W ostatnim czasie Straż Graniczna codziennie informuje o kilkuset próbach nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej.

W piątek podano dane dotyczące czwartku. Według Straży Granicznej, tego dnia odnotowano 633 próby nielegalnego przekroczenia granicy.

Zatrzymano 32 nielegalnych imigrantów - 30 obywateli Iraku i 2 Syryjczyków.

Straż Graniczna podała, że pozostałym próbom zapobieżono.

Czytaj więcej

Szef MSWiA Mariusz Kamiński
Kamiński: Polska i Niemcy powinny udzielić Litwie i Łotwie realnej pomocy

W październiku odnotowano ponad 12 tysięcy prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią.

W związku z presją migracyjną z terenów Białorusi, dotyczącą głównie osób z Bliskiego Wschodu, na terenie części województw podlaskiego i lubelskiego od 2 września obowiązuje stan wyjątkowy.

W czwartek w liście skierowanym do szefa niemieckiego MSW minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński napisał, że Polska popiera rozszerzenie sankcji wobec reżimu Łukaszenki oraz nałożenie sankcji na linie lotnicze "czerpiące korzyści z przewożenia nielegalnych migrantów na teren Białorusi". "Tylko sankcje i twarde, wspólne stanowisko państw członkowskich powstrzymają przerzucanie na Białoruś kolejnych tysięcy migrantów ekonomicznych" - stwierdził.

Autopromocja
Bezpłatny e-book

WALKA O KLIMAT. Nowa architektura energetyki

POBIERZ

Czytaj więcej

Mur na granicy rozwiąże problem emigracji? Krzysztof Bosak: Nie

W ubiegłym tygodniu Sejm przyjął rządowy projekt ustawy o budowie zabezpieczenia na granicy Polski i Białorusi. Opozycja krytykuje rząd za budowę muru wskazując, że według wcześniejszych zapewnień strony rządzącej skuteczne miały być dotąd stosowane środki, m.in. zintegrowana zapora inżynieryjna.

Rząd oszacował koszt budowy muru wyposażonego w środki elektroniczne na 1,5 mld zł (plus perymetria – 115 mln zł). Inwestorem ma być komendant główny Straży Granicznej, nad całością ma czuwać pełnomocnik rządu, a nad zakupami - CBA.