- Zdecydowaliśmy się, aby wszystkie piekarnie i cukiernie mogły od 1 kwietnia skorzystać z obniżonej względem cen rynkowych stawki na gaz. To będzie wielka ulga dla firm piekarniczych, których rachunki dzisiaj są wyższe – powiedział premier Morawiecki na spotkaniu podczas wizyty w piekarni "Żytnia" w Dąbrówce

- Będziemy gwarantowali na zasadzie de minimis stawkę na poziomie 200,17 zł za MWh - dodał.

Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda powiedział, że proponowana stawka oznacza 2-3 krotnie mniej niż obecne stawki na rynku. Dodał, że oferta skierowana jest do małych, rodzinnych firm. Nie będzie dotyczyć wielkich sklepów sieciowych.

Czytaj więcej

Inflacja czy oszustwo? Artykuły spożywcze maleją w oczach

- Nie chcemy wspierać ogromnego biznesu, czyli np. wypieków, które mają miejsce w marketach – powiedział minister Buda. - Mechanizm będzie prosty, jeden wniosek i PKD piekarni. Chleba nie może zabraknąć i musi być w dobrej cenie – dodał.

- To będzie wielka ulga dla tych piekarni i cukierni, które muszą płacić dzisiaj więcej. Od 1 kwietnia mogą planować sobie znacząco niższy koszt - dodał premier Morawiecki. Ulga dla piekarni i cukierni ma obowiązywać do końca 2023 roku.