S&P Global podwyższyła swoją notę do A z BBB+ i wskazała na pozytywne perspektywy gospodarki tego kraju, bo przewiduje, że deficyt budżetowy i zadłużenie finansów publicznych mogą jeszcze bardziej zmaleć. P. o. ministra finansów Fernando Medina powiedział w lutym, że zadłużenie finansów publicznych powinno zmaleć w tym roku do 95 proc. PKB, jeśli nowy rząd postara się uniknąć deficytu budżetowego.

Czytaj więcej

Portugalia zaostrza przepisy. Już nie tak łatwo o złote wizy

10 marca odbędą się w Portugalii wybory po rezygnacji 7 listopada rządu socjalisty Antonio Costy w związku z prowadzonym śledztwem w sprawie korupcji. „Uważamy, że po wyborach powszechnych w marcu następny rząd będzie kontynuować dyscyplinę fiskalną” — stwierdziła agencja. Wyjaśniła przy okazji, że poprawa jej oceny jest także odbiciem jej opinii, iż rządowi uda się bardziej zmniejszyć zadłużenie finansów publicznych.

W 2023 r. to zadłużenie zmalało do 98,7 proc. PKB z ponad 112 proc. rok wcześniej. Po raz pierwszy od 2009 r. spadło poniżej 100 proc i zbliżyło się do średniej w strefie euro wynoszącej 90,4 proc. — odnotował Reuter.