Sprawa dotyczyła obywatela niemieckiego, który został skazany przez sąd kraju związkowego w Monachium za pomocnictwo w handlowym wykorzystaniu bez zezwolenia utworów chronionych prawem autorskim.
Zgodnie z ustaleniami sądu, T. Donner w latach 2005 – 2008 brał udział w rozpowszechnianiu w Niemczech chronionych prawem autorskim reprodukcji elementów umeblowania w stylu Bauhaus. Chodzi w szczególności o reprodukcje krzeseł „Alumium Group" zaprojektowanych przez Charlesa i Raya Eamesów, „Lampy Wagenfeld" zaprojektowanej przez Wilhelma Wagenfelda, krzeseł zaprojektowanych przez Le Corbusiera, stolika „Adjustable Table" oraz lampy „Tubelight" zaprojektowanych przez Eileen Gray, a także krzeseł zawieszonych ze stalowych rurek, zaprojektowanych przez Marta Stama.
Kopie utworów pochodziły z Włoch, gdzie w latach 2002-2007, nie były chronione prawem autorskim. Sprzedaż reprodukcji była oferowana klientom niemieckim przez włoską spółkę Dimensione Direct Sales za pośrednictwem m.in. ogłoszeń w czasopismach, strony internetowej.
Transport reprodukcji do Niemiec, Dimensione zlecał włoskiej spółce transportowej In.Sp.Em., której zarządzającym był T. Donner. Kierowcy spółki odbierali we Włoszech towary zamówione przez niemieckich klientów i dokonywali zapłaty za nie na rzecz spółki Dimensione. W trakcie dostawy, kierowcy żądali od klientów zapłaty ceny za dostarczony towar oraz uiszczenia kosztów transportu.
Niemiecki sąd krajowy uznał, że z prawnego punktu widzenia własność towarów sprzedawanych przez Dimensione była przenoszona na klientów niemieckich we Włoszech. Rzeczywiste władztwo nad tymi towarami było z kolei przenoszone na klientów z pomocą T. Donnera dopiero w Niemczech w drodze ich wydania. Dlatego też - zdaniem sądu - rozpowszechnienie w rozumieniu prawa autorskiego nie miało miejsca we Włoszech, lecz w Niemczech, gdzie było ono zakazane w braku zezwolenia osoby uprawnionej z tytułu prawa autorskiego.