Żabka idzie jak burza, otworzyła w rok ponad tysiąc nowych sklepów

To zdecydowanie najszybciej tempo rozwoju na rynku handlowym i kolejny rok z rzędu tak wielu nowych placówek i ma ich już ponad 10 tys. Co więcej na 2024 r. firma zapowiedziała utrzymanie takiego tempa.

Publikacja: 13.01.2024 13:00

Żabka idzie jak burza, otworzyła w rok ponad tysiąc nowych sklepów

Foto: Adobe Stock

Żabka to sieć sklepów osiedlowych, z reguły o stosunkowo niewielkim metrażu, choć bywają od tego wyjątki. Firma należąca do amerykańskiego funduszu inwestycyjnego CVC od kilku lat rozwija się w iście błyskawicznym tempie. - W 2023 roku otworzyliśmy ponad 1 tys. sklepów, w tym placówkę nr 10 tys. Rozwijamy się z myślą o naszych klientach oraz franczyzobiorcach — wyjaśnia „Rzeczpospolitej” Biuro Prasowe Żabka Polska. - Codziennie aktywnie poszukujemy nowych lokalizacji, by być coraz bliżej klientów i każdego dnia oferować im możliwość szybkich, wygodnych zakupów - dodaje.

Czytaj więcej

Michał Kołodziejczak bierze się za cenówki w Żabce. Interpelacja posła Agrounii

Firma działa w systemie franczyzowym, sklepy prowadzą niezależni przedsiębiorcy, choć organizowane są wspólne akcje promocyjne dla całej sieci. W ramach grupy już ponad 8,6 tys. przedsiębiorców prowadzi własny biznes, także w nowych formatach sklepów. - W 2024 roku planujemy utrzymać tempo ekspansji na takim samym poziomie - zapowiada Żabka Polska.

Oczywiście są także zarzuty ze strony byłych franczyzobiorców, że sieć narzuca niekorzystne warunki umów, a osiąganie obiecywanych zysków jest niemal niemożliwe.

Żabka na sprzedaż?

O Żabce zrobiło się głośno, gdy dwa lata temu prezes PiS Jarosław Kaczyński potwierdził, że rząd ma plan odkupienia sklepów tej sieci od amerykańskiego inwestora. Sklepy miałyby prawdopodobnie wejść do Narodowego Holdingu Spożywczego by w ten sposób wspierać należące do niego spółki producenckie z segmentu spożywczego. Nic z tego planu nie wyszło, być może powodem były astronomicznie wysokie wyceny Żabki, mowa była co najmniej o kilku miliardach euro.

Czytaj więcej

Żabka wygasza w kilku miastach usługę dostaw zakupów do domu

Nieodmiennie w branży spekuluje się o tym, że sieć może, lub nawet już trafiła, ponownie na sprzedaż. W ostatnich latach rozwija się także w innych formatach, przejęła operatora cateringu dietetycznego Maczfit, uruchamia pierwsze sklepy typu drive-in. Podobnie dostawy do domów klientów, nie tylko zakupów, ale także gorących dań czy przekąsek.Korzysta w tym zakresie także z dostaw prowadzonych przez firmy zewnętrzne. Pogłosek o możliwej operacji sprzedaży firma zaś nie komentuje.

Popularność sieci rośnie mimo cen wyższych niż u konkurencji. Sieć mimo ograniczonego asortymentu wygrywa bliskością do domów klientów, wydłużonymi godzinami otwarcia, jak i pracą w niedziele.

Handel
Lepsze dwa lata dla handlu na świecie
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Handel
Walka na ceny z dyskontami wychodzi poza żywność. Teraz odzież i wyposażenie domu
Handel
Grzegorz Pytko, Biedronka: To nie my rozpoczęliśmy ostrą walkę na obniżki cen
Handel
Koniec hamowania wzrostu cen w sklepach. Co najmocniej drożeje?
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Handel
Nowa sieć dołączyła do wojny cenowej. Daje zniżki na karty Lidla i Biedronki