- Po dziesięcioleciach brutalnych represji, przeprowadził demokratyczne reformy. W efekcie mieliśmy bezpieczniejszy świat i więcej wolności dla milionów ludzi - dodał prezydent USA.

Czytaj więcej

Michaił Gorbaczow nie żyje. Ostatni taki sekretarz

Sekretarz generalny ONZ, Antonio Guterres określił Gorbaczowa mianem "jedynego w swoim rodzaju męża stanu, który zmienił bieg historii". - Zrobił więcej niż ktokolwiek inny dla pokojowego zakończenia zimnej wojny - stwierdził Guterres.

- Świat stracił wielkiego światowego przywódcę (...) i niestrudzonego orędownika pokoju - dodał.

Czytaj więcej

Zmarł Michaił Gorbaczow, jedyny prezydent Związku Radzieckiego

Szefowa KE, Ursula von der Leyen, określiła Gorbaczowa mianem "godnego zaufania i szanowanego przywódcę". Dodała, że "odegrał kluczową rolę w zakończeniu zimnej wojny i zdarciu żelaznej kurtyny" co "otworzyło drogę do wolnej Europy". - To dziedzictwo, którego nikt nie zapomni - podkreśliła.

Była sekretarz stanu USA, Condoleezza Rice stwierdziła z kolei, że Gorbaczow "próbował dać mieszkańcom swojego kraju lepsze życie". Dodała, ze "bez jego i bez jego odwagi nie byłoby możliwe pokojowe zakończenie zimnej wojny".

Świat stracił niestrudzonego orędownika pokoju

Antonio Guterres, sekretarz generalny ONZ

- Zawsze podziwiałem jego odwagę i uczciwość, jakie okazał doprowadzając do pokojowego zakończenia zimnej wojny. W czasie agresji Putina na Ukrainę, jego niestrudzone oddanie otwarciu społeczeństwa radzieckiego, pozostaje przykładem dla nas wszystkich - stwierdził z kolei premier Wielkiej Brytanii, Boris Johnson.

Michaił Gorbaczow, ostatni przywódca ZSRR, jedyny w historii prezydent tego kraju, zmarł 30 września w Moskwie. Miał 92 lata.