Świadomość konieczności przestrzegania praw autorskich jest w Polsce wciąż niewielka, zwłaszcza wśród małych przedsiębiorców. Projektuję tablicę reklamową swojego zakładu fryzjerskiego. Dlaczego nie miałbym na niej umieścić znalezionego w Internecie zdjęcia znanej aktorki?
Klientki nudzą się, czekając na wolny fotel. Dlaczego nie umilić im czasu, włączając płytę z najnowszymi przebojami? Kolega dał mi płytę z piracką wersją programu, który pozwoli klientkom prezentować, jak wyglądałyby w różnych fryzurach. Dlaczego nie zainstalować jej na firmowym komputerze?
Ten sposób myślenia może niestety skutkować poważnymi konsekwencjami finansowymi, a w szczególnych sytuacjach nawet więzieniem.
[srodtytul]Każdy przejaw [/srodtytul]
Bez zgody uprawnionego nie wolno korzystać z niczego, co stanowi utwór w rozumieniu [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=7AD2088135A4133FACA35A8998E5FE4A?id=181883]ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych[/link]. Utworem może być m.in. zdjęcie, piosenka, tekst, obraz, program komputerowy czy film. Wszystko, co jest przejawem działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalonym w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (art. 1 ust. 1 ustawy).