Z raportu Urząd Harmonizacji Rynku Wewnętrznego wynika, że Europejczycy chcą poszanowania praw własności intelektualnej. Czy wszyscy tak do tego podchodzą?
Piotr Żuchowski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego:
Z wyników badań przedstawionych wczoraj w Brukseli przez Komisję Europejską wynika że 96 proc. obywateli UE i tyle samo procent badanych Polaków, popiera ochronę własności intelektualnej. Grupa badanych przez Urząd Harmonizacji Rynku Wewnętrznego była bardzo szeroka. Obejmowała 26500 Europejczyków powyżej 15 roku życia. Niemal wszyscy zgodzili się z tym, że ochrona własności intelektualnej jest ważna, wspiera kreatywność. 86 proc obywateli UE (dla porównania 88,7 proc. Polaków) stwierdziło, że własność intelektualna przyczynia się do poprawy jakości produktów i usług. Z drugiej jednak strony dla ponad jednej trzeciej badanych pojedyncze naruszenia np. ściąganie nielegalnych plików z Internetu czy kupowanie podróbek można usprawiedliwić.
Z czego to wynika?
Takie zachowanie tłumaczy się koniecznością oszczędzania lub brakiem legalnej oferty. Niektórzy uznali wręcz, że kupowanie podróbek to protest wobec gospodarki rynkowej, wyraz oporu wobec działalności dużych, znanych marek. Obywatele Unii nie zawsze czują się więc osobiście odpowiedzialni za przestrzeganie norm, których cel rozumieją.