Dwucyfrowe wzrosty cen żywności. Rekordziści: warzywa i cukier

Wprawdzie za żywność ogółem płacimy „tylko" o 7 proc. więcej niż przed rokiem, jednak cukier droższy o ponad 24 proc., ceny warzyw wyższe o 16 proc., owoce są 15 proc. droższe niż w listopadzie 2018 r.

Publikacja: 13.12.2019 10:23

Dwucyfrowe wzrosty cen żywności. Rekordziści: warzywa i cukier

Foto: Adobe Stock

Jak poinformował właśnie Główny Urząd Statystyczny, inflacja w listopadzie wyniosła „jedynie" 2,6 proc. wobec listopada ubiegłego roku i 0,1 proc. wobec października 2019 r. Jednak w ciągu roku, w ramach poszczególnych kategorii, ceny rosły bardzo dynamicznie, w niektórych wręcz z prędkością światła.

Czytaj także: Kumulacja kosztów dla żywności

O ile sama żywność i napoje bezalkoholowe w listopadzie, w porównaniu do listopada przed rokiem – podrożały ogółem o 6,5 proc. (sama żywność o 7 proc.), to o tak spokojnym wzroście cen nie można mówić w wypadku żywności najbardziej zależnej od warunków pogodowych, czyli owoców i warzyw. A niektóre ceny wystrzeliły. Ironicznym zbiegiem okoliczności, w rocznicę stanu wojennego dowiadujemy się, że w ciągu roku cukier podrożał o jedną czwartą (24,3 proc.). To rekord podwyżek żywności.

W podobnym tempie rosły ceny upraw - wobec listopada 2018 r., w listopadzie 2019 4. Polacy za warzywa płacili aż o 16 proc. więcej, za owoce – o 15 proc. więcej. Podobnie do warzyw wzrosły ceny wieprzowiny – za ten rodzaj mięsa płacimy również o 16 proc. więcej niż przed rokiem, co może konsumentów zachęcać do skierowania uwagi na wołowinę – która nie podrożała niemal wcale, jej ceny w ciągu roku wzrosły zaledwie o 0,8 proc. Naturalnie w ślad za mięsem drożeją wędliny – zanotowały skok o 9,5 proc. rok do roku. Ceny drobiu rosną dużo spokojniej, o 3,4 proc. w rok.

Czytaj także: Inflacja jednocześnie spadła i wzrosła

Używki wciąż tanie

Potaniały w tym czasie jedynie jaja i część tłuszczy – jaja o 4,6 proc., masło o niemal 10 proc. Dobrą wiadomość mamy, póki co, dla miłośników używek - ich ceny jeszcze się nie zmieniły, ale od stycznia mocno wzrosną z uwagi na nowe stawki akcyzy. Póki co, ceny napoi alkoholowych wzrosły mniej niż inflacja, bo jedynie o 1 proc., a papierosy o 2,1 proc.

Choć nie wszystkim cenom towarzyszą tak spektakularne podwyżki jak żywności, to zauważalny jest jeszcze wzrost o 31 proc. opłat za wywóz śmieci, ceny wycieczek zagranicznych wzrosły o 11 proc. Żywność jest największym składnikiem koszyka inflacyjnego, zajmuje aż 24,89 proc., drugie pod względem udziału w obliczeniach wskaźnika cen towarów i usług mają towary i usługi związane z użytkowaniem mieszkania lub domu oraz nośniki energii (19,17 proc.). Napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe mają ponad 6,3 proc. udziału.

Handel
Producent sprzętu Thermomix zwiększa sprzedaż
Handel
Sankcje odcinają rosyjski handel
Handel
Whirlpool tnie zatrudnienie. To może być dopiero początek
Handel
Ukraina liberalizuje politykę walutową
Handel
Bez alkoholu nie ma w Polsce grilla