Jak nie przepłacać na lotniskach

Brytyjskie władze postanowiły się lepiej przyjrzeć cenom na lotniskach. Okazało się, że przy wylocie z Unii Europejskiej handlowcy niekoniecznie są gotowi dzielić się zyskami ze sprzedaży z pasażerami. Rzeczywiście brytyjskie lotniska należą do najdroższych w Europie.

Aktualizacja: 02.01.2016 10:39 Publikacja: 02.01.2016 10:19

Jak nie przepłacać na lotniskach

Foto: Fotorzepa, Filip Frydrykiewicz

Drożej jest chyba tylko w Szwajcarii, ale to dlatego, że drogi jest frank i cała Szwajcaria, także poza lotniskami.

Kontrolę na brytyjskich lotniskach zlecił minister finansów, George Osborne. Bez zarzutu działa tam odpis VAT za zakupy zrobione na mieście i wtedy rzeczywiście ceny na wyprzedażach robią się bardzo atrakcyjne, ale już obniżki o VAT w lotniskowych sklepach niekoniecznie. Tymczasem niezależnie od posiadanego paszportu, wszyscy wylatujący poza Unię Europejską powinni korzystać z odpisu VATu, który w przypadku niektórych artykułów wynosi nawet 20 proc. I ta zasada dotyczy nie tylko sklepów wolnocłowych, ale i pozostałych sieci, które mają swoje sklepy - Boots, WHSmith, czy Dixons. Tymczasem w tych sklepach na lotnisku ceny są zazwyczaj wyższe, niż „na mieście". Przy tym Osborne'a nie niepokoi to, że klienci lotniskowych sklepów płacą drogo, tylko, że VAT, który jest wliczony w cenę nie jest przekazywany do urzędów skarbowych, a zatrzymywany przez detalistów zadowolonych z dodatkowego zarobku. Dochodzenie ma więc wyjaśnić co dokładnie dzieje się z tymi pieniędzmi.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Handel
Trump wraca z wysokimi cłami dla Europy. Nie zrobił wrażenia na UE
Handel
Kazachstan zablokował rosyjski import. Paraliż ruchu na granicy z Rosją
Handel
Rosyjski sąd znacjonalizował i przekazał państwu aktywa amerykańskiej firmy spożywczej
Handel
Handlowa wojna Kremla z Azerbejdżanem. Od importu owoców po działalność szpiegowską
Handel
Legendarny producent jeansów nie boi się ceł Trumpa. Levi Strauss ma zapasy na pół roku
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama