Potwierdził to Sąd Najwyższy w postanowieniu wydanym 6 grudnia 2007 r. (sygn. III CZP 107/07) Operator musi zatem najpierw wystąpić do Komisji Prawa Autorskiego, powoływanej przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego.
W 1999 r. spółka akcyjna Vectra, operator telewizji kablowej, podpisała z ZAiKS umowę w sprawie korzystania z dzieł autorów reprezentowanych przez tę organizację. Zobowiązała się do płacenia wynagrodzenia wynoszącego 3,5 proc. wpływów z abonamentów oraz innych wpływów.
W 2003 r. umowę tę Vectra wypowiedziała. Twierdziła, że wynagrodzenie to jest rażąco wygórowane i zagraża jej normalnemu funkcjonowaniu. Od tego czasu zaczęła wpłacać na rzecz ZAiKS 0,3 proc. swoich wpływów brutto.
W sierpniu 2004 r. wystąpiła przeciwko ZAiKS na podstawie art. 189 kodeksu postępowania cywilnego o ustalenie, że nie ma obowiązku zawierania z tą organizacją umowy o reemitowanie utworów nadawanych w programach radiowych i telewizyjnych, tj. umowy, o której mowa w art. 21 ust. 1 ustawy z 1994 r. o prawie autorskim.
Na wypadek, gdyby sąd miał inne zdanie w tej kwestii, Vectra domagała się ustalenia treści takiej umowy. Chciała ustalenia wynagrodzenia za reemisję utworów w wysokości 0,3 proc. opłaty abonamentowej za usługi telewizji kablowej. Twierdziła, że udział utworów autorów reprezentowanych przez ZAiKS nie przekracza w reemitowanych programach 15 – 20 proc., dlatego adekwatna byłaby taka właśnie stawka opłaty.