Reklama
Rozwiń

Czechy muszą wycofać skargę z TSUE za Turów

Dzięki porozumieniu z Pragą Polska uniknęła przegranej w unijnym Trybunale Sprawiedliwości i nakazu zaprzestania wydobycia węgla przez kopalnię Turów.

Publikacja: 03.02.2022 21:00

Porozumienie w Pradze w sprawie Turowa zostało zawarte  w ostatniej chwili, bowiem wyrok TSUE byłby

Porozumienie w Pradze w sprawie Turowa zostało zawarte w ostatniej chwili, bowiem wyrok TSUE byłby zapewne Polsce nieprzychylny.

Foto: Bloomberg

Na kilka godzin przed ogłoszeniem porozumienia między Polską i Czechami w sprawie funkcjonowania Kopalni Turów w Luksemburgu rzecznik generalny TSUE wydał opinię w sprawie skargi wniesionej przez Czechy rok temu. Nasi sąsiedzi domagali się w niej stwierdzenia, że Polska naruszyła prawo UE.

Zanim zostanie wydane orzeczenie, najpierw wybrany sędzia TSUE wydaje swoją opinię, której linia jest zwykle utrzymana w ostatecznym orzeczeniu TSUE. Priit Pikamäe przyznał rację stronie czeskiej i uznał, że Polska naruszyła prawo UE, decydując się na wydanie koncesji na wydobycie na kolejnych sześć lat, czyli do 2026 r. Chodzi przede wszystkim o to, że nie dokonano oceny wpływu na środowisko (argumentując, że została już ona wykonana przy uprzednim wydawaniu zgody), za którą szedł też obowiązek przeprowadzenia konsultacji społecznych.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Gospodarka
Czy grozi nam powódź? Na razie nie, ale sytuacja może się zmienić
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Gospodarka
Czy USA nadal są gwarantem globalnej stabilności?
Gospodarka
Unia chce pokonać Rosję w Ukrainie. Oto w jaki sposób
Gospodarka
Jak Putin „zbombardował” 14 procent rosyjskiej gospodarki. Liczby porażają
Gospodarka
Autor bestsellera „Kaput”: Polska jest coraz ważniejsza