Tak wielką kreatywnością wykazali się trzej Amerykanie (jeden mieszka w Hongkongu), za co teraz mają postawione 12 zarzutów, w tym spisek mający na celu popełnienie oszustwa związanego z papierami wartościowymi, oszustwo związane z papierami wartościowymi i spisek w celu manipulacji cenami papierów wartościowych.

Mężczyźni zostali również oskarżeni o manipulacje na rynku przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd. Dochodzenie jest w toku.

Wszystko zaczęło się od sklepu Hometown Deli z Paulsboro w stanie New Jersey. Delikatesy chwalone za swoje włoskie przekąski miały poniżej 40 tys. dol. rocznego przychodu i zostały zamknięte na początku tego roku. Co nie przeszkodziło w oszustwie, ich właściciel pod szumną nazwą Hometown International połączył się z firmą produkującą biotworzywa. Kolejną firmą przykrywką była E-Waste, zajmująca się gospodarką odpadami (teoretycznie), by również połączyć się w zeszłym roku z jeszcze innym podmiotem, istniejącym wyłącznie na papierze. Transakcje spowodowały, że spółką zainteresowali się inwestorzy i w efekcie kapitalizacja Hometown Deli wzrosła do 100 mln dol. I mogłaby dalej rosnąć, gdyby nie list inwestora Davida Einhorna do klientów z 2021 roku. Wtedy zaczęły pojawiać się wątpliwości czym w zasadzie jest Hometown International i co robi.

Czytaj więcej

Coraz więcej kradzieży w sklepach. Zabezpieczenia nawet na maśle i cukierkach

Prokuratorzy stwierdzili, że jeden z oszustów przekonał właścicieli delikatesów, które powstały w 2014 roku, do oddania ich pod kontrolę firmy parasolowej o nazwie Hometown International. - Bez wiedzy właścicieli delikatesów, niemal natychmiast po utworzeniu Hometown International, zaczęli pozycjonować firmę jako narzędzie do odwrotnej fuzji, która przyniosłaby im znaczne zyski” – powiedzieli prokuratorzy w komunikacie. W 2019 r. Hometown International rozpoczęło sprzedaż akcji na rynku OTC Marketplace, na którym notowane są akcje małych firm.

„Niedługo potem oskarżeni zaczęli realizować plan przejęcia kontroli nad zarządem Hometown International i udziałami właścicieli delikatesów” oraz innych powiązanych z nimi spółek. Akcje tej firmy również wzrosły, chociaż według doniesień CNBC nie prowadziła ona żadnej działalności.

Prokuratorzy stwierdzili, że taktyka „sztucznie zawyżała” wartości akcji Hometown International i E-Waste odpowiednio o 939 proc. i 19 900 proc. Autorom przekrętu grożą ogromne grzywny i nawet kilkanaście lat więzienia.