- Sprawy zakazu nie uważam za ostatecznie zamkniętą, dlatego wczoraj, 15 września, zwróciłem się do pani Przewodniczącej Komisji Europejskiej o ponowną analizę sytuacji i przywrócenie zakazu - poinformował Wojciechowski.
Czytaj więcej
15 września Komisja Europejska zdecydowała, że nie przedłuży zakazu importu czterech produktów rolnych z Ukrainy do pięciu państw UE. Tymczasowy zakaz dotyczył pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika, a zamknięte dla nich były rynki Polski, Bułgarii, Rumunii, Węgier i Słowacji. Polska ogłosiła, że jednostronnie utrzyma zakaz. Sprawdzamy czy to jest możliwe.
- Podtrzymuję moje wielokrotnie wyrażane stanowisko, że nieprzedłużenie zakazu stwarza zagrożenie ponownej destabilizacji rynku w pięciu państwach, być może także w innych państwach oraz że może to przynieść niekorzystne skutki także dla samej Ukrainy - powiedział Wojciechowski. - Uważam, że Ukraina, naciskając na nieprzedłużenie zakazu, popełniła błąd, który odbije się negatywnie na jej zdolnościach eksportowych przez korytarze solidarnościowe - dodał.
Komisarz Wojciechowski poinformował, że przedstawił koncepcję usprawnienia tranzytu ziarna z Ukrainy przez korytarze solidarnościowe za pomocą dopłat do tranzytu wykonywanego droga morską z wykorzystaniem portów bałtyckich i śródziemnomorskich.
Czytaj więcej
Komisja Europejska postanowiła w piątek nie przedłużyć embarga na import ukraińskiego zboża. Teraz piłka po stronie Kijowa — od soboty Ukraina ma wprowadzić środki kontroli eksportu 4 zbóż, aby zapobiec zakłóceniom rynku.