Lek na malarię zwalczy koronawirusa? Chińczycy go testują

Tradycyjny lek na malarię może okazać się skutecznym lekiem na koronawirusa. Lek o nazwie Chlorochina, znany w Polsce pod handlową nazwą Arechin, w testach klinicznych przeprowadzonych w Chinach okazał się skuteczny w zwalczaniu COVID-19.

Aktualizacja: 03.03.2020 23:23 Publikacja: 02.03.2020 23:01

ula

Według ulotki Arechin, to lek pierwotniakobójczy, który znosi ostry atak malarii, pełzaka czerwonki i lamblii jelitowej. Ma też działanie przeciwzapalne.

Czytaj także: Przez koronawirusa spadną zyski alkoholowych gigantów?

Didier Raoult, kierownik prestiżowego Instytutu Chorób Zakaźnych i Tropikalnych w Marsylii Raoult, światowej klasy specjalista od wirusów i chorób zakaźnych, poinformował AFP o odkryciu chińskich naukowców.

Raoult powołuje się na badania trzech chińskich naukowców, które zostały opublikowane przed tygodniem w piśmie branżowym "BioScience Trends". Biolodzy opisali badania kliniczne z udziałem ponad 100 pacjentów. Leczenie Chlorochiną okazało się skuteczniejsze niż leczenie innych grup chorych innymi preparatami. Niestety naukowcy z Uniwersytetu w Qingdao nie podali żadnych konkretnych danych.

Gdyby okazało sie, że faktycznie lek na malarie skutecznie zwalcza COVID-19, to byłaby to doskonała informacja - uważa Didier Raoult. Lek jest tani i powszechnie dostępny.

Mimo optymistycznych informacji z Chin francuskie Ministerstwo Zdrowia ostrzega przed nadmiernym entuzjazmem. Minister Olivier Véran powiedział we francuskiej telewizji BFM-TV, zapewnił, jego resort skontaktuje się doktorem Raoultem i przeanalizuje wyniki badań chińskich naukowców. Minister przyznał, że informacje o testach laboratoryjnych są "interesujące", ale trzeba koniecznie potwierdzić wyniki testów na pacjentach, by mówić o skutecznym zastosowaniu leku.

Patronat Rzeczpospolitej
I Kongres Technologii i Wyrobów Medycznych
Innowacje w medycynie
Dr hab. Katarzyna Kolasa: „Teleporady to za mało, żeby scyfryzować ochronę zdrowia”
Innowacje w medycynie
Powstaje konsorcjum chirurgii robotowej. Inicjatorem jest wojsko
Innowacje w medycynie
Polski startup opracował technologię badania piersi z wykorzystaniem AI
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Materiał Promocyjny
Mini-RIRS: Nowy standard leczenia kamicy nerkowej dostępny w Polsce
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne