W poszukiwaniu najlepszych rozwiązań

Dyskusja poświęcona ekonomii społecznej to jeden z punktów programu IV Europejskiego Kongresu Samorządów.

Publikacja: 16.04.2018 21:00

W poszukiwaniu najlepszych rozwiązań

Foto: pexels.com

Ekonomia społeczna to ruch nakierowany na grupy społeczne, które wymagają aktywizacji, a które z różnych przyczyn nie weszły na rynek pracy w normalnym trybie i są zagrożone wykluczeniem społecznym.

– Zgodnie z zasadami ekonomii społecznej uzyskiwanie dochodu nie jest najważniejszym celem prowadzenia działalności gospodarczej. Zdecydowanie bardziej liczy się aktywizacja grup zagrożonych wykluczeniem społecznym. Do takich grup można zaliczyć na przykład osoby niepełnosprawne, trudną młodzież czy nawet imigrantów – mówi prof. Tadeusz Kudłacz z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. – Ekonomia społeczna tworzy pole do działalności usługowej, która nie spotyka się z zainteresowaniem sektora komercyjnego ze względu na niską dochodowość – wyjaśnia prof. Kudłacz. Obecnie, opierając się na mechanizmach ekonomii społecznej, działają głównie stowarzyszenia i fundacje. Od kilku lat trwają prace nad ustawą o przedsiębiorstwie społecznym, która ma uregulować działalność podmiotów na pograniczu sektora przedsiębiorczości oraz sektora organizacji społecznych niedziałających w celu przyniesienia zysku.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Gospodarka
Co proponują kandydaci na prezydenta dla gospodarki i na czyj koszt? Szybki przegląd
Materiał Promocyjny
Polska gospodarka na turboobrotach: PARP rozdysponuje miliardy na rozwój firm
Gospodarka
Unia uderza w tankowce i sojuszników Rosji. 200 jednostek na czarnej liście
Gospodarka
FOR: Na stosunek do prywatyzacji duży wpływ ma to, jak o niej mówimy
Gospodarka
„Zachodni biznes opuszczał Rosję we łzach”. Kto tak twierdzi?