Wysokie stopy procentowe i inflacja duszą rosyjskie firmy

Wysoka inflacja i najwyższe od 20 lat stopy procentowe, to wielkie utrudnienie dla rosyjskich przedsiębiorstw. Trzeba się liczyć ze spowolnieniem — ostrzega German Gref prezes Sbierbanku, największego rosyjskiego banku komercyjnego.

Publikacja: 07.12.2024 20:27

Wysokie stopy procentowe i inflacja duszą rosyjskie firmy

Foto: Fotorzepa/ Urszula Lesman

Inflacja w Rosji jest dzisiaj na poziomie dwukrotnie przekraczającym wyznaczony cel banku centralnego — 4 proc.

Czytaj więcej

Kreml zapożycza się u Rosjan. W jeden dzień sprzedał obligacje za bilion rubli

Winna jest przede wszystkim wojna oraz rubel

Rosyjska waluta cały czas słabnie. Zdaniem Germana Grefa kurs rubla pozostanie w najbliższym czasie płynny i raczej nie ma już możliwości, aby dalej się osłabiał. — W tej chwili poziom równowagi jest przy kursie rubla na poziomie 100-105 rubli za dolara. Nie oczekujemy tutaj jakichś gwałtownych ruchów — mówił German Gref w ostatni piątek, 6 grudnia, podczas Dnia Inwestora. Przyznał jednocześnie, że jeszcze niedawno ten „poziom równowagi” wynosił 90-95 rubli za dolara. W prognozach Sbierbanku na 2025 kurs rubla jest prognozowany na poziomie 112-115 za dolara.

— Na rynku dzisiaj widać już poważne oznaki spowolnienia, zwłaszcza w budownictwie i inwestycjach — mówił rosyjskim mediom German Gref.

Czytaj więcej

Rosja. Kreml dobrał się do amerykańskich banków "w obronie interesów"

Jak dotychczas rosyjska gospodarka zaskakująco dobrze dawała sobie radę

Po inwazji na Ukrainę w 2022 wcale nie nadeszła recesja, co często prognozowano, bo już w tym samym roku wydatki na zbrojenia zaczęły gwałtownie rosnąć. Ale efektem ubocznym wojny okazał się brak siły roboczej i wkrótce potem — właśnie inflacja. A na jej obniżenie jest tylko jeden sposób: podwyżka stóp procentowych. — To bardzo skuteczny instrument — broniła decyzji banku centralnego prezes Elwira Nabiullina.

Ekonomiści jednak krytykują jej politykę przekonując, że inflację windują nie kredyty konsumpcyjne i inwestycyjne, ale rekordowe wydatki na zbrojenia i wyższe koszty operacyjne firm. — Nie ma żadnych przesłanek, aby dzisiaj mówić o obniżeniu stóp procentowych w 2025 roku. Dzisiaj mamy stopy na poziomie 21 proc. i jeszcze w grudniu mogą pójść w górę — mówił doradca prezes banku centralnego, Kirył Tremasow podczas niedawnej konferencji „ Russian C bonds”. Dzisiaj są one najwyższe od 2017 roku, kiedy sięgnęły 26 proc.

Czytaj więcej

Bank Rosji idzie na wojnę. Szefowie dostaną kałsznikowy

Jeśli stopy rosną, to kiedyś zaczną spadać

Mimo tych prognoz rosyjskie firmy nadal pożyczają pieniądze, wychodząc z założeniach, że jak stopy tak szybko poszły w górę, to równie szybko będą spadać.

Jak na razie jednak wysokie stopy wyhamowały popyt na detaliczne kredyty konsumpcyjne, ale kredytowanie przedsiębiorstw zwiększa się. W październiku 2024 wzrost był o 2,3 proc. wobec 2 proc. we wrześniu i 1,9 proc w sierpniu. Ogólnie w ciągu pierwszych 10 miesięcy 2024 ten wzrost w porównaniu z tym samym okresem w 2023 sięgnął aż 16,4 proc. Nawet Bank Rosji nie doszacował popytu na finansowanie ze strony firm, bo przewidywał 10-15 proc. Tymczasem teraz już mówi o 17-20 proc.

