Jest to drugi krok w unijnej procedurze prawnej wobec krajów członkowskich, które nie respektują unijnych przepisów, dochodzi do niego w kluczowej fazie rozmów o warunkach wyjścia W. Brytanii z tego bloku.
„W. Brytania ma teraz 2 miesiące na działanie, w innym przypadku Komisja Europejska może skierować sprawę do Trybunału Europejskiego" — stwierdza komunikat z Brukseli. Jeśli sad podtrzyma opinię Komisji, to może orzec sankcje finansowe.
Przekręt postał wykryty w ubiegłym roku przez unijne biuro do ścigania oszustw OLAF. Polegał na sztucznym zaniżaniu w deklaracjach celnych wartości importowanych chińskich wyrobów włókienniczych i innych produktów, aby można było stosować wobec nich niższą stawkę celną, co miało wpływ na unijny budżet finansowany z poboru cła.
W. Brytania oświadczyła, że nie bierze na siebie odpowiedzialności za zarzucane straty, ani nie uznaje wyceny zaniżonych ceł.
Organ wykonawczy Unii postanowił w ubiegłym tygodniu skierować to ponaglenie, ale odroczył ogłoszenie o tym, aby uniknąć ingerowania w dyskusje o Brexicie na unijnym szczycie w Salzburgu.