Znane warszawskie centrum handlowe w poważnych tarapatach

Zarządowi galerii Blue City nie udało się osiągnąć z bankami porozumienia w sprawie finansowania zadłużenia. Zarząd złożył w sądzie wniosek o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego.

Publikacja: 24.05.2024 14:17

Centrum handlowe Blue City w Warszawie

Centrum handlowe Blue City w Warszawie

Foto: PAP/Albert Zawada

Zarząd Blue City w komunikacie tłumaczy, że nie udało mu się osiągnąć porozumienia z bankami dotyczącego refinansowania kredytu 156 mln euro. W efekcie zapowiada przyspieszone postępowanie układowe, a wniosek w tej sprawie złożono już w sądzie.

- Zarząd firmy podjął taką decyzję wskutek braku porozumienia z konsorcjum banków co do przedłużenia terminu spłaty kredytu w łącznej wysokości 156 mln euro. Otwarcie przyspieszonego postępowania układowego ma uchronić centrum handlowe przed upadłością. Jednocześnie decyzja ta pozwoli na ochronę miejsc pracy ponad 1500 osób zatrudnionych obecnie w centrum handlowym, a 200 najemcom na kontynuowanie działalności na niezmienionych warunkach — brzmi komunikat.

Czytaj więcej

IKEA zniknie z Blue City. Sieć zapowiada nowe formaty

Problematyczny kredyt na 185 mln euro

Centrum handlowe Blue City w Warszawie działa od ok 20 lat, ma ok 160 tys. mkw. powierzchni co czyni go jednym z większych tego typu obiektów w stolicy. Zbudowane przez firmy tureckie, teraz kontrolowane jest przez udziałowców izraelskich. Wiele lat miało kłopoty finansowe i problemy z frekwencją, jednak wydawało się, że po przekształceniu części powierzchni na biura oraz uruchomieniu kina sieci Helios najgorsze już za nim.

Blue City podało, że w 2015 r. grupa instytucji finansowych ING Polska, Nationale Nederlanden, Santander, BNP Paribas, Postbank/Deutsche Bank oraz Bank of China udzieliła firmie prowadzącej centrum 185 mln euro kredytu.

Było to refinansowanie kredytu pozyskanego z innych źródeł, co pozwoliło obecnym właścicielom na zakup centrum handlowego i dokończenie jego budowy w 2004 r. - Rok temu finansowanie zostało przedłużone do końca czerwca 2024 r. na bardzo niekorzystnych dla centrum handlowego warunkach - wyjaśnia firma.

Czytaj więcej

Więcej pustych sklepów w centrach i na ulicach

Totalne zaskoczenie właścicieli centrum handlowego

Yoram Reshef, wiceprezes zarządu, wyjaśnia, że spłacono ponad 80 mln euro zobowiązań, z czego większość to odsetki. Reshef twierdzi, że nie było żadnych opóźnień w spłatach kwartalnych rat.

- W naszym centrum po latach pandemii obserwujemy wzrost ruchu odwiedzających, więc byliśmy totalnie zaskoczeni informacją o odmowie przedłużenia terminu spłaty kredytu. Udało nam się nawet w tak krótkim czasie zorganizować dodatkowe finansowanie przez inne banki, ale postawiły one warunek, że ING nadal pozostanie liderem konsorcjum. Bank ING się na to nie zgodził - tłumaczy wiceprezes Blue City.

Obecnie w Blue City działa około 200 najemców, którzy wynajmują ponad 96 proc. powierzchni handlowej obiektu. W centrum handlowym pracuje w sumie około 1500 osób. Jednocześnie spółka zarządza powierzchnią biurową o wielkości ponad 33 tys. m kw., położoną w kompleksie centrum handlowego.

Handel
Niemieckie luksusowe galerie handlowe uratowane. Przejmuje go egzotyczny inwestor
Handel
Właściciel 4F zaskakuje pozwem. Chce pieniędzy od Intersportu. Sam ma kłopoty
Handel
Rosjanie tęsknią za zachodnimi markami. Narzekają na jakość zamienników
Handel
Jak Rosjanie oszukali Chińczyków: sprzedali im zamiast miedzi tysiące ton kamienia
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Handel
7-Eleven szykuje ofensywę w Europie. Żabka może mieć problemy
Handel
W Sejmie o zakazie handlu w niedzielę. Petru: Chodziło o to, by zarobić na Polakach