesne.
Podobny pogląd minister finansów przedstawił w piśmie z 17 września 2007 r. (także odpowiedź na interpelację poselską). Czytamy w nim: „Jeżeli wnioskodawca przedstawi do danego zagadnienia (np. czynności sprzedaży) kilka pytań z zakresu np. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz kilka pytań z zakresu ustawy o podatku od towarów i usług, będzie to traktowane jak dwa stany faktyczne i wniesienia takiej opłaty będzie oczekiwał organ rozpatrujący wniosek (...)