Cyfrowe paragony wysyłane mailem stosowane są już od wielu lat, np. w USA. W Polsce dopiero w 2020 r. wpisano do ustawy VAT możliwość ich wystawiania za pośrednictwem kas rejestrujących najnowszego typu, czyli kas online lub działających tylko w formie oprogramowania (tzw. kasy wirtualne).
Niestety nadal wiele firm zwraca uwagę, że są problemy z uzyskaniem certyfikatów Głównego Urzędu Miar dla kas. Instytucja ta nie zgadza się z zarzutami, podaje, że przecież wydała już pięć decyzji dotyczących kas wirtualnych, wydających e-paragony, a kolejne są w toku.
Firmy czekają
– Udział wniosków o wydanie potwierdzenia dla tzw. kas wirtualnych w całej puli wniosków o wydanie potwierdzenia dla kas rejestrujących jest stosunkowo niewielki i wynosi obecnie niespełna 18 proc. – mówi Aneta Śliwińska, naczelnik Wydziału Promocji Głównego Urzędu Miar. – Obecnie mamy osiem wniosków o wydanie potwierdzenia dla kas wirtualnych, z czego dwa wnioski są zawieszone, a jeden niekompletny, co uniemożliwia prowadzenie postępowania – dodaje.
Handlowcy ripostują, że wielu producentów kas złożyło wnioski w tej sprawie w okolicach października 2021 r., a większość wciąż czeka na decyzję urzędników. – W efekcie konsumenci wciąż nie mogą otrzymać e-paragonu, a hektary lasów są wycinane pod produkcję papierowych rolek do kas fiskalnych – mówi wprost jeden z przedstawicieli sektora.