Meksyk nasila walkę z przemytem fentanylu

Meksyk obawiając się karnej stawki celnej Donalda Trumpa za narkotyki i nielegalnych imigrantów nasilił walkę z handlarzami fentanylu.

Publikacja: 29.12.2024 09:54

Fentanyl i składniki chemiczne przechwycone przez meksykańskie władze

Fentanyl i składniki chemiczne przechwycone przez meksykańskie władze

Foto: AFP

Na niecały miesiąc przed powrotem Donalda Trumpa do Białego Domu w Waszyngtonie Meksyk ogłosił kolejny sukces w walce z kartelami narkotykowymi, a ostatnio z producentami i handlarzami fentanylu. Pierwszego dnia świąt policjanci i wojskowi przejęli w operacji w stanie Jalisco, bastionie kartelu Nueva Generación 400 tys. pastylek fentanylu i 6 ton składników chemicznych do ich produkcji. Wszystko zostało zniszczone — poinformowała prokuratora generalna w stolicy kraju.

Produkcją i dystrybujcją fentanylu i pochodnych amftetaminy zajmuje się też drugi kartel z Jalisco, kierowany przez Nemesio Rubena Oseguera Cervantesa. Departament Stanu USA zwiększył z 10 do 15 mln dolarów nagrodę za tego przestępcę.

4 grudnia siły bezpieczeństwa przejęły w Sinaloa 1100 kg fentanylu. W jednym z domów żołnierze znaleźli ok. 300 kg, w drugim w zaparkowanej furgonetce 800 kg tego silnego preparatu, głownię w postaci pastylek. Ich rynkową wartość oceniono na 400 mln dolarów. Skonfiskowano także kilka sztuk broni palnej, aresztowano 2 mężczyzn.

„W Sinaloa przechwyciliśmy największą w historii ilość fentanylu” — napisał w mediach społecznościowych Omar Garcia Harfuch, minister bezpieczeństwa i ochrony obywateli w rządzie prezydent Claudii Sheinbaum. Sama pani prezydent oświadczyła, że„śledztwo w tej sprawie trwało od pewnego czasu i teraz dało owoce”.

Meksykańskie siły bezpieczeństwa nie były dotychczas tak skuteczne 

W pierwszym półroczu ilość skonfiskowanego fentanylu bardzo zmalała. Latem służby federalne informowały o konfiskacie 50 g fentanylu tygodniowo, od stycznia do końca czerwca przejęto zaledwie 130 kg, o 94 proc. mniej od 2329 kg odebranych w całym 2023 r. — odnotował brytyjski „The Guardian”. Meksykanie zaczęli też zatrzymywać imigrantów udających się w kierunku granicy z USA.

Poprzedni prezydent Meksyku, Andres Manuel López Obrador zaprzeczał konsekwentnie, by fentanyl produkowano w jego kraju, mimo że eksperci a nawet członkowie jego ekipy mówili co innego.

Czytaj więcej

Donald Trump zapowiada starcie handlowe

Fentanyl stosowany dotąd w medycynie ratunkowej i anestezjologii trafił 10 lat temu do USA na rynek narkomanów i doprowadzał do śmierci z przedawkowania 70 tys. osób rocznie. Jest sto raz bardziej skuteczny od morfiny i 50 razy od kokainy Produkcją pastylek zajmowały się kartele narkotykowe w Meksyku z surowców chemicznych importowanych z Chin. W 2019 r. Chiny zaprzestały eksportu gotowego fentanylu do Stanów, wzmacniając praktycznie pozycję karteli jako producentów śmiercionośnej namiastki — poinformowano w programie „60 Minutues” sieci CBS News.

Zmiana podejścia przez Donalda Trumpa

Były prezydent USA ogłosił po wygranych wyborach w listopadzie, że po objęciu urzędu prezydenta 20 stycznia nałoży nową stawkę celną 25 proc. na wszystkie towary pochodzące z Meksyku i z Kanady, jeśli te kraje nie nasilą walki z napływem nielegalnych imigrantów i z handlem narkotykami. — Ten podatek będzie obowiązywać do czasu, aż te narkotyki, zwłaszcza fentanyl, i wszyscy nielegalni imigranci zaprzestaną inwazji na nasz kraj — powiedział w relacji „La Tribune”.

Trump oskarża też Chiny, że stały się ośrodkiem światowego handlu fentanylem. — 90 proc. produkcji prekursorów chemicznych pochodzi z Chin — potwierdził francuskiemu dziennikowi Michel Gandilhon, ekspert od przestępczości zorganizowanej. Z nich kartele wytwarzają fentanyl. A z kilograma może powstać 500 tys. pastylek sprzedawanych po 10 dolarów sztuka.

Czytaj więcej

Trump: bez Chin byłoby lepiej, nie potrzebujemy ich

Prezydent Claudia Sheinbaum chcąc uniknąć karnego cła i zmniejszyć napięcie w stosunkach z sąsiadem obiecała, że walka jej kraju z fentanylem będzie priorytetem.

Produkcją fentanylu zajmują się w Kanadzie chińskie triady z Vancouver. Premier Justin Trudeau spotkał się z Donaldem Trumpem i proponował zwiększenie kontroli granicznych, ale nie wpłynął na zmianę zdania prezydenta-elekta.

Gospodarka
Ernesto Torres Cantú, szef Citi: Na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka
UE kontra Chiny. Dwie ważne sprawy eskalują w WTO
Gospodarka
Francji grozi poślizg deficytu budżetowego
Gospodarka
Niemcy chcą wydawać więcej na obronę. Potrzebują zgody Brukseli
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Trump Jr. wzywa Europę Środkową i Wschodnią: Pozbądźcie się Chińczyków