NBP gromadzi prognozy ekonomistów cztery razy do roku. Ostatnią ankietę makroekonomiczną, której wyniki opublikował we wtorek, przeprowadził w dniach 28 marca – 2 kwietnia. Ankiety NBP tym różnią się od innych badań opinii ekonomistów, w tym tych prowadzonych regularnie przez „Parkiet" i „Rz", że dotyczą prognoz przedziałowych, a nie punktowych. To oznacza, że uczestnicy formułują kilka scenariuszy makroekonomicznych, przypisując im różne stopnie prawdopodobieństwa.
Uczestnicy najnowszej ankiety przeciętnie oceniają, że z 50-proc. prawdopodobieństwem dynamika PKB Polski w 2020 r. znajdzie się między -4,5 a -0,5 proc. Z 90-proc. prawdopodobieństwem dynamika PKB wyniesie zaś od -9,4 do 2,2 proc.
Czytaj także: Kołodko: Potem, czyli świat po pandemii
NBP w komentarzu do wyników badań wśród profesjonalnych prognostów zwraca uwagę, że „różnice między skrajnymi scenariuszami tempa wzrostu PKB w 2020 r. podane przez niektórych ekspertów przekraczają 10 pkt. proc.". To pokazuje, jak duża jest wśród ekonomistów niepewność dotycząca wpływu epidemii Covid-19 na polską gospodarkę.