W ciągu ostatnich 30 lat polski eksport wzrósł niemal 25-krotnie. Obecnie przychody z eksportu z 1992 r. (13,2 mld dol.) polskie firmy uzyskują w ciągu dwóch tygodni. Znacząco zmieniła się także struktura eksportu. Polska zaczynała transformację jako kraj sprzedający głównie surowce i towary mało przetworzone, przede wszystkim do ZSRR. Najważniejszym wówczas towarem eksportowym były węgiel i wyroby hutnicze. Następnie polskim dobrem eksportowym stały się tanie towary przetworzone, np. odzież. W latach 90. w strukturze eksportu rozpoczął się wzrost udziału maszyn, części motoryzacyjnych sprzętu transportowego.
Kolejna zmiana strukturalna w polskim eksporcie nastąpiła po kryzysie z 2008 r., kiedy to dużą rolę zaczęły odgrywać wyroby z metali, papieru, plastiku, a także żywność przetworzona.
Wielka trójka
W okresie od stycznia do września 2022 r. polski eksport wyniósł około 1,17 bln zł, a największy udział (24,6 proc.) miały w nim maszyny i urządzenia mechaniczne, sprzęt elektroniczny oraz ich części.
W ostatnich latach Polska stała się liderem w eksporcie monitorów. Eksportujemy także najwięcej pralek w Unii Europejskiej, wyprzedzając Niemcy i Włochy. Jak wynika z danych branżowej organizacji APPLiA, w zeszłym roku Polska odpowiadała za produkcję ok. 40 proc. urządzeń dużego AGD w UE.
Metale nieszlachetne zajmują drugie miejsce pod względem udziału w krajowym eksporcie (10,8 proc.). W tej grupie największy udział stanowią żeliwo i stal oraz ich produkty. Nie bez znaczenia jest miedź. Historycznie od początku stulecia Polska jest największym eksporterem miedzi w UE. Przy okazji produkcji miedzi uzyskuje się srebro, w którego produkcji polska jest także globalnym liderem.