Rząd ogłosił dodatkową pomoc dla zamkniętych regionów

Resort rozwoju przygotował plan dodatkowego wsparcia dla województwa warmińsko-mazurskiego. Pomoc jest wzorowana na tej, którą dostały gminy górskie.

Aktualizacja: 12.03.2021 09:29 Publikacja: 11.03.2021 21:00

Rząd ogłosił dodatkową pomoc dla zamkniętych regionów

Foto: AdobeStock

Z końcem lutego rząd przywrócił lockdown w województwie warmińsko-mazurskim. Ponownie zamknięte zostały więc hotele, pensjonaty i galerie handlowe. Zamknięte są też znów kina, teatry, muzea, galerie sztuki, korty tenisowe i baseny. Dla firm z tych terenów oznacza to już trzeci lockdown nałożony na nich od początku pandemii. W tej sytuacji przedsiębiorcy i samorządowcy zaapelowali do rządu o dodatkowe wsparcie, chociażby takie, jakie dostały gminy górskie. Tam rząd przyznał dodatkowy miliard złotych na dopłaty do zwolnień przedsiębiorców z podatku od nieruchomości oraz do inwestycji.

– Zaapelowaliśmy o taką pomoc do rządu od razu po nałożeniu lockdownu na nasz region. Zrobili to też posłowie z naszego województwa. Bez odzewu. Jesteśmy traktowani po macoszemu – mówił nam niedawni Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. Tłumaczył, że przez lockdown cierpią przedsiębiorcy i całe miasto. – Mamy baseny, które nie mogą działać. Nie możemy też świadczyć usług rekreacyjnych. To oznacza dla nas utratę dochodów – tłumaczył.

– Nowy lockdown to dla nas jak zamknięcie okna na świat. Poziom zakażeń w województwie warmińsko-mazurskim od ponad dwóch miesięcy utrzymywał się na najwyższym poziomie. Niezrozumiałe więc jest wprowadzenie obostrzeń praktycznie z dnia na dzień, bez konsultacji z samorządami i przedsiębiorcami. Rząd nie zaoferował też w związku z tym niezbędnej pomocy: ani samorządom, ani przedsiębiorcom – mówi Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku. Tłumaczy, że branża turystyczna, hotelarska i gastronomiczna odgrywa ważną rolę w regionie warmińsko-mazurskim. – Oczekiwaliśmy podobnego potraktowania jak turystyczne gminy górskie – dodaje.

Opowiada też, że 1 marca złożył wnioski do premiera o dodatkową pomoc przedsiębiorcom, w szczególności z branży turystycznej, gastronomicznej i hotelarskiej. Odpowiedzi nie dostał. Poprosił też o stworzenie tarczy antykryzysowej dla samorządów. – Musieliśmy zamknąć pływalnię, kino, muzeum, centrum kultury z galerią czy stadion. Tam pracują mieszkańcy mojego miasta. Instytucje nie pracują, nie mają przychodów z usług, a koszty pozostają – wynagrodzenia. Nie mamy zwolnień ani zwrotów z ZUS. W komunikacji miejskiej nie możemy przekroczyć limitów pasażerów. Spadły wpływy z biletów – wylicza prezydent Andrukiewicz. – Oczekuję prawdziwego dialogu rządu z samorządami, chyba że to wszystko ma zmierzać do centralizacji. Wówczas strategia milczenia i braku odzewu może się okazać skuteczna.

Reklama
Reklama

Na brak dialogu skarżyli się nam także inni samorządowcy.

Czytaj także: „KPO to kontynuacja represji rządu wobec największych miast”

Po kilku dniach oczekiwania z resortu rozwoju dostaliśmy tymczasem odpowiedzi na nasze pytania w sprawie dodatkowej pomocy.

– Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii opracowało koncepcję pomocy nie tyle może dla przedsiębiorców z woj. warmińsko-mazurskiego, ale dla całego regionu. Jest to koncepcja pomocy wzorowana na tej, którą zaadresowano do gmin górskich – czytamy w piśmie z biura prasowego resortu.

– Temat pomocy dla regionu warmińsko-mazurskiego był przedmiotem rozmowy na wtorkowym posiedzeniu rządu. Przygotowany przez nasz resort projekt wymaga jeszcze konsultacji wewnątrz rządowych i konsultacji politycznych. Wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin ma nadzieję, że zyska akceptację całego obozu Zjednoczonej Prawicy – dodaje resort rozwoju.

Ale lista samorządów, które będą wymagały pomocy, wydłuża się. Od soboty lockdown zostanie przywrócony w województwie pomorskim. Od poniedziałku obejmie też województwa mazowieckie i lubuskie. Co więcej, jak w czwartek zdradził minister zdrowia Adam Niedzielski, rząd rozważa ogólnokrajowe przywrócenie obostrzeń, które zostały zdjęte, gdy druga fala pandemii wyhamowała.

Gospodarka
Trump ogłasza decyzję w sprawie ceł. Wyższe taryfy na towary z UE i Meksyku
Gospodarka
Rumunia zapłaci cenę za rozrzutność
Gospodarka
Czy grozi nam powódź? Na razie nie, ale sytuacja może się zmienić
Gospodarka
Czy USA nadal są gwarantem globalnej stabilności?
Gospodarka
Unia chce pokonać Rosję w Ukrainie. Oto w jaki sposób
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama