Prezes PTWP Wojciech Kuśpik: Ukraina w centrum uwagi

Kongres otrzymał w tym roku nową misję wypracowania wspólnego planu działań w związku z wojną w Ukrainie – mówi Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, inicjator i organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Publikacja: 14.03.2022 21:15

Prezes PTWP Wojciech Kuśpik: Ukraina w centrum uwagi

Foto: mat. pras.

Materiał powstał we współpracy z PTWP

Sytuacja za naszą wschodnią granicą sprawiła, że niemal w ostatniej chwili przed Europejskim Kongresem Gospodarczym (EKG) radykalnie przebudowaliście program i przesunęliście punkt ciężkości w stronę Ukrainy. Jakie obszary związane z tą sytuacją są pana zdaniem kluczowe?

Rosyjska agresja na Ukrainę wstrząsnęła nami, całą Europą i światem. Trudno jest przewidzieć dalszy rozwój wydarzeń, ale od początku dla nas było oczywiste, że musimy działać zarówno tu i teraz, jak też z myślą o długofalowych konsekwencjach, utrzymaniu stabilizacji i ciągłości polskich firm.

Bardzo szybko podjęliśmy decyzję o zmianie agendy tegorocznego EKG, aby odpowiedzieć na największe od dziesięcioleci wyzwanie, przed jakim stanęła Europa. Tym samym kongres otrzymał nową misję wypracowania wspólnego planu działań w związku z wojną w Ukrainie.

Europejski Kongres Gospodarczy ze względu na swój międzynarodowy charakter oraz reprezentację przedstawicieli resortów polskiego rządu, decydentów państw europejskich, a przede wszystkim przedsiębiorców, reprezentujący różne sektory i branże gospodarki, stanowi opiniotwórcze forum, które w tym wyjątkowym czasie pozwala debatować nad aktualną sytuacją oraz długoterminowymi skutkami, jakie niesie dla państw UE i świata konflikt za naszą wschodnią granicą. Wojna w Ukrainie odbija się na praktycznie każdej dziedzinie gospodarki, poddając rewizji dotychczasowe założenia, które musimy poukładać na nowo.

Jaki może być praktyczny wymiar tych debat?

Każdy, z kim mieliśmy okazję rozmawiać w ostatnim czasie, dostrzega ogromną potrzebę skoordynowania działań i ich prowadzenia w sposób skuteczny i długofalowy. Tego nie da się zrobić bez szczegółowej analizy, wymiany opinii i rozmów. Chcemy stymulować decydentów na wszystkich szczeblach administracji państwowej i samorządowej do podejmowania właściwych kroków i umożliwić im dialog między sobą i zainteresowanymi podmiotami. Tak właśnie postrzegamy misję kongresu – w sytuacjach kryzysowych rola wymiany wiedzy i doświadczeń jest kluczowa.

W czasie EKG omówimy wymiar strategiczny i polityczny obecnej sytuacji, zastanowimy się, jak będzie wyglądać przyszłość Europy i Ukrainy w UE. Eksperci zastanowią się, jak racjonalnie i efektywnie wspierać Ukrainę, przeanalizują nasze bezpieczeństwo energetyczne oraz konsekwencje dla globalnego handlu i zerwanych łańcuchów dostaw, będą rozmawiać również o tym, jak zminimalizować negatywne skutki wojny dla polskiej i europejskiej gospodarki. Naszą intencją jest, aby w czasie kongresu zostały zaprezentowane i wypracowane konkretne projekty i rozwiązania.

Jakie inne tematy pojawią się podczas tegorocznych spotkań i dyskusji?

Na program kongresu złoży się prawie 150 debat na temat najbardziej aktualnych wyzwań europejskiej gospodarki. Tematyka obejmuje kluczowe zagadnienia dotyczące zjawisk, które w najbliższej przyszłości będą zmieniać rzeczywistość społeczno-gospodarczą. Scenariusze rozwoju sytuacji gospodarczej, będące pokłosiem agresji Rosji na Ukrainę, oraz propozycje konkretnych działań gospodarczych i społecznych, stanowiących wsparcie dla Ukrainy i jej obywateli, znajdą swoje bezpośrednie odzwierciedlenie w programie, stając się głównym nurtem kongresu.

W programie nie zabraknie też zagadnień związanych z zieloną transformacją, elektromoblinością, wodorem, ze zmianami w edukacji, z migracją, digitalizacją, cyberbezpieczeństwem e-commerce, międzynarodowym handlem, logistyką oraz samorządami. Także o tych obszarach nie można dyskutować w oderwaniu od zdarzeń ostatnich tygodni.

Jakich gości możemy się spodziewać w tym roku w Katowicach?

Od czternastu edycji EKG stanowi opiniotwórcze forum w debacie na temat przyszłości europejskiej gospodarki. Siła kongresu wynika wprost z zaangażowania uczestników oraz synergii działania kluczowych grup biorących udział w wydarzeniu – przedstawicieli biznesu i polityki, świata nauki i administracji publicznej oraz mediów, którzy chcą dzielić się swoimi poglądami, wiedzą i doświadczeniem.

Tradycyjnie wśród wydarzeń towarzyszących głównemu nurtowi kongresu jest choćby przestrzeń poświęcona startupom. Czy podobnie będzie w tym roku? Jakie inne wydarzenia towarzyszące zaplanowaliście?

W kwietniu już po raz siódmy na scenie EKG staną twórcy i liderzy najciekawszych polskich i europejskich startupów. Konkurs Start-up Challenge łączy startupy i korporacje oraz organizacje wsparcia biznesu. Celem imprezy jest integracja środowiska młodych przedsiębiorców z ekspertami, prezesami dużych spółek, inwestorami i odnoszącymi sukcesy biznesmenami.

Zwycięzcy Start-up Challenge mogą liczyć na obecność w mediach, wejście do świata wielkiego biznesu i pozyskanie wsparcia na rozwój firmy. Od pierwszej edycji w 2016 r. do konkursu Start-up Challenge zgłoszono się ponad 1200 projektów z całego świata. Wśród laureatów są firmy działające z sukcesem w wielu sektorach gospodarki.

Po raz pierwszy w formie wydarzenia towarzyszącego EKG odbędzie się Europejskie Forum Młodych. Jego ideą jest zapewnienie przestrzeni dla aktywnych działaczy młodzieżowych z krajów Unii, Bałkanów Zachodnich i Partnerstwa Wschodniego oraz Polski do dzielenia się doświadczeniami, nawiązywania kontaktów oraz dyskusji o tematach ważnych dla młodych ludzi w całej Europie. W spotkaniu udział weźmie ok. 150 młodych aktywistów z całej Europy oraz kilkuset studentów regionalnych uczelni i przedsiębiorców, uczestników kongresu.

Gospodarka
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Gospodarka
Ernesto Torres Cantú, szef Citi: Na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka
UE kontra Chiny. Dwie ważne sprawy eskalują w WTO
Gospodarka
Francji grozi poślizg deficytu budżetowego
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Niemcy chcą wydawać więcej na obronę. Potrzebują zgody Brukseli
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne