To efekt wejścia w życie obowiązującego od wtorku rozporządzenia Rady Ministrów z 9 stycznia 2015 r. w sprawie warunków udzielania zwolnień z podatku od nieruchomości oraz podatku od środków transportowych, stanowiących regionalną pomoc inwestycyjną, pomoc na kulturę i zachowanie dziedzictwa kulturowego, pomoc na infrastrukturę sportową i wielofunkcyjną infrastrukturę rekreacyjną oraz pomoc na infrastrukturę lokalną.
Określa ono warunki udzielania zwolnień z podatku od nieruchomości i podatku od środków transportowych stanowiących pomoc publiczną, wprowadzanych w drodze uchwał rad gmin, na podstawie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.
„Celem regulacji jest stworzenie ogólnopolskiego programu pomocy regionalnej, w związku z wygaśnięciem z dniem 20 czerwca 2014 r. poprzednio obowiązującego programu (...), co zapewni ciągłość udzielanej pomocy regionalnej w formie zwolnień z podatku od nieruchomości oraz podatku od środków transportowych oraz stworzy możliwość udzielania nowych rodzajów pomocy i uchwalania przez gminy programów pomocy bez potrzeby ich notyfikacji KE i uzyskania stosownych opinii" – podkreśla Ministerstwo Finansów.
Jak wskazuje, nowa regulacja ma przynieść rozszerzenie możliwości udzielania pomocy w formie zwolnień podatkowych w porównaniu z poprzednimi obowiązującymi przepisami (rozporządzenie z lat 2008–2014).
– Nowe rozporządzenie umożliwia radom gmin podejmowanie uchwał zwalniających przedsiębiorców od podatku od nieruchomości. Część gmin proponuje takie rozwiązania przedsiębiorcom, w szczególności dużym znaczącym inwestorom – mówi „Rzeczpospolitej" Paweł Tynel, partner w firmie doradczej EY. Jak tłumaczy, mogą to być zwolnienia kilkuletnie oznaczające oszczędności nawet kilkumilionowe.