Czytaj więcej

Gospodarka Rosji jedzie na oparach. To oficjalne stanowisko Banku Rosji

Kto najczęściej bierze kredyty w Rosji

Kredyty biorą przede wszystkim firmy handlowe, budowlane, transportowe, ale i przemysłowe. Zdaniem analityków wynika to z konieczności dostosowywania się do coraz ostrzejszych sankcji. Firmy szukają gdzie się da nowych technologii, od których zostały odcięte i płacą za nie pożyczonymi pieniędzmi.

Natalia Milczakowa, analityczka z Freedom Finance Global wskazuje, że ten rosnący popyt na pieniądze wynika zwłaszcza z utrudnionego dostępu do rynków finansowych dla firm małych i średnich. Dla nich banki są jedynym źródłem. I wysoka cena tego pieniądza sytuacji nie zmieni.

Ale coraz częściej pojawiają się głosy, że ,i to już na początku 2025 roku może dojść do fali bankructw. Nie jest to jednak powszechna opinia, ponieważ wielu ekonomistów wskazuje, że gospodarka rosyjska okazała się wyjątkowo odporna i w obecnych warunkach wręcz kwitnie.

Czytaj więcej

Rosyjskie kopalnie przestały płacić podatki. Nie mają pieniędzy

Pojawiają się kłopoty z obsługą zadłużenia

Rosyjskie Centrum Analiz Makroekonomicznych i Prognoz Krótkoterminowych (CMASF) wskazuje jednak, że już teraz rosyjskie firmy z każdych 4 wydawanych rubli, jednego rubla przeznaczają na obsługę zadłużenia. Zaś zadłużenie najbardziej doskwiera w firmach inżynieryjnych, oraz w obróbce drewna. Z kolei branża budowlana i górnictwo wskazują, że ich stopa zysku z zainwestowanego w produkcję kapitału jest dzisiaj niższa od poziomu stóp procentowych.

— Państwo dzisiaj kupi od nas wszystko, ale mimo to mamy problemy. Bo ani nie ma ludzi do pracy, ani taniego pieniądza na finansowanie — tłumaczył jeden z przedstawicieli firmy zbrojeniowej w rozmowie z publikacją „bne IntelliNews”.

Ekonomista Jegor Susin z kolei przestrzega przed spiralą nakręcającą akcję kredytową i rosnące stopy. — Jeśli poziom stóp nie zostanie ustawiony na jednym poziomie, firmy będą zapożyczać się licząc na to, że stopy spadną. To z kolei powoduje, że bank centralny wywinduje stopy, aby w ten sposób spowodować spowolnienie akcji kredytowej — mówi.

Jak na razie nie ma sygnałów, że rośnie liczba kredytów, które nie są spłacane. W sierpniu 2024 portfel nieobsługiwanych kredytów wzrósł o  2,7 proc. A przelewy idą do banków dosłownie w ostatniej chwili, tak żeby instytucje finansowe nie musiały ich siłą ściągać. Taka sama jest sytuacja w płatnościach między firmami i z każdym dniem sytuacja się pogarsza, dochodzi do zatorów płatniczych. Jeden z przedsiębiorców powiedział „bne IntelliNews ”, że w tej chwili inne firmy winne mu są ok. pół miliona dolarów. — Jestem z nimi w stałym kontakcie i co chwilę znajdują inną wymówkę. Tyle, że akurat branży zbrojeniowej państwo płaci na czas. To nie są czasy z 2008 roku, kiedy nikt na rynku nie miał pieniędzy i rząd musiał nas wykupić — mówił.

Gospodarka
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?
Gospodarka
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Gospodarka
Ernesto Torres Cantú, szef Citi: Na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka
UE kontra Chiny. Dwie ważne sprawy eskalują w WTO
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Francji grozi poślizg deficytu budżetowego
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne