Z opublikowanego przez brytyjską firmę TransferWise sondażu przeprowadzonego wśród 2000 osób wynika, że opcji opuszczenia Stanów na stałe nie wyklucza 35 proc. osób. Aż 14 proc. badanych gotowa jest na wyemigrowanie w ciągu najbliższych 5 lat. Jako główną z przyczyn wymienia się rosnące koszty opieki zdrowotnej. Ponad połowa badanych (51 proc.) chce uciec przed wysokimi podatkami, a 48 proc. szukać tańszego i lepszego wykształcenia.
Najbardziej chętna do wyjazdu jest generacja "milenijna" obejmująca osoby w przedziale 18-34 lat. W tej grupie gotowość wyjazdu wyraża 55 proc. badanych. Co ciekawe około 40 proc. z tej grupy spodziewa się znaleźć za granicą wyższe wynagrodzenia.
Rosnące obciążenia podatkowe są także głównym powodem, dla którego coraz więcej Amerykanów rezygnuje z obywatelstwa. W 2014 roku na taki krok zdecydowało się 3415 osób, o 14 proc. więcej niż rok wcześniej (2999). W tym roku może paść kolejny rekord, bo tylko w pierwszym kwartale na podobny krok zdecydowało się 1336 osób. Do 2010 roku liczba osób rezygnujących z obywatelstwa nie przekraczała rocznie jednego tysiąca.
Amerykańskie prawo zobowiązuje Amerykanów do zgłaszania urzędowi skarbowemu (Internal Revenue Service) wszystkich dochodów niezależnie od kraju, w którym zostały osiągnięte.