Jeden z niemieckich domów aukcyjnych oferuje na sprzedaż miecz – informując jednocześnie, że mógł on należeć do króla Polski Zygmunta III Wazy. Aukcja ma zostać przeprowadzona 14 stycznia. Cena wywoławcza to 30 tys. euro. Sprzedawca nie poinformował, w jakiś sposób miecz znalazł się w jego posiadaniu.

Z informacji umieszczonej na stronie internetowej domu aukcyjnego wynika, że miecz jest datowany na „1592”. „Prawdopodobnie z posiadania króla Zygmunta III, Wazy Polski 1587 – 1632, 1592 – 1599 dziedziczny Król Szwecji. Rękojeść ze stali czernionej, płaskorzeźba inkrustowana złotem i srebrem. Długość: 97,5 cm, długość ostrza: 83,5 cm, szerokość ostrza: 3,3 cm, szerokość jelca: 16,3 cm. Kwadratowe stalowe ostrze z wklęsłymi szlifami na wszystkich obszarach. Głownia z wytrawioną dekoracją po obu stronach. Awers: jeździec w pozycji półprawej, z pałką w ręku, z profilu wyprostowany stojący lew (część herbu Wazów), z lewej strony popiersie z profilu brodatego Osmana w wysokim turbanie (Sułtan Murad III. 1574 – 1595), orzeł polski w wysokim owalu w zwieńczonej ramie okuciowej. Ćwierćstrona: z lewej niemal z profilu jeździec z mieczem, z prawej popiersie profilowe mężczyzny z wieńcem laurowym we włosach, w zwieńczonym wysokim owalu na cokole, na skrzydłach orła dwuczęściowy napis „vaincre ou/ mourir 1592” z koroną” – czytamy w opisie na stronie internetowej niemieckiego domu aukcyjnego.

Okazuje się, że polskie ministerstwo kultury nie rości sobie prawa do tego obiektu.

Po pojawieniu się tej informacji już w weekend niektóre prawicowe portale orzekły, że prawdopodobnie mamy do czynienia ze stratą wojenną, dom aukcyjny został określony jako paser.

Tymczasem okazuje się, że polskie ministerstwo kultury nie rości sobie prawa do tego obiektu. Nie ma też pewności, czy rzeczywiście należał on do króla Zygmunta III Wazy. Z odpowiedzi, którą „Rzeczpospolita” otrzymała od Anny Pawłowskiej – Pojawy, dyrektor Centrum Informacyjnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wynika, że „obiekt wystawiony na licytację przez niemiecki dom aukcyjny Carsten Zeige był weryfikowany pod kątem jego ewentualnej utraty w wyniku II wojny światowej”. „Obecnie brak jest podstaw do podjęcia wobec niego działań restytucyjnych. Wciąż jest badana proweniencja obiektu. Jednocześnie eksperci MKiDN weryfikują, czy rzeczywiście jest uzasadnienie do łączenia miecza z osobą polskiego króla Zygmunta III Wazy” – dodała przedstawicielka resortu kultury.